1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    девојки деновиве ќе одам на гинеколог за обичен преглед, дали може да ми кажете што прават поточно таму на прегледот, првпат ќе ми биде?
     
  2. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Ќе те прашат за твојата историја, дали имаш забележено некои проблеми, дали има шанси да си бремена (ако да тогаш ќе ти прават тест), може да ти прават ехо на матката или пак да ти прават рачен пелвичен испит. Доколку мислат дека би било корисно може да порачаат хормонски тестови, и доколку си на одредено доба и немаш правено ПАП ќе ти прават ПАП.
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    пред 2 месеци почнав со првите односи, и до сега ништо ми немаат правено, не сум трудна, хормонските тестови како ги прават?
     
  4. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Доколку е потребно ги прават (најчесто естроген, тестостерон, ЛХ, ФСХ, итн.) не секогаш и се прават со земање крв од вена.Ти препорачувам да направиш ПАП штом си активна и за СПБ. Доколку не имаш примено ХПВ вакцината треба да ја примиш што поскоро.

    ЕДИТ: Заборавив да кажам дека доколку се установи дека треба да се проверуваат некои хормонални вредности, тогаш најверојатно нема да се прават одма, туку обично се прават по специфичен дел од циклусот, така да докторот ќе ви каже.
     
    Последна измена: 25 февруари 2019
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Зошто треба да ја прими ХПВ вакцината што поскоро?
     
  6. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    За да се зашитити себе си и партнерите од болестите што може да ги добие без неа (на пр. рак на матката). Оно требало да ја има ставено пред да стане сексуално активна, ама доколку има чиста клиничпка слика може се уште.
     
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Може да користи презервативи и ќе се заштити и од други СПБ, место да се вакцинира само од ХПВ. Инаку не, не мора да ја стави вакцината пред да стане сексуално активна, а не мора ни воопшто да ја стави. И да, сум за вакцини, ама уште повеќе сум за сексуална едукација.
     
    На Animali, Dust и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Да, но ХПВ може да се пренесе на повеќе начини, и исто така не секогаш луѓето користат презервативи. И може да се стави пред или после односи, но подобро е пред. Се согласувам дека сите треба да имаат добра сексуална едукација.
     
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Не користат, но советот е дека треба да користат презервативи. ХПВ вакцината штити само од неколку типови, не сите. Затоа вистинскиот совет е презерватив, а не вакцина. Настрана што има и други СПБ болести полоши од ХПВ од кои треба да се заштитат.
     
    На Animali и Nausicaa им се допаѓа ова.
  10. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    ние редовно користиме презерватив и ако има некаква врска, први сме си еден на друг, би требало колку толку да сум заштитена од тоа
     
  11. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Тоа 'Први сме си едни на други' е лабилен аргумент кој не треба никогаш да го применуваш послебно кога размислуваш долгорочно. Што ако раскинете? Што ако некој го изневери партнерот? Сексуално рпеносливите болести не се пренесуваат само сексуално во некои случаи, и не сите врски се идеални и траат засекогаш (не велам дека вашата нема да трае).
     
  12. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, барам добар гениколог во Скопје. Имам 19 години, сексуално активна 6 месеци. Еден партнер, си бевме први, али сепак сакам да си напраам контрола и веќе да си одредам матичен гениколог за редовни прегледи. И по можност цена за преглед да ми кажете. Ви благодарам.
     
  13. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Дали некој правел ПАП тест во гинеколошка амбуланта МАМА кај Надица Геровска да сподели искуство?
     
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Се чекаат резултати, како и секаде кај што одат на државно.
     
  15. Foffygirl

    Foffygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    27
    Здраво девојки,сакав да ве прашам дали на некоја и се случило менструалниот циклус да и трае скоро месец,со мали прекини од неколку дена но сепак е присутен постојано?
     
  16. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    Девојки сакам да прашам како изгледа вагиналниот преглед и што може да се открие со него?
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Вагинален преглед е широк поим. Со прсти ( 2 обично) внатре плус палпираат со другата рака карлица забележуваат промени на органи( но не скроз прецизно), потоа ехо вагинално е појасно од ехо врз кожа и самиот пап и брисеви се со спекулум внатре, а може да гледа и грло на матка со колпоскоп( ретко тоа го прават). Што може да отктијат....тоа што имаш ваљда, тоа е целта.
     
  18. Девојка999

    Девојка999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    Девојки, сексуално сум активна од пред некој месец и првпат ќе одам на гинеколог, па сакав да ве прашам дали правењето преглед (ехо, пап тест) може да се направи во кој било ден од месецот, со оглед дека треба да добијам за 7-8 дена, дали да почекам да ми заврши, па да одам на гинеколог или може и сега да направам прегледи пред да ми дојде, пример утре или задутре?
    Малку глупо прашање може, ама би сакала да знам кога е најдобро/препорачливо :)
     
  19. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Најпрепорачливо да се прави гинеколошки преглед е за време на овулацијата и плодните денови,т.е. две недели по менструацијата,а може и веднаш по менструацијата.Никако не се прави само за време на менструација,во тој случај треба да се почека да заврши менструацијата,па потоа да се оди на преглед.Инаку,не треба закажување со термин,може така директно на преглед да се оди.Во врска со твоето прашање дали да одиш,пример утре или задутре,а треба да ти дојде за 7,8 дена мислам дека можеш да одиш ако ептен ти е итно,т.е.ако имаш некој проблем,како вагинални инфекции или болна менструација,сега може да ти најдат замерка само тоа што слузницата на матката се здебелува пред циклусот,но често ни тоа не е пречка за да се направи добар детален гинеколошки преглед,ти види си и одлучи дали ти е итно,мислам дека не би имало,сепак,проблеми утре или задутре да одиш,ти одлучи си.Значи,само за време на менструација не се прави преглед,во сите други денови може.
     
    На Девојка999 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KingKy

    KingKy Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има знае колку е цената за гинеколошки преглед во Систина: пап, брисеви и ехо?