1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Знам дека не треба да се има незаштитени односи, но дали може да се има заштитен однос еден ден пред преглед, или не се препорачуваат ни такви ? Утре Треба да правам микробиолошки брисеви..
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.333
    Пол:
    Женски
    Најубаво е да немаш. Еден ден не е страшно (fingers)
     
    На Te@ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Да, во право си, си размислив вистина за секој случај подобро да не :)
     
  4. Watermellon

    Watermellon Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Девојки направив пап конечно! И не беше болно како што замислував. Ве охрабрувам и вас што не сте направиле да направите. :)
    Кај матичната моја за брисеви морало на клиника да се носат.
    Дали во Ремедика можам да си проверам се ехо, брис и таму да ми испитаат и за колку време стигаат резултатите?
     
  5. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Дали кога правите микробиолошки испитувања чувствувате болка ? И кога го клаваше инструментот и кога ги земаше брисевите ме болеше, досега ова не ми се случило... :(
     
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.333
    Пол:
    Женски
    Најбитно е да бидеш опуштена, мене мојата др ми вика земи воздух длабоко, и кога го испуштам опуштено тогаш го става инструментот.И повеќе ми е непријатно него болка.
    Од стегање ја осеќаш болката.
    А самото зимање брисеви исто ми е повеќе непријатно.
    Реално дури ми се случи да не ни осетам.
    Само опуштено следен пат и тактиката со зимање испуштање воздух.
     
    На TheDreamGirl и Te@ им се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.782
    Допаѓања:
    8.792
    Пол:
    Женски
    Некогаш е болно, ама повеќе е непријатно. Зависи и од нас колку сме опуштени а и од раката на доктор/ка.
     
    На Te@ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    449
    Zdravo devojki ve molam predlozete mi maticen ginekolog vo skopje moze da e okolu drzavna, centar ili cair po moznost zensko. Dali vo gak moze da se bira maticen?
    Dali se naplakjat pregledite vo maticen
    Dosega sum nemala maticen sakam da odam na kontrola i na pap neznam toa kako se pravi sto e dali e bris zemanje ili sto?? İmam slusnato mikrobioloski brisevi i pap koja e razlikata dali sto ispituvat ili vo izveduvanjeto dali e bolno toa?i kolposkopija imam citano sto e toa sto znaci?
    , dosega sum nemala maka porano nekogas posle odnos malku rozenikavo krvce i bolno pri odnosot, seksualno sum aktivna vekje 4god , sega posledni dva dena mn malku krv posle odnosot vo gakite... Za toa ne tuku sakam za zdravjeto da imam ginekolog i da pocnuvam redovno na pregledi brisevi cuda sto i da e pa ponataka da planiram bremenost ako se e vored,
    İzvinete za dolgiot post megjutoa tuka sum naj opustena i sigurna mozam slobodno da pprasuvam
     
    Последна измена: 3 септември 2021
  9. Saraaa!!!

    Saraaa!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Sakam da odam na ginekoloski pregled vo drzavna vo Skopje,imam postojano pecenje pri mokrenje i neprijatno cuvstvo.
    Mi treba sovet od vas sto se mi treba odnosno kako da zakazam pregled,kako ide dezavno toa
     
  10. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Тоа ти е најверојатно уринарна инфекција, провери си прво тоа преку мокрача.
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.333
    Пол:
    Женски
    Имаш доста гинеколози во таа околина. Кај Ложанковски е Билјана ( се наоѓаат во строг центар спроти гимназијата Јоси Броз), Радица Бојчева кај грчка амбасада, во Коруновски имаш женско гинеколог.
    Ова е прво што ми текна.
    И папот и микробиолошките брисеви не е болна процедура само опуштено додека го стави тоа железоно.
     
    На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. barbiegirl123

    barbiegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    84
    Imav ciklus na 02.09-08.09…. I doktorot mi preisa cikloproginova oti mi se sluci za 1 mesec 2 pati da dobivam znaci pred toa imav dobieno na 16.08-22.08… pocnav da gi pijam cikloproginova pred 3 dena a deneska gledam pak krv… ni rece doktorot da prodolzam da gi pijam amaa jas utre odam na odmor :(((… dali od cikloproginova ke mi prekinit za den dva ilj i ova ke trajt kako normalen ciklus..aj ve molam za pomos ili iskustvo ko moeto :((
     
  13. TheDogLover

    TheDogLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, од Скопје сум но се омажив во Битола и ве замолувам од дното на душава да ми препорачате добар гинеколог во Битола, стручен и да има коректен однос. Многу ми е битно да имам добар гинеколог бидејќи сме во фаза за бебче. :inlove:
    Доста ми го препорачуваат Славко Пејовски. Мислење?

    Благодарам однапред за секое инфо! :sun:
     
    На Babymama2020 и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  14. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Искуство да споделите за ставање спирала? Каква е процедурата дали е болна? Дали има различни видови на спирала?
     
  15. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    И јас би се согласила за Славко супер е, јас одам кај него и мн слободно се осеќам да го прашам било што, за се разговара дава соцет ако има потреба и упат, што други се тегнат и бе даваат упати. Колку пати сум му рекла сама дај хормони да проветам без збор ми пишува лу, др док не сакаше. Посебно за бременоста супер беше, се внимателно следи.
     
  16. Inziner za hrana

    Inziner za hrana Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, dali ima nekoj iskustvo so Microginon apcinjata
     
    На Boyanna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koni4_

    koni4_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали ќе биде проблем да отидам на гинеколошки преглед ако сум два-три дена пред добивање ?
     
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.782
    Допаѓања:
    8.792
    Пол:
    Женски
    Ако имаш некој проблем отиди, ама за рутинска контрола, ехо и ПАП тест најдобро е после циклус откако ти престане.
     
  19. 6264

    6264 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2021
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    Preporaka za privaten ginekolog vo Skopje koj nema skluceno dogovor so fondot i da e zesnko.
    Fala
     
    На Pepka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cvetka100

    Cvetka100 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, posle dolgo vreme imav odnosi na denot koga trebase da dobijam na 19 na 22 imav nekolku kapki krv sekogas bilo taka dodeka ne probie ovie 3 dena imam krvarenje ama po slabo od voobicaenoto... Ne mi bea plodni denovi, prv pat se slucuva ova slabo krvarenje. Dali e mozno da e pricina zaradi dolgata pauza?