1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гадафи е убиен

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ludoto19, 20 октомври 2011.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Мизерија е светов,згадена сум.Не сакам да живеам на планетава повеќе!
    Го силувале...страшно.Не се свесни дека сами себе се силувале да не речам се е*ат у г*,ах допрва...
    Секој се најде кадарен да досудува некаде. Ме плаши и ме згрозува оваа декаденција!

    Па...американците се страшно глуп народ зошто дозволуваат да го доживуваат ова и не ги гаѓа додека ги дебелеат нивните дебели гзови и го имаат Холивуд...оу јеа бејбе! По цена на татко,брат,син...и одеднаш им станува гајле кога хоп го чувствуваат нештото токму по комодитетот на животот,СВОЈОТ живот и почнаа да протестираат,НО повторно нивните генијални умови им ги наранија устите еве на овој начин,со убиство на Гадафи и хоп долг нема,хоп нафта!
    http://www.youtube.com/watch?v=hkGzqpGx1KU

    А од друга страна,гледав документарен филм за војните кои ги предизвикуваат и за Асанж.Еден експерт за човекови права изјави,тие што одат во војна таму,се чувствуваат ко да играат воена игра,на крајот од денот одат во базата и раскажуваат кој колку и како убил.Убиваат и цивили,но на светот не му е грижа,само Асанж се потруди да го освести народот и ризикуваше да биде затворен,но не,на луѓето повторно не им е грижа,се додека имаат доволно нафта да ги возат своите автомобили и уживаат хедонизам...
     
    На anuskaNESTLE, LittleDevil, Phyramide и 2 други им се допаѓа ова.
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    На antilla му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    April 09, 2011 "Information Clearing House" -- In the name of Allah, the beneficent, the merciful..



    For 40 years, or was it longer,I can’t remember, I did all I could to give people houses, hospitals, schools, and when they were hungry, I gave them food, I even made Benghazi into farmland from the desert, I stood up to attacks from that cowboy Reagan, when he killed my adopted orphaned daughter, he was trying to kill me, instead he killed that poor innocent child, then I helped my brothers and sisters from Africa with money for the African Union, did all I could to help people understand the concept of real democracy, where people’s committees ran our country, but that was never enough, as some told me, even people who had 10 room homes, new suits and furniture, were never satisfied, as selfish as they were they wanted more, and they told Americans and other visitors, they needed “democracy,” and “freedom,” never realizing it was a cut throat system, where the biggest dog eats the rest, but they were enchanted with those words, never realizing that in America, there was no free medicine, no free hospitals, no free housing, no free education and no free food, except when people had to beg or go to long lines to get soup, no, no matter what I did, it was never enough for some, but for others, they knew I was the son of Gamal Abdel Nasser, the only true Arab and Muslim leader we’ve had since Salah’ a’ Deen, when he claimed the Suez Canal for his people, as I claimed Libya, for my people, it was his footsteps I tried to follow, to keep my people free from colonial domination—from thieves who would steal from us—



    Now, I am under attack by the biggest force in military history, my little African son, Obama wants to kill me, to take away the freedom of our country, to take away our free housing, our free medicine, our free education, our free food, and replace it with American style thievery, called “capitalism,” but all of us in the Third World know what that means, it means corporations run the countries, run the world, and the people suffer, so, there is no alternative for me, I must make my stand, and if Allah wishes, I shall die by following his path, the path that has made our country rich with farmland, with food and health, and even allowed us to help our African and Arab brothers and sisters to work here with us, in the Libyan Jammohouriyah,



    I do not wish to die, but if it comes to that, to save this land, my people, all the thousands who are all my children, then so be it.

