1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втор брак ДА или НЕ?

Дискусија во 'Брак' започната од nesa, 2 септември 2010.

  1. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Ниедна мајка не треба да го остави своето дете па макар и да се омажи и по втор или трет пат. За мене оваа не е мајка. Каква и да е ситоацијата и да немала живот со првиот сопруг децата не се остават. Каде што е мајката таму треба и да се децата. А не @Stark да се мачи и да нема никаков живот а таа фино лепо да си го продолжи животот. Ако тој вториот маж толку многу ја сакал и ценел ќе ја прифател и со две деца.
    Едит: Старк бил нормално дете значи можел сам да се грижи за себе,но зарем не и било жал за неговиот брат??? И после ќе се петелчат и ќе кажуваат јас сум мајка. А немаат ни м од зборот мајка!
    Старк ако сакаш и лути се но твојов опис за мајка ти предизвика револт кај мене
     
    На Sexychica, anggell, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. BloodElf

    BloodElf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Јасно ми е тоа, затоа и прашав дали не го бара воопшто.
    И 18 и не би рекла дека е баш дете, не ја знам ситуацијата, но не делува како комплетно неодговорна личност.
    Јас пораснав слушајќи расправии и сум секогаш за доколку не одат работите, подобро секој да си го фати паатот и да функционираат некако работите на помирен начин, отколку постојано да слушаш расправии дома.
     
    На Sexychica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Можам слободно да кажам дека проблемите дома често беа поради финансиите, а сепак платите не беа баш ниски, всушност можам да кажам дека таа имаше директорска плата, а татко ми минимална или просечна, зависи од месецот. Но, сепак не стасуваа парите за лични потреби!


    Си замина од дома со причина не можела веќе да живее со татко ми поради финансиите итн, а брат ми аутистичен секогаш мораше да има човек со него. Јас како дете (никогаш не се пожалив, гледав да биди океј, али дете ко дете секогаш има потреби, ама сум почутувал!), скоро година дена од дома не излегов, антисоцијален станав, поради тоа што морав да ги чувам брат ми и по телефони најпрвин че ме мафта демек чувала жена, па потоа со друг маж, и на сето тоа тој има ќерки, ама мислам само две живееа со него. Комуницираме и сега, али кај мене почитта и љубовта слободно можам да речам дека е онака нормално... немам што да се нервирам повеќе и простив тогаш.

    Реакцијата ми е таква каква што е затоа што ниту се заинтересирале за мене како мал, да ме подучат нешто или да седнат да напишиме домашна. Ниту пак подоцна нешто да зборниме и изградиме да станам подобра личност. Ко помал бев покревко дете и почутвував и паѓав под туѓо влијание често, и се навредував. Ги прашувам да ми помогнат за домашна итн, сето викање, како не сум научил на школо итн бла бла. И веќе не ни барав да учам. Ја мразеше да ми пегла алишта, одев ко некој парталко и срам ми е да кажам али во основно од 6то до 8мо по 6-7 единици имав на полугодие и одвај со 3ка завшрував на крај. Али потоа се стегнав и во средно запишав економско и завршував прв во класот со 5ки бев. Последната година со сите 5ки бев...

    Јас се осеќав ко да сум напраен колку ради реда шо се вика.


    Ко сум бил мал не ги разбирав тие расправии ко че ми речеше "Че видиш шо че ве снајди со татко ти или шо че ви направам, само вие почекајте". Епа еве сфатив ко потпораснав дека ова моево на се личеше на семејство не личеше.


    Неколку работи научив од сето ова, се трудам да извлечам позитивно.


    Прво, чував менував пелени, да речам дете што е големко и му треба внимание и љубов. Научив да сакам премногу, и емотивец сум голем.


    Второ научив дека моево на семејство не личеше што и да правам во животот, се спротивно од ова да биди.
     
    На Leat, Macito007, Mikha4 и 11 други им се допаѓа ова.
  4. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Друга работа што сакам да дополнам, мене за муабет да ме мафта и "потапшува" по рамо, не ми треба. Во текот на факултето единствено што ме финансираше е татко ми со пари, таа каде е?

    Ми се јавува по мобилен ми вика јас си заминувам од кај овој, дали ти можиш да откажиш факултетот, да си живејме заедно јас ти и брат ти, под кирија и че работиш?


    Мислам шо муабети се овие што ми ги зборува? И викам ти наместо да се гордееш што малку од малку заличив на човек ти ми зборуваш вака? И ми гасни телефон.

    Ова блиц вака ми текнува, имам надолго и нашироко да зборувам за тоа што се случувало и како сум ги доживувал работите...
     
    На Leat, Sexychica, tina2018 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. BloodElf

    BloodElf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    @Stark баш ми е жал. За жал и повеќе од јасно ми е како можи ситуацијата дома да влијае на многу работи, но искрено после се не вреди да и посветуваш внимание и да си трошиш нерви на неа, очигледно мисли само на себе. И си се спасил до некаде што заминала, инаку уште долго ќе си слушаше лаги, расправии и манипулации. Терај си го животот, таа очигледно си го продолжила својот. Не го заслужува вниманието што и го посветуваш.
     
    На Sexychica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Не е така лесно ко че ми кажува друг, моментално боледува од рак. Ми е жал и тешко.

