1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    Пиеш магнезиум?
     
  2. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Не.Не ми кажал докторот,а искрено не сум го ни прашала околу магнезиумот.
     
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    Консултирај се, за такви болки се дава магнезиум. Јас го земам од 12 недела, а многу членки тука гледам и од почеток на бременост го пијат.
     
    На Среќичка, firequeenn и hana@@ им се допаѓа ова.
  4. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @Lovebug01 Однесов уринокултура, а додека чекаме резултати ми дадоа уримил со д-маноза читам дека е. Така да баш сум задоволна што ќе си го пијам во меѓувреме. :)
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.625
    Пол:
    Женски
    Феминки, доколку има некоја заинтересирана за да напишеме отворено писмо од име на трудниците во врска со ослободување од работните обврски ве молам да пишете на оваа тема https://forum.femina.mk/threads/Бременост-и-породување-во-време-на-Корона.31426/page-16#post-4974887
    Доколку некој смета дека постот не е за овде слободно избришете..
     
    На MinnaAnne и Mila_Skopje им се допаѓа ова.
  6. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.938
    Какао пијам скоро секој ден убаво е за железото, таман ми се подобри месецов ми е 25ка од 18,5 претходниот месец. Се разбира освен какао земав и аронија 10 зрна, цвекло, капини, јајца, спанаќ,се што помага.
    Е сега, мене ова какаово ми здосади да го пијам, Дали може некако поинаку да се внеси, прочитав некои феминки зрна јаделе какао ама од кај се купува тоа? Немам сретнато јас. Или пак како прашок ако знаете некоја добра фирма, да е вкусно и ароматично. Јас од витаминка го корстев ама не е тоа тоа.Фала
    п.с. утре сум на контрола,ќе видиме што ќе кажат, со малку среќа и полот ќе го дознаеме.:l:
     
    На Maja92@, Tsukinory и Brpbrp им се допаѓа ова.
  7. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Урми исто се добри за железо. Јас имам мед од урми, од Дубаи ми е, ама слушнав и тука почнале да носат во Рамстор мислам. Ептен е ефикасен
     
  8. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Какао зрна има во супер маркетиве во Ск спакувани или на мерење во продавници за здрава храна
     
    На Maja92@ и firequeenn им се допаѓа ова.
  9. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Здраво девојки :D Конечно сум за темава (fingers) Ова ми е трета бременост... после првата која ми беше прелесна, втората ми заврши со спонтан ;( Затоа првиве три месеци не можев ич да се опуштам, не дај боже да ме заболеше малце грб или стомак:x На првиот скрининг се беше супер само нухалниот набор до макс граница, па и тоа ме растревожи. Имав напраено Нифти тој е со мал ризик и останува да му верувам. Ви посакувам лесна бременост и помалку грижи:inlove:
     
    На Tsukinory, K.Mari4ka, Monella и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки ме утепа времево, трет ден ме боли глава. Де врне де ладно неможам ни во двор да си поседам на воздух а да не се премрзнам. Мериме притисок нормален, течности секој ден пијам и до 2.5/3л. Апче не сум се напила за глава до сега а и не планирам. Ама веќе незнам што да направам, позади жилата вратна мислам ако се наведнам ќе ми прсне. Како на штрафче да ми се држи главата. :drunk:
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.882
    И мене ми беше така минатата недела кога беше загушливо и се мачеше да заврне гледав што повеќе во темно да сум и да спијам само тоа ми помагаше :D
     
    На BeLLaDona23 и Tsukinory им се допаѓа ова.
  12. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    И јас имав страшни главоболки периодов, со повраќање и вртоглавици (21 недела). Сменив перница, ми помагаше Б6 и магнезиум, понекогаш и парацетамол. Никако седење на телефон и компјутер, забележав дека посебно телефонот ми смета. Шетање на воздух и некои полесни вежби. Се надевам помогнав
     
    На Brpbrp и Tsukinory им се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас такви симптоми имав од низок притисок да не ви паѓа пиете ли кафе? Ако не кафе зелен чај или кока кола бар кога е вакво време ќе ве крене
     
    На BeLLaDona23 и Tsukinory им се допаѓа ова.
  14. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Да, тоа заборавив да спомнам. Избегнував кафе, ама видов не бива и почнав да пијам по едно насабајле, а попладне ако осетам главоболка 3во1 или какао:coffee:
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ај да не биде дека само за жалење сум. Да си се пофалам сум ја исчистила уринарната инфекција со чаеви. Таман направив анализа за да ми дадат нешто за пиење да се спасам, сама сум се решила. :lol:
     
    На Lovebug01, @rollercoaster@, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Во право си за телефонот, морам да го оставам. Ајде толку од мене за денес. Укинувам телефон до утре.. .тоест ќе пробам.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monalizicka

    monalizicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали некој од вас осеќа болки во ребрата од десната страна под градата. Немам прочитано или слушнато некој да има таква болка па ме загрижува.Инаку сум 21+2г.н Ви благодарам.
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Болка тапа и дискомфорт. Нормално е, имаше и посебен израз за тоа, прочепкај на гугл. И баш испод десната се јавува. Не се секирај, нормално е :)
     
    На monalizicka и Brpbrp им се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.882
    Само сликовито да видиш што се случува:lol: Screenshot_20200529-235514.jpg
     
    На Happyinlove, monalizicka, Среќичка и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Колку болка осеќаш и дали и позади на грбот на иста висина те боли? Може да е жолчка или бубрези не е поврзано со бременоста бебе е уште мало. Не викам дека е страшно ама да не нешто се прејаде бели теста или мрсно па да те заболело? А ако е јака болка не седи оди да те види интернист на ехо. Кажувам затоа што во 19та ме болеше се консултирав со интернист но ми помина за 4 часа и почнав повеќе здрава храна од тогаш веќе 2 недели поминаа и ок сум
     
    На monalizicka му/ѝ се допаѓа ова.