1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.992
    Пол:
    Женски
    Не. Може да е непријатно, ама не е болно воопшто.
     
    На LoLa96 и Anastasia9228 им се допаѓа ова.
  2. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Fala premnogu :l:
     
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Штом имаш 19 години зошто да одиш со мајка ти? Избери си матичен гинеколог и оди сама. Не давај за џабе пари на приватно.
     
    На Anastasia9228 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    415
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знаам во Прилеп сите прегледуваат на приватно
     
  5. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, конечно се одлучив да одам на гинеколог а воедно и да си изберам матичен. Само незнам како оди процедурата.
    Си закажувам преглед во државна, и потоа и кажувам на докторката дека сакам да ми биде матична? И колку пари ке ме чини сето тоа? Преглед, совет, доколку треба брис да се земе......
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Од Скопје си? Во државна мислам нема матични гинеколози, тоа треба да бараш по поликлиникиве или оние што имаат своја ординација но работат со фондот. Одбери си доктор, јави се и закажи, и кога ќе отидеш ќе кажеш дека сакаш да те пријави за матичен, ќе ти отвори картон и ќе ти направи прв преглед. Е сега, матичните не треба ништо да наплаќаат НО има такви што наплаќаат. Ехо 300-400, брисеви исто може нешто ситно, пап-ако го праќа државно не кошта ништо, но на приватно е 800-1000 и тн.
     
  7. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Веќе цел месец и пол имам премногу вагинален исцедок , и сестра ми ми закажала утре да идам на преглед кај нејзина другарка. Јас сум премногу испаничена ради тоа шо само 2 пати имав однос со дибекот , а и вториот пат имав голема болка и капка крв. Како да идам утре на гинеколог , пројдени се 2 месеци од последниот пат , ќе боли ли тоа ако може некој да ми опише поубаво зашо капка крв не капнува у мене од страв. И да напоменам имам 23 години и станува збор за прв партнер. :(
     
  8. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Воопшто не боли прегледот, без грижи.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Најбитно е да не се стегаш, и да ги опуштиш мускулите. Докторите имаат спекулуми со различна големина, па дури има и спекулум за девојки кои воопшто немале секс. Ќе си поразговараш со докторката, ќе ги кажеш своите грижи и маки и својата сексуална историја и согласно тоа ќе го спроведе прегледот. Ќе си седнеш убаво на гинеколошкото столче, ќе си мислиш на убавово време надвор, и ќе пројде набрзина :)
    Со спекулумот прво се отвара поубаво вагината за да може да се види грлото на матката, и да се земе брис за пап и микробиолошки брисеви по потреба. Доколку се земаат повеќе брисеви може малку и да потрае (да речеме минутка повеќе) но тоа воопшто не боли. Понекогаш доколку има активна инфекција, може да се случи да има непријатно чувство, можеби и многу мала болка, ама доколку е така за време на прегледот, треба да и го кажеш тоа на докторката.
    Пожелно е и да си направиш вагинално ехо, штом веќе си станала сексуално активна, а и да не си, тоа е за лично здравје да се проверат јајниците и матката. Вагиналното ехо се изведува со едно долгнавесто како стапче :) и тоа воопшто не боли. Сепак, ќе кажам пак, ако осетиш болка важно е тоа да го кажеш, затоа што не е нормално да има болка.
    Ете на долго и на широко :) Стекни си навика за редовни прегледи и грижи се за своето здравје. Гинекологот е како и секој друг доктор, воопшто нема потреба да се срамиме и плашиме од ваквите прегледи. Со лесно и ти посакувам само добри резултати :)
     
    На fana, Anastasia9228, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Srnaa

    Srnaa Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    32
    Здраво Женски
    Ми треба добра препорака за гинеколог, по можност женско, да е океј со цена и да е океј за разговор, веќе имам матичен но сакам да сменам.
    Благодарам
     
  11. Librarian

    Librarian Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,
    Дали некоја од вас знае да ми кажи колку чини преглед во Плодност во Битола, приватен и пап тест? И зошто до сега не сум праела пап, дали за резултатите се јавуваат на телефон, дали ги испраќаат на домашна адреса, дали таму треба пак да одам?
     
  12. Igabalaa

    Igabalaa Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Probuvame so maz mi da ostanuvam bremena (ama penisot mu e mnogu mal) ima li vrska so toa ?
     
  13. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Јас како шо знам се забременува од сперма , не би требало големината да има улога.
     
    На Igabalaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Igabalaa

    Igabalaa Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    pa soznam mislam deka mi e mal i ne odi spermata dovolno
    Vo red fala use edno prasanje dali vo isto vreme Koga svrsuvame negovata sperma izleguva ili nema vrska so toa ?
     
  15. Igabalaa

    Igabalaa Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    use edno prasanje dali vo isto vreme Koga svrsuvame negovata sperma izleguva ili nema vrska so toa ?
     
  16. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.992
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, останува и внатре толку колку што треба да остани. После однос полежувај малку на грб со перници под задникот.
     
    На Igabalaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Igabalaa

    Igabalaa Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Vo red fala premnogu ❤️
     
  18. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.567
    Пол:
    Женски
    Decki,edno prasanje.. Pravev pap test i mi zemaa brisevi pred 2 meseci.. Od brisevite mi izleze samo kandida,nisto strasno.. E sea posle rezultatite od pap testot,me viknaa pak za nekoi brisevi za pap test da proverele za bakteriska infekcija..
    Dali e toa rutinska kontrola ili nesto pokazalo na pap? Koi bakterii se gledaat preku tie brisevi?
    Me faka panika dodeka otidam da proveram, pa ako nekoj znae neka mi odgovori..
     
  19. Opasna barbika

    Opasna barbika Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Vi nasle nesto vo ispituvanjeto i zatoa povtorno treba da se napravi pap test za da se osigura doktorot sto infekcija ima ako bese ok pap testot ke ri kazes deka e ok i da dojdes za 3mesec na kontrola
     
    На krofnicka27 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Opasna barbika

    Opasna barbika Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Nisto strasno bez panika se ke se sredi
     
    На krofnicka27 му/ѝ се допаѓа ова.