1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втор брак ДА или НЕ?

Дискусија во 'Брак' започната од nesa, 2 септември 2010.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    А зошто е овој брак според тебе ризичен? Само затоа што има деца? Нема логика, кога самата велиш дека те сака, дека прекрасно се однесува со тебе и неговите деца.. Гледаш заради тебе ќе ги прати децата со баба им и дедо им, за да имате време да бидете малку сами, што е убаво и од твоја гледна точка, а и децата не си ги занемарил туку и нив ги праќа на одмор. Мене ми изгледа на добар човек, внимателен, грижлив. Едноставно таква му била среќата во првиот брак, што не значи дека тој со тебе нема да успее. Баш напротив мислам дека луѓето со еден веќе пропаднат брак, во вториот повеќе обрнуваат внимание за да опстане. Ти посакувам да ја донесеш вистинската одлука
     
    На oljapp му/ѝ се допаѓа ова.
  2. oljapp

    oljapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    Ti blagodaram mnogu. i jas sum dete od razvedeni roditeli ( tatko alkoholicar i neodgovoren i majka koja so mi bese i majka i tatko cel zivot ), se razvedija na starost so golema podrska od mene i od sestra mi.
    Mozebi zatoa go cenam toa tolku kaj decko mi deka e odgovoren roditel za razlika od mojot tatko. No od druga strana majka mi koja e mnogu namacena vo zivotot ocekuvase verovatno ,,podobar,, zet,( neli jas sum dolgi godini vrabotena, ubava, mnogu pametna pa bi mi odgovaral nekoj sloboden bez deca) . Vsusnost taa ne go poznava nego i nema licno nisto protiv nego,tuku misli deka vo idnina ke imam problemi i kavgi okolu negovite deca, pogotovo koga ke ni se rodelo zaednicko dete. Od Veligden , koga razbra za mojata vrska sum skarana so majka mi, i razgovarame samo sluzbeno. Jas a i mojot decko ja razbirame deka se grizi za idninata, ne ja ukrivuvame..megutoa smetam deka ovaj e mojot zivot i sama resavam za nego, so GOOOLEMA BAGODARNOST STO MI BILA I MAJKA I TATKO CEL ZIVOT. Pozdrav i ubav den na site.
     
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Не можев да се воздржам а да не пишам пак на темава. Ме испровоцира еден муабет на еден семеен собир од сношти. Значи цитирам „Кај се плетка таа веќе еднаш мажена со ерген? Жениве преку леб, погача сакаат. И после не ја прифаќале неговите, па нема.“

    Значи ваква останав :o :worried:hock: :worried:ilent: Инаку приказнава.
    Типкава еднаш мажена, со мало детенце, не им одело со мажот се развеле, на него му излегла мн убава работа во странство и детево си одбрало да живее со таткото затоа што има подобри услови да му овозможи квалитетно школување и живот воопшто. Со мајката се гледаат двапати годишно, а преку интернет со камери со се` редовно контактираат. Гледа и таа да биде вклучена во финансии за детето, но нејзината плата тука е далеку помала и не може учеството да им биде подеднакво. Значи сакам да кажам и да има пак маж, ни детево ни тој нема да мораат многу да се трпат еден со друг. И женава сеа нема во манастир ваљда да оди, си се заљубила жената повторно, не е престарена, триесетина години има.
    Али пази молим те, еднаш била мажена и не, тоа покварена по автоматизам ја прави. A мноооогубројните преженети мажи не се покварени...неее, па знаете...мажи се. За жал, колку и да се праиме модерни, уште сме со тие патријахалните стеги (и тоа со најлошите одлики на патријахатот, а добрите карактеристики на партијахатот на овие простори одамна ги нема).

    И ја ко шо сум брливо на јазик :D не можев да издржам и реков „Извините вака со цело поштовање, ама дали стварно еден лист хартија женава ја прави помалку вредна од човеков. И шо ако бил ерген, целибат сигурно не практикувал. Или, може да е секаква, само аман да не е регистрирана.“ Одговор нормално немаше. А што да ми одговорат? Да не не е така? Тоа порано се гледало, така вистина е, ама тогаш жениве со првиот брак склучувале, ако ја види домаќинот "капијата" веќе отворена, ја враќал на коњ отсабајлечки во родното село. И да, тогаш тоа било еден вид жигосување. Ама сега, кога е се` толку слободно и кога повеќето стапуваат во брак со љубовно минато, ја не знам каква вредност има тој лист хартија во однос на оценување на поштеноста/поквареноста на партнерот.

