1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Габички меѓу прстите на нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од angel, 23 ноември 2009.

 1. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Помош девојки :!: Ми се прават некакви габички меѓу прстите на нозете, особено изразени се во зима. До сега не им обрнував многу внимание, но во последно време многу болат. Ако повеќе ги разделам прстите кожата пука и ужасно боли. Сум читала дека е заразно и дека можам да заразам и други. :( ;( Уфф не сакам тоа да се случи. Помагајте ако знаете нешто како да се ослободам од нив.
   
 2. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  odi na lekar 'e ti prepi[at mast i brgu 'e go re[i[ problemot, ako ostavi[ vaka 'e si napravi[ pogolem problem
   
 3. marin4e

  marin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  10
  Можеш да земиш Casten крем, тој е за габични инфекции и доста помага.Претходно измиј ги убаво нозете,ако можеш добро е со некое дезинфекционо сретство за кожа,па убаво да се исушат па нанеси од кремата , мислам со редовно користење за брзо ке имаш резултати.Поздравче :)
   
 4. leniang

  leniang Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Etericno maslo od cajno drvo odlicno pomaga za gabickite megu prstite, gi otstranuva na sosema priroden nacin bez hemikalii, a voedno so otstranuvaweto na gabickite se otstranuva i mirizbata koja se javuva. Voedno mozes da go koristis i za mnogu drugi nameni.Jas na primer go koristam za akni.
   
 5. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Ne e nisto strasno. Mislam deka se javuvaat poradi potenje na nozete i zatoa treba koga ke gi izmies dobro da gi izbrises pomegu prstite i da stavas mast- Canesten.pozdrav
   
 6. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Ah, znam mnogu se neprijatni, mene mi se pojavija na ednoto stapalo i gi imav sekade megu prstite pod niv i uzasno bolat. Inaku mislam deka se prenesuvaat i vsusnost pricinitel e gabicka. Jas koristev preparat na Galafarm - losion protiv gabicki. Losionot e mnogu silen i treba vnimatelno so nego zatoa sto vsusnost gi gori. Treba da se nanesuva skoj den so stapce za usi i vnimatelno da ne ti kapne na materijal so race ne go dopiras isklucivo so stapce i go nanesuvas samo na mesta kade sto ima gabicki i toa na neostetena koza. Mene mi se namalija no celosno ne mi se izgubija seuste se boram so niv, znam deka se uporni i tesko se iskorenuvaat. SREKNO :|
   
 7. jana31

  jana31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  39
  Ne jas, no mojata majka go ima povremeno toj problem. Nejze i pomaga formalin. Taa go kupuva od apteka (ne od sk, tuku od pp), no go nema vo site, zasto aptekarkata sama go pravi rastvorot. Mnogu e efikasen, gi snemuva vednas ranickite i gi nema podolgo vreme da se javat. A go preporacuvam i za site koi imaat problem so smrdlivi noze. Sekoja vecer treba da se izmijat nozete, pa so pamuce da se namackaat i da se ostavi prirodno nekolku minuti da se isusi. Probajte, ima efekt! ;)
   
 8. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Киснење на нозете во топла вода со сол и сода бикарбона исто така помага.
   
 9. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Тие се јавуваат најчесто во зима, бидејќи нозете се постојано во чизми и затворени обувки и кожата не може да дише. Додека си дома секогаш гледај да ти измиени и суви стапалата и потоа со одредена маст намачкај ги тие места. И стапалата сакаат нега, бидејќи се суви затоа ти пука кожата. Може да ти помогне и еден добар педикир.
   
 10. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Читав во едно списание за д а не се појавуваат овие габички , после секое капење убаво да се исушат и нозете со крпа и пределот околу прстињата, за да не има влага.
  И преку лето на базен на пример да не се шетаа со боси нозе туку најубаво со папучи, за да не дојде во допир со нешто такво.