1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Librarian

    Librarian Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Девојки, знае ли некоја да ми каже за колку време стигнуваат резултатите од пап и микробиолошки брис во Плодност?
     
  2. 1324

    1324 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Девојки сакам да одам на гинеколог за прв пат па имам некои прашања. Која е процедурата за одбирање на матичен гинеколог и дали првиот пат ќе ми наплати некоја поголема сума на пари?
     
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Си бираш доктор, проверуваш дали може да те земе за пациент и ако може закажуваш термин.
    Кај матичен основен гинеколошки преглед Не се плаќа.
     
  4. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Секогаш кога одиме кај матичен гениколог со партнерката ни земаат 100 ден.А гледам таму пишува дека преглед кај матичен не се наплаќа, а сепак ни земаат пари...
     
  5. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Прашајте зошто ви зема пари.
    Не смее да ви зема
     
  6. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Па секогаш е така си зема од како ги измислија матичните лекари..
    100 ден тоа е како по навика колку што знам јас само ехо прави и впрочем тоа е прегледот...
     
  7. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Кај матичен гинеколог по правило не се наплака но кај нас сите гинеколози си наплатуват, иако на вратата и пише кај избраниот матичен гинеколог не се наплака. За Пап тест ми наплакаа 500ден, за ехо (со апарат за ехо од пред 20 години) 300-400 како и текне. Менував неколку гинеколози во претходните години и сите ми наплакаа.
     
    На A.n.g.e.l.a.V, deskarada, Aschenputtel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.702
    Допаѓања:
    9.580
    Пол:
    Женски
    Не треба да наплаќат. Али си имат договор меѓу себе да земат пари. И нема шанси да се најди некој што си е чесен и нема да земе
     
  9. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Скоро 5 6 дена веќе сум со болка во јајниците особено десниот...Вчера беше многу силна и имам како кафеаф исцедок како крв(како последен ден од менструација) некогаш е помалку а некогаш повеќе...Денес целата во паника бев на гинеколог како што ме гледаше рече нема ништо ми зеде пап и микробиолошки брисеви...Сега чекам резултати....Се посомнева на слепо црево и ме прати да правам лабораторија резултатите излегоа добри..Меѓутоа јас уште го имам истиот исцедок и болка во јајниците ...Дали е можно од премрзнатост да е се ова? Пошо пред да ми се случи ова се топев подого време со вода...И до скоро чувствував студ во стапалата...Ептен сум испаничена да не излезе нешто во пап тестот...Долго време го имам и исцедокот... Циклусот ми заврши пред околу 10 12 дена.... Се плашам незнам како ќе ги дочекам резултативе од папот...свашта читав по интернет :sweat:Го имал ли некој истиов проблем?
     
  10. Watermellon

    Watermellon Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Закажав на гинеколог, но премногууу се плашам. Никогаш немам направено пап. Вагинално ехо дали е болно? Земањето брис и пап ми делуваат хорор.
     
  11. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Ехото ич не е болно. Пап е малку непријатно и полошо е ако не си опуштена, па ако можеш да се потрудиш да се опуштиш многу подобро ќе поминеш. Како и да е, цела непријатност трае пола минута, ќе ја преживееш.
     
    На Watermellon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Watermellon

    Watermellon Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Благодарам
     
  13. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба од страв. Воопшто не е болно. Јас дури пред една недела кога бев не ни осетив дека ми зема пап. Сс замислив нешто и она завршила работа .Не слушај туѓи искуства, секој различно доживува и прераскажува. Соработувај со докторот, тој најдобро ќе ти помогне да се опуштиш за следен пат да немаш трауми од преглед кај гинеколог.
     
    На Watermellon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Watermellon

    Watermellon Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу. Јас имав голем проблем и со губење на невиност, па може и затоа не де осудив на гинеколог да одам. Поздрав
     
  15. Cute bunny

    Cute bunny Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    28
    Девојки ми треба совет.. Можеби не е за тука прашањето ама многу сум исплашена... Знаци имам полицистични јајници и имам терапија ама не ја примам воошто зошто се плашам да ја почнам. Порано крварев после менструација уште неколку дена ама сега од како ми заврши минатиот месец околу 20 до сега уште крварам. Секој ден сум со болки во стомак и јајници и некогаш во кичма а и не знам дали имав повторно менструација од што крварам волку време јас веќе не знам како да го запрам ова лудило (а и секој ден сум со ефридол пијам и увин чај и залудно) ( а инаку имам и спуштена срамна коска и прегледот кога бев едвај го издржав инаку имам 19години)
     
  16. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    93.583
    Сакаш да кажеш дека крвариш и седиш дома, чекаш да престане???
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Оди на гинеколог и земај ја терапијата. Тука никој нема да те излечи
     
    На ruzoo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cute bunny

    Cute bunny Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    28
    .Никој не знае освен дечко ми. Имам период под стрес и се ми се врти во главава. Не знам веќе што да правам. Верувале или не имам болки при односи и едвај тој единствен преглед го издржав мислев ќе умрам
     
  19. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Ја би одела под итно на доктор. Само тој ќе ти го реши проблемот.
     
  20. Cute bunny

    Cute bunny Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    28
    Имам можност дури во петок
     
    На Secret.women му/ѝ се допаѓа ова.