    Не разуме, не разуме, ја није одавде изгледа...
     
    На hristina.anenane, 1209, meckicka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Сега и јас се изиритирав од муабетов !!! Да сум била на твое место душата ќе сум им ја извадела. А посебно криво ми падна кога дечко ми кога ме опишувал на тетка му кажал дека сум разведена. Зашто тоа го нагласуваат особено кога сум била во брак само година и пол и немам деца !? Па Боже мој, тој имал 4 пати подолга врска од мојот брак !!!! Не можам да сватам и никогаш не сум можела. Ако го сакам воопшто не би ми било битно дали бил женет или не. :swear:
     
    На hristina.anenane му/ѝ се допаѓа ова.
  5. oljapp

    oljapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    Dragi feminki mnogu sum radosna i sakam da spodelam edna ubava vest so vas. BREMENA SUM.
    Napraviv test za bremenost vceravecer i izleze pozitiven. Soolzi radosnici kaj mene i decko mi. Se nadevam deka se ke bide vo red. Na 20 ti zaminuvame na odmor i potoa ke kazeme doma. Mnogu mi e strav kako ke kazam doma deka se mazam, no resivme se dodeka ne se vratime od odmor na nikoj da ne kazuvame i da ne se zamarame za toa. Po cel den si go galam mesevo . Presrekna sum.
    JA spodeliv ovaa vest samo so vas dragi feminki...kissssss za site
     
    На hristina.anenane, koritsaki, mamita и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    ЧЕСТИТО!!!! Баш ми е мило, преубава вест.. ете гледаш сите работи одат во тој правец за вие двајца да бидете заедно. Само еден совет би ти дала, немој да ги занемаруваш неговите деца покрај вашето заедничко. Сега веќе и ти ќе имаш улога во нивниот живот, а и него многу ќе му значи. Ви посакувам убав одмор ;)

    п.с. Гледај смири се со мајка ти, сепак не ти мисли лошо. Ќе и помине оваа фаза и сугурна сум кога ќе дознае за внучето ќе биде пресреќна
     
    На hristina.anenane и oljapp им се допаѓа ова.
  7. oljapp

    oljapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    TI BLAGODARAM . SE STO posakuvas da ti se ispolni i tebe a i na site feminki. Se nadevam ke bidam dobra majka na moeto,a najdobra prijatelka na negovite ...kissssss
     
    На hristina.anenane му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ni23

    ni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Здраво, јас доцна се уклучувам на темава, но сега го имам овој проблем, разведена сум со едно дете 12години, инаку имам 33год. имам дечко кој што никогаш не бил женет и е мој врсник, тој го прифака моето дете, и сакаше да живееме заедно и јас некако во еуфорија прифатив иако се размислував, но јас имав цел сакав семејство, дом несакам сама да сум и прифатив но сега во зедница е мнгоу тешко прилагодувањето, балансирам тешко ми е , незнам како да се однесувам , збунета сум исплашена дека можеби тој нема да има големо трпение и може да си замине.. што понатаму... немам со кого да комуницирам кој би ме разбрал ..
     
  9. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Мажите на ова прашање потешко се прилагодуваат за разлика од жените, кои без проблем прифаќаат и се трудат околу туѓо дете во име на љубовта на мажот.
    Штом твојот дечко те прифатил и тебе и твоето дете, направил храбар чекор со заедничкиот живот. Најверојатно сакал да види како ќе биде за да биде посигурен во следниот чекор што би го направил, а тоа би било врската да заврши со брак и ново дете, не верувам дека се истрчал со таков чекор само за да глуми семејство.
    Има такви парови што функционираат, зошто да не успеете и вие? Меѓутоа не треба да живееш во страв дека ќе те остави секогаш кога нешто ќе згустне, сепак ти и твоето дете сте веќе семејство, со или без него, вие сте си веќе тандем и детето секогаш треба да ти биде на прво место. А недоразбирања има во сите семејства, не само во твоето. Немој да дозволиш стравот и трудот за да го задржиш мажот, да влијае на атмосферата и хармонијата во која живее твоето дете.
    Ако гледаш дека не функционира како што треба, се знае кој е приоритет и кој оди надвор.Со сила нема убаина.
     
