Втор брак на вдовец/вдовица

Дискусија во 'Брак' започната од detelinka123, 20 август 2019.

 1. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  14.302
  Пол:
  Женски
  Во последно време многу размислувам на темата. Татко ми е вдовец 18 години. Јас пред две години се преселив Словенија, а ова година почина баба ми (мајка му) која живееше со нас, и по пола година брат ми се жени и се пресели во стан. Сега татко ми е буквално сам цело време. Мислам брат ми го посетува, ама најчесто е сам. И многу му зборам во последно, ама демек стар бил 60 години кај ќе најдел сега.... Стварно не знам колку е реално да се најди, ама шо се однесува до мене ако сака ќе пробаме. Се надевам дека ќе сака оти многу е жално да е толку сам.
   
  На Mishela, WildMk, stetoskop и 7 други им се допаѓа ова.
 2. butterfly_mk

  butterfly_mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  Болна тема е ова за смрт на партнер. Јас не би била заинтересирана за нов брак, не е бракот се во животот. Поготово ако партнерот ми бил драг сме имале детенце. Сепак во животот треба да се има некаква почит и кон фамилијата и кон него.
   
  Последна измена: 29 септември 2019
  На stetoskop, marchi-cool и marija305 им се допаѓа ова.
 3. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.362
  Пол:
  Женски
  Vozdrzhana sum.50% za 50% protiv:)
   
 4. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  7.022
  Пол:
  Женски
  Не значи дека не ја почитуваш врската со партнерот кој починал или неговата фамилија ако продолжиш со животот и се премажиш. Не драмете колку сте заљубени и полни со почит пошо почитта не е ова ти што го наброја, ај не се мажам пак заради почит кон неговата фамилија е големо срање. Никој не рече после 2 дена да се мажиш, само речи си да не си во кожата на оние кои изгубиле партнер, вака многу е лесно да солиш памет, во тие моменти треба да и посочуваш кои се причините да продолжи со животот а не зошто да не продолжува.
   
  На Kate Rina 93, stetoskop, Mishela и 8 други им се допаѓа ова.
 5. butterfly_mk

  butterfly_mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  Нема потреба да се убедуваме ни јас можам да те убедам, ни пак некој може мене да ми убеди. Само си го кажав мислењето. Чао пријатно.
   
  На Охрид88 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.948
  Допаѓања:
  11.723
  Пол:
  Женски
  Јас сум ЗА ! Зошто па да не ?
  Инаку ниту мене не ми преставувало да се мажам за вдовец, па и вдовица ако бидам ако најдам друг би се премажила ..инаку годините не се битни за љубов
   
  На SummerGirl, Mantub и candy.cane им се допаѓа ова.
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  17.929
  Пол:
  Женски
  Некои и морал и верност упетљале во темава.
  Набивање survivor's guilt e неморалното, само да си знаете.
  Бидејќи постои таква состојба и се лечи некогаш со години.
  Многу тешка душевна состојба којашто како црв го разјадува целиот систем од грижи.
  Не плукаат на гробот на починатиот мајку му, продолжуваат со животот според потребите.
   
  На Kate Rina 93, LiliBoz, Nausicaa и 10 други им се допаѓа ова.
 8. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  7.022
  Пол:
  Женски
  Ама они тој филм го продаваат као морал и љубов како од приказните. А јас велам луѓе што не можат да продолжат со животот после смрт на близок им треба професионална помош али некои тоа го промовираат како здраво. Од почит на фамилијата негова. На кого му кажуваш, за ова ли да дискутираме дали треба или не треба
   
  На Nausicaa, Ena05, stetoskop и 4 други им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.353
  Допаѓања:
  21.575
  Пол:
  Женски
  А што имам јас со неговата фамилија по неговата смрт??? Тоа никогаш не ми било јасно. Да се имало осет спрема неговите. Ма немој. И да се премажам што има неговите да се гледаат со новиот сопруг. Немам намера да останам сама за да не речат нешто другите.
   
  На Milobebence, Kate Rina 93, LiliBoz и 5 други им се допаѓа ова.
 10. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  129.643
  Абе ај |(,сериозно ова?|( (facepalm)
  А ако е она у подобра финанс.ситуација од него -за пари ја земал он,така?|( |(
   
  На Kate Rina 93, CameliaMiller, marlonbrando69 и 9 други им се допаѓа ова.
 11. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.982
  Допаѓања:
  9.961
  Пол:
  Женски
  сериозно,изгледа немаш во опкружувањето луѓе во таква ситуација па не знаеш како функционираат работите. Живееме во таков свет каде сите за нешто сме етикетирани. Не дека некого го засега што мисли народот ама има и такви кои не сакаат луѓето да зборат за нив.
   
 12. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  129.643
  Какви луѓе,во каква ситуација?:^)

  Ај објасни ми малку попластично
   
  На CameliaMiller, Rebecca_R, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.341
  Допаѓања:
  28.615
  Пол:
  Женски
  Ако вториот брак е начин за некој некого да гледа и издржува, тогаш зошто ти си во брак?
   
  На Rebecca_R, Nausicaa и stetoskop им се допаѓа ова.
 14. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.982
  Допаѓања:
  9.961
  Пол:
  Женски
  јас сум во брак како и секоја една жена што е во брак. А вториот брак претежно така го гледаат. Сите што досега ги знам се премажиле/прежениле поради таа причина. Ретко некој на вториот брак да гледа исто како и на првиот.
   
 15. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  129.643
  (facepalm) (facepalm) (facepalm)
  No comment....
  Коментаров ти е дно дна ...
   
  На Kate Rina 93, CameliaMiller, anggell и 11 други им се допаѓа ова.
 16. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.135
  Допаѓања:
  30.748
  Пол:
  Женски
  Да, баш тебе ти се имаат исповедано сите тие луѓе, дека за пари се имаат мажено.
   
  На Kate Rina 93, CameliaMiller, poenta и 3 други им се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.982
  Допаѓања:
  9.961
  Пол:
  Женски
  епа ти на 30 години од љубов ли ќе се мажиш за 52 годишник?? (facepalm)
   
 18. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.946
  Допаѓања:
  37.939
  Пол:
  Машки
  Значи да резимираме. Љубовта постои до прв брак, се' после тоа е дискутабилно:fubar:
   
  На mira.mira, poenta, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  129.643
  А прв брак е увек од љубоФ ?
  :rofl: :rofl: |( |(
   
  На Kate Rina 93, marlonbrando69, mKdevojce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.946
  Допаѓања:
  37.939
  Пол:
  Машки
  На mira.mira, Rebecca_R, ninja35 и 1 друга личност им се допаѓа ова.