Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Женски
  Пиеш магнезиум?
   
 2. hana@@

  hana@@ Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Не.Не ми кажал докторот,а искрено не сум го ни прашала околу магнезиумот.
   
 3. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Женски
  Консултирај се, за такви болки се дава магнезиум. Јас го земам од 12 недела, а многу членки тука гледам и од почеток на бременост го пијат.
   
  На Среќичка, firequeenn и hana@@ им се допаѓа ова.
 4. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  835
  Пол:
  Женски
  @Lovebug01 Однесов уринокултура, а додека чекаме резултати ми дадоа уримил со д-маноза читам дека е. Така да баш сум задоволна што ќе си го пијам во меѓувреме. :)
   
  На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Snowflake92

  Snowflake92 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Феминки, доколку има некоја заинтересирана за да напишеме отворено писмо од име на трудниците во врска со ослободување од работните обврски ве молам да пишете на оваа тема https://forum.femina.mk/threads/Бременост-и-породување-во-време-на-Корона.31426/page-16#post-4974887
  Доколку некој смета дека постот не е за овде слободно избришете..
   
  На MinnaAnne и Mila_Skopje им се допаѓа ова.
 6. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.061
  Какао пијам скоро секој ден убаво е за железото, таман ми се подобри месецов ми е 25ка од 18,5 претходниот месец. Се разбира освен какао земав и аронија 10 зрна, цвекло, капини, јајца, спанаќ,се што помага.
  Е сега, мене ова какаово ми здосади да го пијам, Дали може некако поинаку да се внеси, прочитав некои феминки зрна јаделе какао ама од кај се купува тоа? Немам сретнато јас. Или пак како прашок ако знаете некоја добра фирма, да е вкусно и ароматично. Јас од витаминка го корстев ама не е тоа тоа.Фала
  п.с. утре сум на контрола,ќе видиме што ќе кажат, со малку среќа и полот ќе го дознаеме.:l:
   
  На Maja92@, Tsukinory и Brpbrp им се допаѓа ова.
 7. MinnaAnne

  MinnaAnne Нов член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Урми исто се добри за железо. Јас имам мед од урми, од Дубаи ми е, ама слушнав и тука почнале да носат во Рамстор мислам. Ептен е ефикасен
   
 8. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.761
  Пол:
  Женски
  Какао зрна има во супер маркетиве во Ск спакувани или на мерење во продавници за здрава храна
   
  На Maja92@ и firequeenn им се допаѓа ова.
 9. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  126
  Здраво девојки :D Конечно сум за темава (fingers) Ова ми е трета бременост... после првата која ми беше прелесна, втората ми заврши со спонтан ;( Затоа првиве три месеци не можев ич да се опуштам, не дај боже да ме заболеше малце грб или стомак:x На првиот скрининг се беше супер само нухалниот набор до макс граница, па и тоа ме растревожи. Имав напраено Нифти тој е со мал ризик и останува да му верувам. Ви посакувам лесна бременост и помалку грижи:inlove:
   
  На Tsukinory, K.Mari4ka, Monella и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  835
  Пол:
  Женски
  Девојки ме утепа времево, трет ден ме боли глава. Де врне де ладно неможам ни во двор да си поседам на воздух а да не се премрзнам. Мериме притисок нормален, течности секој ден пијам и до 2.5/3л. Апче не сум се напила за глава до сега а и не планирам. Ама веќе незнам што да направам, позади жилата вратна мислам ако се наведнам ќе ми прсне. Како на штрафче да ми се држи главата. :drunk:
   
 11. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  590
  И мене ми беше така минатата недела кога беше загушливо и се мачеше да заврне гледав што повеќе во темно да сум и да спијам само тоа ми помагаше :D
   
  На BeLLaDona23 и Tsukinory им се допаѓа ова.
 12. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  452
  Пол:
  Женски
  И јас имав страшни главоболки периодов, со повраќање и вртоглавици (21 недела). Сменив перница, ми помагаше Б6 и магнезиум, понекогаш и парацетамол. Никако седење на телефон и компјутер, забележав дека посебно телефонот ми смета. Шетање на воздух и некои полесни вежби. Се надевам помогнав
   
  На Brpbrp и Tsukinory им се допаѓа ова.
 13. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  1.222
  Јас такви симптоми имав од низок притисок да не ви паѓа пиете ли кафе? Ако не кафе зелен чај или кока кола бар кога е вакво време ќе ве крене
   
  На BeLLaDona23 и Tsukinory им се допаѓа ова.
 14. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  452
  Пол:
  Женски
  Да, тоа заборавив да спомнам. Избегнував кафе, ама видов не бива и почнав да пијам по едно насабајле, а попладне ако осетам главоболка 3во1 или какао:coffee:
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  835
  Пол:
  Женски
  Ај да не биде дека само за жалење сум. Да си се пофалам сум ја исчистила уринарната инфекција со чаеви. Таман направив анализа за да ми дадат нешто за пиење да се спасам, сама сум се решила. :lol:
   
  На Lovebug01, @rollercoaster@, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  835
  Пол:
  Женски
  Во право си за телефонот, морам да го оставам. Ајде толку од мене за денес. Укинувам телефон до утре.. .тоест ќе пробам.
   
  На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. monalizicka

  monalizicka Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2020
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам дали некој од вас осеќа болки во ребрата од десната страна под градата. Немам прочитано или слушнато некој да има таква болка па ме загрижува.Инаку сум 21+2г.н Ви благодарам.
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
 18. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.053
  Пол:
  Женски
  Болка тапа и дискомфорт. Нормално е, имаше и посебен израз за тоа, прочепкај на гугл. И баш испод десната се јавува. Не се секирај, нормално е :)
   
  На monalizicka и Brpbrp им се допаѓа ова.
 19. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  590
  Само сликовито да видиш што се случува:lol: Screenshot_20200529-235514.jpg
   
  На Happyinlove, monalizicka, Среќичка и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  1.222
  Колку болка осеќаш и дали и позади на грбот на иста висина те боли? Може да е жолчка или бубрези не е поврзано со бременоста бебе е уште мало. Не викам дека е страшно ама да не нешто се прејаде бели теста или мрсно па да те заболело? А ако е јака болка не седи оди да те види интернист на ехо. Кажувам затоа што во 19та ме болеше се консултирав со интернист но ми помина за 4 часа и почнав повеќе здрава храна од тогаш веќе 2 недели поминаа и ок сум
   
  На monalizicka му/ѝ се допаѓа ова.