    На ni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ni23

    ni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Micika80
    ти благодарам, знам дека стравот е најголем непријател на човекот..сега го немам тој страв најбитно е детето се додека го имам јас сум среќна. цело е кога се има се, мислев дека ми недостасуваше маж во мојот живот кој ке биде покрај мене секогаш, но и не по секоја цена. Тој е добар човек но знаете како исто како што кажуваат кога кравата дава млеко па ке го истури, така и тој, се е добар но има брз темперамент некогаш избувнува, еве сега пример ќе ви кажам што ми се случи, правев за ручек ориз и не ми се погоди но сепак решив дека не е толку лош за да го фрлам и го послужив за ручек, на него не му се допадна и знаете што направи го згмечи со раце и го фрли!!! и јас тука веќе сватив дека незнам дали ќе можам да живеам со него да бидеме заедница, со такви испади. Денес ќе разговарам со него, а и самата незнам од каде да почнам?
     
  11. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Ако така изреагирал за еден ориз, што останува за посериозни работи во животот.Најчесто малите работи на почеток кој изгледаат небитни се всушност најава за поголеми проблеми, само кој колку е спремен да ја прифати реалноста од сам почеток.
    Брзиот темперамент не е изговор за лошо и невоспитано однесување. Не е доволно да биде добар кога се е добро, напротив добрите мажи се гледаат во лоши моменти.
    Кога веќе си поминала еден развод и една тешка епизода во животот, веќе си станала борец и не дозволувај некој по вторпат да те враќа на ист колосек и да ти го крши сонот за идеално семејство.
    Убава е идеата за цело е кога има се,а ти и твоето дете сте веќе едно цело и ниеден маж не може да дојде и преку ноќ да стане татко на твоето дете, бидејќи тоа веќе има татко,меѓутоа мора да ве почитува и да ве прави среќни како цреша на торта, а не како дел од тортата. Не дозволувај потребата за машко внимание во животот да ја разниша стабилноста и среќата на вашата целина.
    Што и да се случи, нема да биде крај на светот, ќе помине и секогаш ќе си ја имаш љубовта и радоста на твоето дете, не си ја троши енергијата во нешто што не вреди.
     
    На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    Не ти треба брак со таков импулсивен и агресивен човек,, тој може да ти донесе само неволји и нервози и дополнително да си го искомплицираш сопствениот и животот на детето.Неговата реакција не е за оправдување во никој случај.Биди среќна што навреме си ги покажал роговите,тој не верувам дека ќе се смени.тој уште од сега почнал да се однесува вака, не сакам ни да замислам што ќе биде понатамуСекој човек греши но,битно е и да учиме од сопствените грешки,немој повторно да влегуваш во лош брак со кого било само поради тоа што имаме потреба за некој покрај себе...научи да бираш...ти заслужуваш некој подобар а,не некој кој што ќе те малтретира.Брак по секоја цена НЕ!Подобро сама и среќна и надеж дека еден ден ќе се појави некој што вистински ќе те цени и почитува... :)
     
    На hristina.anenane му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ni23

    ni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Ви благодарам, му реков дека се плашам од него и дека несакам да живеам со него, не е тој што јас го посакувам и замислувам, се извини и си замина.. а претходно син ми го прашуваше мајка ти сака да си одам , ти сакаш ли .. син ми се зближи со него и го гушна и му рече несакам... но јас бев цврсто решена, волкот влакното го менува така и тој нема да го смени неговиот брз темперамент имплусивноста нема контрола тој врз себе, разочарана сум тој навистина беше со мене внимателен но знаете како велат се е џабе кога кравата дава млеко и ке го истури на крај.. се ќе помине па и оваа епизода од мојот живот,учиме додека сме живи. Чувај те се сите !!!
     
  14. BonnieTop

    BonnieTop Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    118
    Да се создаде брачна заедница навистина е голем предизвик, особено ако зад себе имаме еден пропаднат брак. Бракот започнува со големи очекувања а кога имаме искуството големи очекувања - големи разочарувања.

    Како последица на лошото искуство сигурно се стравува дека повторно ќе се погреши. Бидејќи со предходниот брак се распаднал и домот на децата... Понекогаш е тешко да се објасне на мало дете дека мама и тато не се сложуваат и подобро да се разделат отколку да децата растат во дисфункционално семејство...

