1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втор брак ДА или НЕ?

Дискусија во 'Брак' започната од nesa, 2 септември 2010.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.990
    Пол:
    Женски
    Незнам колку е релевантен процентот кој го изнесуваш,на функционални и дисфункционални семејства поради тоа што се втори и со деца?!

    Кажи ми една работа.
    Зошто мислиш дека човечкото срце не може да ги сака децата кои се плод на жената/мажот кој го сака?
    Па и самото постоење и на едно такво семејство те демантира, односно твојот став дека нема да ги сака.
     
    На mira.mira и Milobebence им се допаѓа ова.
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Зошто се вистинска реткост луѓето кои прифаќаат туѓи деца. Во претходната реплика образложив зошто - заради менталитетот кој е стигма и второ егото - потребата за своина кај било кој човек. Она себичното - мое - твое. Класично делење кое при прва расправа кулминира, и за кое впрочем и Сноу првично напиша од сопствено искуство.

    Патем, само затоа што одбрал/а да сака партнер/ка со деца не нужно значи дека ќе ги сака истите и прилагоди на нивниот карактер.

    Ако мојата хипотетски изведена статистика не чини, тогаш прашај се дали е во ред да носиш суд колку едно семејство е во добар однос врз основа на нивното заедничко одење на одмор?
    Може колективно одат затоа што им е така поефтино. Just sayin' :D

    Семејства кои се смирени и насмеани во јавност не мора да значи дека меѓусебно се сакаат и немаат проблеми за какви пишував претходно.
     
    Последна измена: 19 октомври 2019
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.990
    Пол:
    Женски
    Утре ќе ти одговорам :angel:
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ostaveniot

    Ostaveniot Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    1.905
    Пол:
    Машки
    @Nigredo Odor
    Точно е дека има нефункционални бракови од овој вид. И во тие бракови децата се несреќни, омаловажени, не сакани. Тоа е кривица на родителите. Не е финтата со првиот/првата што ќе најдеш, одма во брак. Тогаш децата страдаат. Најчесто е тоа поради љубомора, или факт дека нејќат да имаат деца, но нашле партнер до деца, па ај ќе истрпам.

    НО,
    Има и многу среќни бракови. Лично сум во таков, и многу добро знам како функционира,како е на детето, и како сопругата се однесува кон неа.
    Подржувам, и секогаш ќе подржувам вакви бракови, но ако се со вистински човек. Не секој може да биде родител, или да сака деца. Ако човек се заљуби, а притоа и децата се среќни со таа личност, немам ништо против.
    И не треба така да се генерализира, и кажува дека такви не постојат
     
    На Nightwish11, Milobebence, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    Jas sum ZA!! Sekoj zasluzuva vtora sansa bez razlika dali e so dete ili ne .jas ke bidam eTe edna od tie sto ke ima vtor brak( da se nadevam i sakam da imam) napraviv greSka i zasluzuvam sansa da popravam se ...sega poveke ke pazam i ke biram pa ako treba i nekoj shto ima deca krgo zemam samo da ima razbiranje ljubov pocituvanje
     
    На mira.mira, Lady Maria, Nightwish11 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ве гледам две страници уназад дискутирате за децата од пропаднатиот брак, дали да се воведе нов член или не, што ќе е подобро за децата, и така натаму.
    Искрено, се сметам за жена којашто имала огромна среќа да се разведе пред да стане мајка. дури сметам дека е неправедно да дискутирам околу овој случај навистина сметам дека се посреќив од тој аспект. Се спречила катастрофа на најмалку тројца луѓе со тоа што не се дошло до зачнување на нов живот во таа заедница.

    Сепак како дете, од гледна точка на дете и од гледна точка на набљудувач од страна можам да кажам дека нема правила. Освен едно: децата да живеат со среќна мајка.

    Познавам случај во којшто биолошкиот татко воопшто не размислува за детето во пресметките со својата поранешна сопруга, додека пак новиот човек во животот на мајката игра со тоа дете во парк пред околу 2 месеци. Кој од овие двајца мажи му прави добрина детето? Господ сите нека нѐ состане со добри луѓе и со нам компатибилни луѓе затоа што друго правило нема.
     
    На mira.mira, Izaabella, Nausicaa и 13 други им се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Pred 1 mesec dobiv priznanie od prijatelka deka ima drug covek vo nejziniot zivot,toj drug covek ima 3 deca negovata sopruga e pocinata,a prijatelkava e vo brak so maz od koj poveke pati bega kaj nejzinite(zaradi kavgi),i ima edno zensko detence.
    Planiraat da se razvede i da se vencaat,pa i 5 dete da imaat!

    Ona e presrekna sto konecno nekoj ja saka i razbira...

    Jas ostanav so prasalnici i nemav sekund vo mozokot kolku prasanja mi dojdoa na um naednas...no nejzina odluka nejzin zivot,samo nejzinoto dete seuste neznae,drugite 3 nea ja znaat i prifikaat.

    Druga za dva dena mi se javi deka nasla drug covek i deka isto e presrekna i si zaminala od doma(mazot i e mn naporen i psihicki ja maltretirase) no ima dve golemi deca koi gi ostavila doma,ne sakale da odat so nea.
    Ne i se ni javuvaat,se osekaat povredeni i toa e normalno!

    Moeto prasanje e zosto koga veke ne e nekoj sreken,koga se gleda bilo kakov problem sto ne se koregira,zosto ne se razvedat prvo pa da si ja baraat srekata!?
    Svakam deka e nepredvidlivo deka srekata e bitna,no dali tie deca ke izlezat nepovredeni,NE!
    Dokolku nekoj saka da si odi,sloboden e no... neka se razvede prvo i moze da se mazi zeni i slicno!
     
