1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Габички на нокти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 9 јануари 2010.

  1. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    probaj mackaj melem na prirodna baza na instagram se naracuva pomaga za kozni problemi pchelinmelem najdi gi
     
  2. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj koristeno od ovie dali ima efekt,koe e podobro?
    Screenshot_20220326-003217_Chrome.jpg
    Screenshot_20220326-003237_Chrome.jpg
     
  3. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.739
    Допаѓања:
    5.861
    Не знам дали е прашањево за тука, после надградба на нокти забележав едниот нокт дека ми е малку позеленет - претпоставувам влегло воздух. :doh:

    Го истурпијав, и сега има само малку, меѓутоа не знам за што се работи, дали треба да ставам некоја маст? Искуство некое?
    Бремена сум да напоменам.
     
  4. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    На Бела Луна му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Имам воспаление на ноктите на нога. Ме боли. Некој совет што да ставам? Извинете за сликите.
    Ви благодарам многу.
    20220410_233355.jpg 20220410_233448.jpg
     
  6. Kalin4eeee

    Kalin4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Noktot na nogata mi bese vrasnat cel nokt hirurski mi go odtsranija bolkata prekina se dodeka noviot nokt ne porasna cel I pak isto mi zagnoja nekolku pati mi secea meso okolu noktot no problemot ne se resi seuste me boli.Dali nekoj imal vakov problem
     
  7. Suhan

    Suhan Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Pisi mi lp
     
  8. MOON;

    MOON; Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Зрраво. Дали има некој искуство со ласерски третман на нокти во Др. Анчевски или на друго место? Како се движат цените, дали и после колку има подобрување.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.196
    Пол:
    Женски
    Да споделам и мое искуство на темава, можеби некому ќе му помогне...

    Прво, правете разлика дали се работи за габа или друга инфекција на ноктот. Гледам членки ставале слики од нокт кој е позеленет, тоа не е габа. Најчесто се случува од гел на нокти. Ноктот со гел пуштил воздух и ноктот позеленува. Штом приметите одмарајте ги некое време дур не израсне зеленото на ноктот.

    Габа е многу попроблематична состојба, која не се лекува воопшто брзо. Јас ги лекувам веќе 3 години. Најчесто ми се појавуваат зимно време, кога ногата е затворена. Летно време исчезнуваат. Прво пробував природно да ги излекувам, со чајно дрво, кое не ви го препорачувам. Премногу е јако, во мојот случај ја изгори кожата околу ноктите и се направи дополнителна кожна инфекција. Од пенкалата кои ги рекламираат не бев задоволна, потрошив 4-5 пакувања...
    Задолжително посетете дерматолог, каде што ќе ви земат примерок од ноктот за да се утврди дали е габа. Бидејќи мојот резултат беше позититивен ми препишаа таблети тербинакс и капки ексодерил. Тербинаксот се пијат минимум 3 месеци. Во мојот случај немав никакви негативни последици. Резултати се забележуваат дури после вториот месец.
    Многу битно, габата не се појавува од нехигиена. Се појавува во средина која е темна и влажна. Затоа секогаш сушете ги добро ноктите, по потреба дури и со фен.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Марина✨

    Марина✨ Нов член

    Се зачлени на:
    3 мај 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали имате искуство со 101foot, поточно за габична инфекција на палецот на ногата, расте еден врз друг и ноктот е навлезен во месото
     
  11. Britnis

    Britnis Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој имал ваков проблем ноктот ми е жолт и како да не ми расти нов нокт?
    20230718_015913.jpg
     
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Ти пага ноктот, веднаш нов расте.
     
  13. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Јас си стое така со месеци единствено летно време почнува нов да си расте и после пак по старо.
     
  14. Britnis

    Britnis Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Треба ли да отидам на доктор, да го мачкам со нешто? Од инфекција ли ми е вака?
     
  15. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Jas koristev, nailpro, exoderil, lamasil, canesten nisto ne pomogna ima terapija koja se pie 6 meseci ama e prilicno stetna. Se javuva gabata najcesto od zatvoreni obuvki koga nemoze da disi nogata. Ne e loso da zemes nekoja terapija moze kaj tebe ke ima uspeh i posakuvam da e taka.
     
  16. MOON;

    MOON; Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Дали ти помогна нешто или уште си со тој проблем?
     
  17. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Mene za zal nisto ne mi pomogna go imam nekolku godini. Gledav laserski tretman kaj Ancevski ama ne sum od Skopje sakam da se javam da vidam kolki cesto se sproveduva ako e mozno za vikendi da odam da vidam dali i toa ke pomogne. Posledno bev petokot na dermatolog mi prepisa nova krema spored nea so najgolem uspeh ako najdam recept ke ja spodelam.
     
  18. MOON;

    MOON; Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Не знам дали вреди да одиш кај Анчевски ќе те ошурат од пари, барем од моето искуство. Преглед 2000 а на прегледот ништо не прават, јас очекував барем да земат дел од ноктот да видат за што станува збор, ми препиша терапија 5000 што ме косташе. Разочарувачки никаков резултат...за џабе се труев со апчиња. Сега пробувам со хидроген и канестен така ми кажаа на козметичар ама и со тоа немам некоја надеж.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Britnis

    Britnis Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми објасните што е поточно со ноктот? Ќе ми падне овој и потоа нов ќе порасне?
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Ќе ти падне ноктот, како тој расте одма под него нов си расте.
    Кај мене прво се појави болка на прстот и веднаш не ми текна дека може да е загноено. После неколку време го мачкав со канестен и црна маст. Откако излезе гнојта се исчисти и почна да ми пага, веднаш под него нов си излегуваше. Ама пред да почне да пага имав болка не можев ни да спијам. Година дена како ми е ок прстот ама јас лошо правев што постојано носев чорапи, дури и за спиење.
    Не се плаши додека пага нема никаква болка, за некој месец ќе имаш нормален нокт.