    Како и да е животот е тој, јас прераскажувач за вака на некој ако го интересира рандом и можеби да се утеши на некој начин или измотивира, не дека ми е најтешко, секогаш пронаѓам среќа во мали нешта итн, али сметам дека сум пател од депресија или анксиозност особено во тинејџерските години...
     
    На tina2018, jasbi, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  7. BloodElf

    BloodElf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Те разбирам, стварно, сепак ти е мајка. Еasier said than done.
    Како и да е, се надевам ќе оздрави, без разлика на се.
     
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Леле Старк ти си од челик правен штом го издржуваш тоа ... јас да бев на твое место поинаку ќе постапував , жал ми е за твојата ситуација , но мој совет е :Сконцентрирај се на својот живот , лично за себе!!И не заборавај на татко ти !
     
    На eliesaab, Sexychica, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Не и чини таму па сега ај заедно да седиме остави тоа што ти го уништив животот...
     
    На Sexychica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    И 30 год нека се,секогаш треба мајка. На 18год сака да излегува да се дружи . треба таа да знае да се интересира со кого се дружи каде оди. А не вака сам на себе оставен да биди
     
    На Sexychica и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  11. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Многу себична жена ....
     
    На Sexychica, Lady Maria и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  12. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Ова е жена без чувства....
     
  13. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.695
    Пол:
    Женски
    Да!
    И за втор и за трет и за четврти, ДА!
    Дур не се трефни вистинскиот:emo:
     
    На Blesav81, 1209, H.VAGA и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Blesav81

    Blesav81 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Tebe ako ti se prevrtuvaatccrevata vo stomakot koga ce slusnis za negovo to dete, da ne me svatis pogresno ama vie nema da opstanite kako par, ova ti kazuvam od iskustvo, I edno znaj kolku I da te saka toj ako treba da resava pomegu tebe I deteto sigurno ce go izberi deteto ako e prav roditel

    Jas od iskustvo ti kazuvam deka 100 %pogresno razmisluvas, I deka ako nekogas bidis vo takva situazija da treba toj sto go sakas da odbira pomegu tebe I deteto ce go odberi deteto, a taa ako ne go prifati deteto kako del od nego ö tuka mu zavrsuva sekoj Sansa za ponatamu da bidat zaedno, nikoj ne Bara od neja majka da mu bidi ili da go saka, Ali treba da ima Respekt prema toa dete ako iskreno go saka nego
     
    Последна измена од модератор: 27 мај 2020
    На Grungie и WildMk им се допаѓа ова.
  15. Sexychica

    Sexychica Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    77
    Има тема за токсичен родител пред некое време е баш отворена.. има интересни мислења заслични вакви мајки.. може ќе ти послужи :)

    И искрено едно големо браво за убаво опишаните емоции и храброста. :)
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Blesav81

    Blesav81 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Ne e tocno deka gi povrzuva bivsite sopruznici, I imaa I taa pravo na reakcija za toa deteto kako se ponasas koga e Kaj niv Doma, Ali toa treba tatkoto da mu Dade do znaejne kako I sto e dozvoleno I sto anee da pravi koga e so niv, a ima pravo da rqzgovara so idiot soprug I da mu go kazi svoe to mislejne,
     
  17. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Deteto od preth brak na tvojot verenik ne treba da ti bide precka.
    Greska e sto ja gleda retko,ke zazali eden den,zasto iako se razvedeni oni negoviot udel kako tatko ne treba da ima takov kraj... treba da se trudi za svoeto dete kako sto utre bi se trudel za vaseto(sekako dokolku planirate)!
    Ne smeete da go otfrlite od zivotot iako ne e lesno i ne e vinovno voopsto sto roditelite mu se razvele,toa e samo dete na koe mu trebaat dvajcata roditeli bez razlika na se.
    Ocigledno ne si ja svatila seriozosta spored mene na toa sto znaci vtor brak,potrebno e mnogu kompromis,ljubov,zelba za izdrzuvanje i nosenje odluki so ladna glava,zasto vasite odluku vlijaat na site okolu vas.
    Drugo nesto... kako toa tvoite ne znaat?
    Stom si stignala do mazenje ne smees da si dozvolis takvi detski igri.
    Ke si kazes se sto treba ke si razgovaras kako vozrasna.
    Ne e kraj na svetot ako e razveden covekot,(pricinata ne e bitna).
    Deteto treba da go prifatis i ti da si inicijator za nivnoto gledanje,dokolku planirate deca,ne e vo red istite da ne se ni gledaat i da ne se sakaat.
    Moras toj moment da go nadmines dokolku sakas da si srekna so covekot koj si go izdbrala.
     
    На Mikha4 и riba79 им се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски

    Жената е веќе мажена за тој човек, имаат и деца. Така што нема да и смени многу твоево мислење.
     
  19. Melovera

    Melovera Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    мое мислење за така да се нарече повеќебракност:
    1. прв брак - ДА
    2. втор брак - АЈ, БИДНА
    3. трет брак - ПАЗИ ВЕЌЕ
    4. четврт и итн. бракови - ВЕРОЈАТНО СО ТЕБЕ НЕШТО НЕ Е ВО РЕД
     
  20. Blesav81

    Blesav81 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Seuste ne e mazena nego zivee so nego a tek treba da se omazi za nego I toj brak e 100%propadnat ako taa nastavi so toa razmisluvajne