    На BloodElf, cresa-jagoda, Amelia и 2 други им се допаѓа ова.
  8. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Ама глупа тема, секако дека да. Ако поединец има пропаднат брак или смртта ги разделила сопружниците, тоа не значи дека треба човек да остане сам.
    Има право да си започне ново семејство.
    Децата од минатиот брак нема да бидат проблем воопшто.
     
    На Sexychica, RainbowButterfly, Izaabella и 3 други им се допаѓа ова.
  9. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Majka mi vikase ako sonce ne te ogrealo mesecina ic.. Jas po vtor pat ne bi se mazela. Vtoriot maz sigurno ne bi gi sakal moite deca nitu pak jas negovite... Toa brak so bagaz. Bi imala covek za druzenje, izleguvanje no vtor maz iskreno ne bi;)
     
    На LadyC, m.i.g, Lence2020 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Ако те сака тебе ќе ти ги сака и децата и ќе ги гледа како негови.
    Мислењето ти е ептен безвезе.
     
    На RainbowButterfly, Biljarkata, BloodElf и 5 други им се допаѓа ова.
  11. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Ne mora da ti se svigja moeto mislenje:D
     
    На SummerGirl, Elena1001 и anaja1 им се допаѓа ова.
  12. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Мене пример не ми е безвезе.
    Иако можеби ќе ги сакам и почитувам неговите деца сепак мислам дека ќе влечам повеќе за моите, без оглед дали се од прв брак или од вториот.Тука можеби би настанале и проблеми. Кај мажите тоа можеби по не се осеќа бидејќи најчесто нивните деца се кај мајките. Татковците ги гледаат повремено. И така мажот се одвикнува од блискоста со своите деца и се навикнува на другите. Ниту јас не би стапила во втор брак. Доколку се разведам ќе се посветам на децата а ако имам потреба од партнер тоа би било подалеку од нив.
    Ова го кажувам од денешна перспектива. Може пред 10-15 год да сум се развела ќе сум барала друга среќа, младост лудост, но сега и во иднина не.
     
    На RainbowButterfly, cresa-jagoda, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  13. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Јас па не ве разбирам зошто имате такви ставови.
    Значи според вас доколку жена остане вдовица релативно млада со мало бебе, не треба да размислува за брак или заедничко живеење со партнер после неколку години?
    Или можеби не избрала паметно била избрзана одлука се разведува и не треба да се мажи ли пак :?:
    Исто и за мажи се однесува. Што ако жената му почине, тогаш децата ќе бидат кај него, следната партнерката пред да влезе во брак ќе знае во што се пушта и ќе ги гледа дечињата па и свои ќе си има. Нема да биде маќеата од Пепелашка.

    Во фамилија имам 3 такви примери, каде од икс причини бракот не успеал па се премажени или преженети па си живеат супер.
     
    На Doozy, Biljarkata, Ambitious и 15 други им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Ама има разлика од вдовица до разведена жена. Оваа втората ќе треба постојано да контактира со бившиот маж. Не се тука проблем само децата. А оваа првата е буквално сама. Нема никој што би можел да прави проблеми. А и жените поинаку реагираат. Маж попрво ќе прифати втор брак отколку жена.
     
    На riba79, Spidy и flawless_ им се допаѓа ова.
  15. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Ќе го контактира нормално ако имаат деца здраво е за нивниот развој да бидат во некој пријателски однос, ама како што и напоменав, нејзиниот нов дечко, вереник што и да е, ќе биде свесен за тоа и знае што го очекува. Не гледам јас проблем никаков.
     
    На BloodElf, *Amethyst*, dayla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Ама некогаш се замижува пред некои работи. Мислиш дека нема да ти е проблем, ама после тоа оф мори мајко. Така му се случи на другар на маж ми.

    Што се однесува до децата. Не сака секој да чува туѓи деца. А кога ќе им се роди заедничко дете, тогаш почнуваат проблемите.....Многу ми е гајле. Тие не се мои деца. И ете ти проблем. И тоа голем проблем.

    Јас не би влегла во втор брак.
     
    На hermosa, bibiiii, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  17. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Треба да е монструм да размислува така.
    Јас да бидам на такво место ќе ми биде многу жал за децата и нема да ги делам.
     
    На hermosa, BloodElf, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Татко ми не се прежени. Вика - Која и да ја донесам нема да ве сака затоа што не сте нејзини. Во право е. Ќе најдеш некој што ќе ти ги сака децата, ама таа љубов не е голема колку кон своите деца. Јас не би можела да чувам туѓи деца. Знам дека повеќе ќе се насочувам кон моите деца.
     
    На bibiiii, cresa-jagoda, riba79 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.226
    Пол:
    Машки
    Јас го осетив најболното нешто и најгрдото чувство што може да ви се случи во животот да имаш ментален брејдаун и да липаш и рониш солзи до бесконечност.


    Јас го доживеав тоа кога мајка ми избега/ го остави татко ми, а пред се' мојот аутистичен брат (и мене, по нејзино штом сум бил полнолетен тогаш наполнив 18, можам да се грижам за себе си) и замина кај маж што има 3 ќерки (но само двете живееа со него).




    Според мене пологично е и никого не смее да се "обележи" и заслува втора шанса, пред се ако е вдовец или вдовица...
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Не е тука поентата само за втор брак. Туку и децата од првиот брак. Тоа е голем залак, да бидеме реални. Не е секој подготвен на такво нешто.
     
    На flawless_ му/ѝ се допаѓа ова.