Геронтофилија

Дискусија во 'Психологија' започната од Dimi_, 6 октомври 2020.

 1. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.643
  Допаѓања:
  38.087
  Пол:
  Женски
  Како расте бројот на геронтофили, како ти го заклучи тоа? За такво нешто да се заклучи треба да се направи истражување, од каде тоа дека растел бројот? Што е причина да расте бројот?

  А девојката ако сака некако да си помогне, треба сама.
  Штом реагира на обиди од страна значи не сака да и се помогне.
  Некои луѓе едноставно живеат со тоа пошо како што реков, нејзе ја привлекуваат луѓе што се возрасни, полнолетни и нема ништо нелегално во таквите врски.
  Единствено би требало нешто од страна да се превзема доколку девојката силува некого или го нападне.
  Ако тие кои ја привлекуваат, се согласуваат и сакаат да се гледат со нејзе, ништо не треба да се прави.
  Мислам дека си субјективен затоа што тебе ти се допаѓа таа девојка.
   
  На fana и WildMk им се допаѓа ова.
 2. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Ако немаш решение или препорака, пријатна вечер.
   
 3. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  2.876
  Пол:
  Женски
  Психологот што и ја кажал болеста, треба да и каже и терапија... Доколку навистина сака помош.
  Ние тука не можеме да ти помогнеме, ни тебе, ни на девојката, освен да се обратите на психолог повторно.
   
  На theowndemon и tina2018 им се допаѓа ова.
 4. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Мене ми кажа, психологот е жена, една од најдобрите во Македонија.
  Единствена ефикасна терапија била хипноза, ми рече да ја побарам после октомври. Не знам...ова ми напраи да се чувствувам како да влегов во пеколот, сретнав девојче кое е "заробено" од нешто мрачно и имам амбиции да ја "ослободам" :(
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.643
  Допаѓања:
  38.087
  Пол:
  Женски
  Една од најдобрите психолози во Македонија тебе ти ја кажала дијагнозата.
  Ако била една од најдобрите немало тебе да ти ја кажува, број 1 правило е чување на тајни на клиенти. Може тужба да добие за тоа.
  Како сакаш да ја ослободиш ако девојчето не сака помош.
  Дури језиво е ова.
   
  На fana, crimson, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  Што ќе направиш ако ја ослободиш и пак не те сака? :wasntme:
   
  На fana, ane.bella, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 7. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  2.876
  Пол:
  Женски
  Убаво е што сакаш да помогнеш, но прашањето е дали девојката навистина сака помош.
  Ова што го пиша за геронтофилија, според мене, нема лек. И да пробаш да ја смениш, пак ќе и недостига нешто, ќе има некоја празнина.
   
  На Dimi_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.643
  Допаѓања:
  38.087
  Пол:
  Женски
  А девојчево всушност била на психолог или ти си разговараше со психологот па според нејзе има геронтофилија на непрегледано?
  Пошо сигурна сум дека не е толку глупава таа што е психолог да ризикува да добие тужба кажувајќи информации од клиенти и потенцијална терапија. Тоа се разговара само со клиентот, не со други.
   
 9. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.610
  Пол:
  Женски
  Само мене ми се сомнителни постовиве?
  Хипнози, психологот раскажува дијагнози по луѓе, ти вика ти да ја побараш после октомври за туѓ проблем....втф?
  А да не си ти девојчето и си замислуваш дијагнози или филмови?
   
  На crimson, darlingdragon, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.643
  Допаѓања:
  38.087
  Пол:
  Женски
  Девојката има као демек проблем кој не сака да го реши ама дечково и психологов се среќаваат во октомври. (facepalm)
   
  На fana и Angie1432 им се допаѓа ова.
 11. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Жената беше до толку професионална шо јас ги запознав, бидејќи девојчето се срамеше. Остатокот од нивните разговори не ми го кажа иако инсистирав. А сега љубезно ќе те замолам да не ми пишуваш одговори на оваа тема. Посебно не да влегуваш како трето лице.
   
 12. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Жал ми е што нема да ти одговорам но, нема да ти одговорам.
   
 13. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Првите две средби со психологот ги имав јас, со знаење на девојчето. Третата средба беше на почетокот заедничка, по што мене "ми заѕвони телефонот" и си отидов. После четири часа, девојчето (22+) ме побара за на кафе, знаев дека следните ден два ќе биде под убаво влијание на советите од психологот. Што разговарале, не дознав, а и не е мое да дознаам, сакам само да биде сѐ во ред. Сакам да ја привлекуваат млади момци наместо пензионери. Сакам да не страда од геронтофилија.
   
 14. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  902
  Допаѓања:
  1.856
  Пол:
  Машки
 15. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Еурека.
   
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  16.476
  Допаѓања:
  149.160
  Каква 'терапија' за сексуална префернција, какви црни камења!
  Не постои такво нешто.

  Пробајте со 'терапија' да ја смените вашата сексуална преференција.
  м?

  @Dimi_ 'психологот', да земи да си го избриши газот со дипломата.

  Надрилекари, Боже сачувај.|(
   
  На Mantub и ane.bella им се допаѓа ова.
 17. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  4.963
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека не е нормално млад дечко или девојка да го привлекува баба од 70 години, не е логично да имаш страст према стар човек незнам можеби грешам.
   
  На fana, ElenaOfRivendell и Dimi_ им се допаѓа ова.
 18. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Исто, геронтофилија. Привлечност од стари луѓе, одбивност од млади.
   
  На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.857
  Допаѓања:
  112.847
  Хипноза. :D Шо е еден од официјални третмани ама често се избегнува ради низа причини.

  Ама ... Нагон е. Не е преференца само, не можи се да се препиши на преференца и обично не се третира освен ако тој кој има геронтофилија не бара помош за то. Ама секогаш има опција за бихевиорална терапија. Ама пак ќе речам, нагон е. Нагон тешко се контролира и најчесто резултатот е фрустрации.

  Така да, нема шо ти да можиш да напрајш, доколку сака помош, сем да ја носиш на терапија и да го охрабруваш тој чекор.
   
  На tina2018, Dimi_ и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 20. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.643
  Допаѓања:
  38.087
  Пол:
  Женски
  А психологов ко "најдобра" не ти кажа да поработиш на твојата опсесија кон девојчето?
   
  На Avery и WildMk им се допаѓа ова.