    Let this testament be my voice to the world, that I stood up to crusader attacks of NATO, stood up to cruelty, stood up to betrayal, stood up the West and its colonialist ambitions, and that I stood with my African brothers, my true Arab and Muslim brothers, as a beacon of light, when others were building castles, I lived in a modest house, and in a tent, I never forgot my youth in Sirte, I did not spend our national treasury foolishly, and like Salah’a’deen, our great Muslim leader, who rescued Jerusalem for Islam, I took little for myself…



    In the West, some have called me “mad,” “crazy,” but they know the truth but continue to lie, they know that our land is independent and free, not in the colonial grip, that my vision, my path, is, and has been clear and for my people and that I will fight to my last breath to keep us free, may Allah almighty help us to remain faithful and free.



    c: Col. Mu’ummar Qaddafi, 4.5.11
     
    На zhap4e, Jojoba, beached и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Стварно верувате дека е убиен? Исто како и Бин Ладен што го убија, така и овој!
    Не бев многу запознаена со ова тема, ама пред некој ден, на разговор со професока по меѓународно право кај мене на факултет, ни кажа дека во Либија, бруто домашен приход им било 20 милиони ,а 14 милиони жители, или така нешто! Т.е дека си живееле многу подобро одколу сега што ќе живеат! Со новите шеријатски закони, нема да им биде лошо, најлошо! :fubar:
     
  5. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Aмерика е способна да оди до тој степен да го направи целиот свет да поверува дека се најголемата закана за тероризмот а се уствари најголемата терористичка закана. Бин Ладен беше глупава измишљотина,Гадафи беше убиен затоа што не прифати да си оди сам и на негово место да дојде амерички потрчко и да владее со луѓето,тоа се случува на сите што воопшто се спротивставиле на америка,веднаш се окарактеризирани како терористи и закана за светот. Светски заговори се во прашање,се е режирано,само шо американскиот народ голта све,ко шо голта од храната,да бог да им застане у грло. Нека ве чешла владата ваша дека ви се сите закана,дека вие сте спасувачи. Жал ми е за американската војска,од луѓе без цел направени се машини за убивање што гинат за некој да може да се богати и да ужива а на телевизија да млати празна слама. Се внесуваат лажни идеали во нивните наивни глави,а страдаат невини луѓе,се прават конфликти без никаква вистинска основа. Диктатура,како да не. Жал ми е за Гадафи и за неговиот син,многу ми е жал.
     
  6. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    После толку жртви, куршуми и бомби, НАТО се повлекува од Либија.

    http://brkajrabota.mk/vesti/svet/10754- ... a-od-libya

    Која ли е следна жртва во која ќе ’воспоставуваат‘ мир?
     
  7. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ^Сирија.
    Веќе почнаа протестите таму.
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    незнам зошто на луѓето не му се верува дека е убиен што да не е бесмртен тој случајно?или немаше кој да се најде да му го свирни куршумот и да му го направи тој што му го направија...
     
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Колку бизарен крај. Се потресов кога видов на вести. Немав слушнато ништо такво дотогаш, ми се уништи цела слика за светот од детството.
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Се тврди дека Гадафи ја финансирал кампањата на еден од поранешните француски претседатели 2006 год. па некои тврдат дека дозволиле да биде убиен откако проговорил за тоа. Во секој случај, предупредувањето на Гадафи дека Европа ќе ја поплават бегалци ако го убијат, се оствари летото 2015 год.

    А тоа дека во негово време граѓаните на Либија имале живот „мед и млеко„ е вo голем дел мит. Тие навистина во глобала земено имале подобар живот пред неговата смрт, но далеку од тоа дека пливале во богатство. А и тоа имало своја цена... јавни погубувања, слабо здравство, киднапирање ученички од основните училишта за сексуалните потреби на водачот и создавање на „елитни„ телохранителки (ги терале да погубуваат затвореници).

    https://thisisafrica.me/politics-and-society/response-gaddafi-was-terrible/
    https://www.haaretz.com/gadhafi-s-crimes-revealed-1.5315653
     
    На ♤the girl& му/ѝ се допаѓа ова.