Геронтофилија

Дискусија во 'Психологија' започната од Dimi_, 6 октомври 2020.

 1. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  902
  Допаѓања:
  1.856
  Пол:
  Машки
  Ова никогаш не ми било јасно...
  Хипноза, колку што сваќам, постои, но само под дејство на дроги.
  Инаку муабетот дека некој ќе му зборува и ќе хипнотизира некого (на суво), мислам дека се глупости...
  Тоа би било само медитација.
   
  На Dimi_ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.858
  Допаѓања:
  112.862
  Како шо реков, има причини зошто се избегнува и луѓе кои можат да се нафатат на ова се бројат на рака. Ама сепак, како официјален третман седи, иако, не се користи, до ептен ретко користење. Лично, не сум фан. :D Зато и реакцијата. :D
   
  На Dimi_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  За да ти помогнеме и тебе и неа треба да утврдиме прво...сега страда или не страда од геронтофилија? Или и е за пари?
   
 4. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.643
  Допаѓања:
  38.101
  Пол:
  Женски
  @Dimi_ Има психолози колку сакаш во државава, ако сака ќе оди и ќе си бара чаре, зошто побогу ти би се среќавал со психолог за да решиш нешто кај друг човек? Значи моментот со психолог не ми е јасен никако, како смее да помисли психологот да издава тајни на клиент? Морално и кривично е погрешно.
  Тоа што ти чувствуваш "амбиции" да ја спасуваш затоа што си заљубен во нејзе, делува само језиво и нападно.
  Ако ја сакаш, остави ја да има секс со кого сака.
   
 5. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Ти шо мислеш?
   
 6. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Дури и да е хипноза, мислам дека кога тогаш ќе си се врати на претходен стадиум. Сака помош но одбива веднаш после првите чекори иако ми дава до знаење дека јас сум ѝ единствена поддршка и мотив да се "нормализира".
   
 7. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  Не знам, не сум експерт на темата.

  Ама тоа се две контрадикторни изјави што ги кажуваш.

  Геронтофил и sugar baby (тие што идат за пари) се 2 различни работи.
   
 8. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Пензионерите имаат далеку помали приходи од некои млади и лични момци кои ете не ја привлекуваат. Сепак геронтофилија ќе да е.
   
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  16.476
  Допаѓања:
  149.160
  Исто како за хомосексуалците што сакаат да ги 'преобратат'.

  Траума само ќе им направат.
   
  На theowndemon и LadyLollypop им се допаѓа ова.
 10. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  106.893
  Пол:
  Женски
  Сериозно Мурињо го спореди со просечен македонски дедо? (facepalm) И мене Жозе ми е милион пати посекси од Роналдо иначе, али нема шанси да загледам некој ко свекор ми. :?:

  Абе денеска за секоја постапка ќе си најдете ментал стејт за да ја оправдате. :yawn:
  Се додека се работи за полнолетно лице нек се кхм.. дружи со кој сака. Многу драма за ништо.
   
  На Frosty!, fana, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.299
  Допаѓања:
  17.789
  Малку оф-топик,
  ама Жозе Мурињо е само четири години постар од Џејсон Стејтам, а е врсник на Бред Пит и Џони Деп :) Потенцијалната врска ( :D) со нив повеќе ми оди накај категорија „разлика во години“, отколку геронтофилија.

  Дајте друго дете...дедо де :)
   
  На Frosty!, M.B., Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  На цела проблематика, пред скоро време ми вика, абе па ти што се секираш, почекај да наполниш 45-50 години :) ме радува што во ваква ситуација и смисла за хумор има.
  Нешто во неа како да сака да се „опраи“ и друго нешто, како да не сака :/ мислам дека за ова нема да помогне хипноза или било какви други терапии.
   
 13. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.086
  Пол:
  Женски
  А да ја оставиш на мира. Јас мислам дека во целата ситуација ти имаш присихчки проблеми- зошто мислиш дека ти си спасителот на девата која западанала во невојља? Бог да чува. Ти да си одиш за тебе на психијатар.
   
  На WildMk и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 14. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Машки
  Ќе те послушам. Поздрав.