1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Геронтофилија

Дискусија во 'Психологија' започната од Dimi_, 6 октомври 2020.

 1. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Геронтофилија е нарушување или заболување кое не дозволува сексуална привлечност кон млади, односно секогаш на оние што имаат геронтофилија им се допаѓаат лица над 50-60-70 годишна возраст.

  Пример за тоа е парот од Србија, каде Милојко е над 52 години постар од Милијана.  Приложувам неколку линкови каде може да се дознае повеќе околу геронтофилијата, но мене лично целта ми е да се најде решение бидејќи статистиките говорат за сѐ поголем број на млади девојки и момци кои имаат геронтофилија.

  Seksualna privlačnost prema starijim osobama: norma ili patologija?

  U psihijatriji se pojam "gerontofilija" (na grčkom jeziku "geron" stari čovjek, "filio" - ljubiti) koristi za označavanje seksualne privlačnosti prema starijim i starijim osobama. Interes za određenu osobu ne smatra se manifestacijom gerontofilije.

  Malo znanosti
  Pitanje gerontofilije kao odstupanja mentalnog zdravlja još nije u potpunosti proučeno. Budući da ova patologija često nije nezakonita (osim sadizma jednog od partnera ili zavođenja maloljetnika), ona nema mnogo društvenog značaja i u većini slučajeva se doživljava kao ekscentričnost.
  Тука е објаснето стручно дефинирање на геронтофилијата.

  Она заедничко што јас го забележав кај геронтофилите е:

  -Срамежливост од млади луѓе;
  -Едноставна фацијална експресија (подигање на веѓите, детска насмевка);
  -Женските ретко се шминкаат, момците не сакаат излегување;
  -Живот во стил на пензионери, не се склони кон трошење пари;
  -Немале симпатија од нивна возраст ниту еднаш.

  Лекување или отстранување на геронтофилијата

  Поради ова сум на форумот. Неодамна запознав девојка за која мислам дека би го поместил светот само ако таа посака. Дали има трајно решение за оваа „појава“ тн геронтофилија?
   
  На tina2018 и злоба им се допаѓа ова.
 2. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.892
  Допаѓања:
  14.689
  Пол:
  Женски
  Еии па затоа во претходниве неколку периоди имаше моменти каде што невестата е многу помлада од младоженецот.
  Пошто имале Гернотофилија.
  Никогаш не е доцна да се научи нешто ново.
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 3. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  3.266
  Пол:
  Женски
  Можно е, но и може трчаат по пари.
  Никад не се знае и затоа треба психолог да даде дијагноза.
   
  На najjacha, tina2018 и edna_malecka им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.172
  Ова се екстреми.
  Луѓе кои се привлечени, исклучиво од постари

  Не сите што имале врска со постари, се привлечени исклучиво од такви.
  Сум имала врски со луѓе на возраст од: исто колку мене години, до 30 години разлика
   
  На Anah и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
 5. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.892
  Допаѓања:
  14.689
  Пол:
  Женски
  И после ние се чудиме како тоа има љубов меѓу 25г девојка и 60г момче.
  Веднаш ни паѓа на памет дека е ради пари.
  Но не.
  Имало нешто што се викало Гернотофилија, и тука има љубов мислам дека, ако не се лажам.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.172
  Може да има.. дури и ако не е гернотофилија во прашање.
   
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Не разбрав што е проблемот со девојката која ти се допаѓа?
   
  На fana, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 8. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.657
  Допаѓања:
  16.120
  Пол:
  Женски
  Во ред за младиве разбрав дека се работи за геронтофилија, но што е со постариве што сакаат млади :?: ?
   
 9. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  "Страда" од геронтофилија, никогаш не ѝ се допаѓале млади момци, првиот бакнеж ѝ бил со пензионер, пред некоја година.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  8.859
  Пол:
  Женски
  Аии леле ново психичко заболување за да се перат и кријат позади ова тие што одат со постари поради пари, 90% од ваквите парови се заедно поради материјална корист.

  А ова сама го утврдила од што читала на нет, или психолог и го има утврдено ова заболување?
   
  Последна измена од модератор: 6 октомври 2020
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.172
  Најди си друга девојка.
   
  На tinka-mace, tina2018, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Твое мислење. Лично имав блискост и дружба со девојка која целиот живот свиѓала пензионери. Наместо да го гледа Кристијано Роналдо она го гледа Жозе Мурињо. Наместо нејзини врсници, им ги зјапа дедовците...

  Психолог.
   
  Последна измена од модератор: 6 октомври 2020
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Може не страда, може баш и е убаво.
  Без разлика што е во прашање. Ако не и се допаѓаш, не и се допаѓаш.
  Плус за да се направи нешто, треба таа да сака да проба, не можеш ти.
   
  На fana, tina2018, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Убаво ѝ е, слично како на зависник од наркотици. Сака помош но не сака да ѝ се помогне.
   
 15. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Како може да е исто со зависник од наркотици?
  Мислам споредбава...
  Сосила не може да се натера никој на ништо.
  Секој си бара партнер таков каков што му одговара.
   
  На Snowflake97 и WildMk им се допаѓа ова.
 16. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Вкус и геронтофилија не е исто. Темата ја отворив со намера да ѝ помогнам на девојката.
   
 17. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  А зошто ти да и помагаш на девојката ако таа не сака?
  Затоа што си заљубен во нејзе и сакаш да ја преобратиш?
  Ако сака помош, сама ќе си побара.
  И плус нема ништо нелегално доколку е во врска со постари луѓе кои сакаат да се гледаат со неа.
  Обостран избор е. Се додека не и претставува проблем, не гледам зошто да се прави нешто.
  Таа ти побара тебе помош?
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Таа ми побара мене помош. Еве затоа.
   
 19. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Епа што значи тоа што го напиша погоре "не сака да и се помогне", ако ти побара помош?
   
 20. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Тоа значи дека на секој обид од страна, реагира. По пар денови повторно сака да ѝ се помогне...и сѐ така во круг. Со темава сакам да се информираме и да се најдат начини на "терапија" затоа што бројот на геронтофили расте и тоа не е сексуална определба. Нарушување е.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.