    Се разбира треба да се проба предходно се за да се спаси бракот ама ако не иде не иде според мене е најдобро да се стави крај.Тоа во исто време не значи дека тука застанува животот секој од нив има право среќата да си ја проба уште еднаш. Лесно е ова да се каже ама многу е тешко да се доживее со себе носи многу трауми за сите членови од семејството.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Кога во распаднатиот брак нема деца, одлуката е многу полесна, но кога се постои добра комуникација, доверба и разбирање, мислам дека не постои невозможно...иако многу поголем труд треба да се вложи во случај кога распаднатиот брак носи и деца.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    јас мислам дека никогаш повеќе не би се одлучила на втор брак..... ја изгубив довербата во бракот како институција....
    можеби затоа што малку време помина од разводот, бившиот сеуште „се труди да го спаси бракот“ :x
    а и не знам зошто мислам дека не би можела заради детето...да расте со друг човек...па како ќе го прифати , како ќе го третира....
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    УФ разводот пред се е тешка одлука за еден маж и една жена кои што влегле во таа света институција со големи очекувања и планови,а на крајот тоа се завршило со разделување.Потоа на многумина тешко им е да влезат во друг брак,но некои се одлучуваат на втор брак.Кај нас за жал луѓето на жените посебно кои што се одлучуваат на втор брак гледаат со презир и не се прифатени во општеството.Секој има право на свој живот и да е среќен во него без разлика колку пати стапил во брак.Ако се има деца од претходниот брак најважно е на каков начин ќе им објасниме за новонастанатата ситуација.Мислам дека со добар разговор и разбирање помеѓу родителите и детето од двете страни би можело да се дојди до втор брак без да има последици врз никого.
     
  18. napominuvanje

    napominuvanje Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    59
    Кога прв пат стапуваш во брак (најчесто!) размислуваш дека љубовта што во тој момент ја чувствуваш е доволна и најбитна и дека со таа љубов сите препреки ќе се надминат :inlove: , дека за секој проблем постои решение и за многоогу работи не се запрашуваш што и како.Подоцна кога лично ќе се увериш дека не е се така едноставно и лесно и дека освен љубовта, која треба да се негува за да остане подолго, потребни се и однапред “отварање очи и уши“ и добро “премерување“ на работите. :fubar:
    Е тоа искуство те тера за втор пат добро да размислиш.Тоа искуство всушност прво ти помага самиот да се запознаеш кој си , што си, што сакаш, што несакаш и кои се твоите очекувања.Тоа искуство те учи дека човек не се менува лесно, т.е не си ги менува лесно навиките и сваќањата доколку самиот не свати дека промената е потребна заради нешто подобро.Затоа следниот пат повеќе предност има разумот а не срцето.Следниот пат јасно и гласно кажуваш НЕ на работите што дефинитивно знаеш дека не ти се допаѓаат:НЕ, нема да правам голема свадба за луѓе на кои ни името не им го знам :shake: ; НЕ, нема да живеам во зедница со свекор, свекрва, јатрви, золви и најмалото деверче и НЕ МИ ПАЃА НАПАМЕТ да и ја давам платата на свекрвата :headbang: ; НЕ, нема да викам никого мамо и тато освен тие што ми ги пишува во извод на родените :fubar: ; НЕ, нема да се откажам од другарките и заедничкото ни кафе :d: ;НЕ, нема да престанам да одам на пилатес/фитнес/Зумба или сл. за да не си останел два саата сам дома и .... ред други работи кои знам дека не ги сакам.
    Е кога личноста од другата страна ги поминала истите работи т.е сватила што сака а што несака и се наоѓаме на иста “бранова должина“ тогаш може да се каже дека таа личност има зошто да се сака па дури и втор брак да се склучи.
     
    На SweetDream му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Прво треба човек да скокне па да рече оп.Љубовта е слепа работа.
    Пример од моето опкружување:Дечково по втор пат се жени,а има дете од предходната жена.Тој е обичен работник и зема плата 10-11к..Новава негова жена е невработена.Пола од платата негова оди кај детето(алиментација,џепарлак и сл) And gueest what? Немаат пари ни за јадење ни за пиење ;/
    А познавам и мн богат маж кој по втор пат се ожени со дупло помала девојка од него.Немаат проблеми,парата си го прави своето (од предходно овој има 2деца,а сеа уште едно)
     
  20. buketcveke

    buketcveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    48
    За нашево поднебје мажите се во поповолна ситуација за втор,па и трет брак.Ретко многу ретко,жени влегуваат во втор брак,посебно кога навлегле во годинки.Ова не важи за познатите,богатите,таму и жените влегуваат во пвеќе бракови.Ех изгледа се,се врти околи парите :)
     
    На Evripigi му/ѝ се допаѓа ова.