1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saraa, 3 март 2010.

  1. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.493
    Допаѓања:
    41.874
    Пол:
    Женски
    Фала многу. Чоек одма на најлошото мисли, ми олесна барем малку. Ќе пробам одма, да си одам дома ќе барам и доктори. :hug:
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Искрено не мислам дека има некаква врска со алегија, ми изгледа како појма да немала што ти е, па колку да не е без ич ти препишала за алергија.
    Барај друг доктор невролог.
    Доколку си имала јака главоболка, мигренозна, после толку јака главоболка може да боли при допир главата, баш како што опиша како да ти е удрена.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Merten

    Merten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Јас имав константна главоболка со години. Буквално чувствував како оган низ нос да имам и си викав блазе си им на луѓево без главоболка што живеат.
    Се снимав на се можно, ЕЕГ, компјутер, синуси, магнетна резонанца.. и ништо. Некако ми помина, но пак имам често, среќа не како порано.

    Мој совет, освен преглед нормално, е и пијање доста вода, зошто главоболка и од тоа може да се јави.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Девојка999

    Девојка999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    Можно ли е силни главоболки да се јават од пиење хелекс?
    Пред 5 вечери за првпат во живот се напив хелекс 0.25, и другиот ден спиев цел ден, поспана в крај и кога се разбудив ужасни главоболки имав.
    Вчера вечер исто морав да се напијам пак од 0.25 и денеска се разбудив после 18 саати спиење и сега пак имам ужасни главоболки, едвај се смирија малку со аналгин.
     
  5. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.101
    Конкретно не знам дали е од апчето, ама јас имам главоболки и од многу саати спиење. Можно е да ти е од спиењето.
     
    На Девојка999 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Во последните месеци имам константно вкочанет врат и главоболки што мислам дека се предизвикани од вкочанетоста. А изминатите две три недели осеќам главоболка од левата страна само кога ќе се наведнам, или кога станувам од кревет наеднаш и се осеќа само неколку секунди, некој слично искуство?
     
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.849
    Пол:
    Женски
    Овие симптоми снаа ми ги кажува постојано кога и се јавува спондилозата што ја има. Провери си можеби е до тоа. А можеби и од лошо спиење, не удобна перница или ако си била на промаја(многу не веруваат во промаја дека вака делува ама јас на своја кожа си имам осетено неколку пати така да..)
     
    На Butterfly522 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tati1

    Tati1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam dalli nekoj od vas go ima istiot problem veke izvesno vreme me boli vratot i desnata strana od glavata osekam kako mala bolka neznam kako da opisam potocno odvreme navreme koga ke se dopram na nekoe mestо kako da me zaboluva kako da sum se udrila nekogas osekam i uvoto da mi se zatnuva bev na ortoped poradi vratot mi rekoa deka imam vospalen nerv dali e mozno od toa pocnav veke da se plasam
     
  9. Dejanaaaa

    Dejanaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Здраво, веќе неколку дена чувствувам главоболка, вчера и крв од нос од лева носилка ми течеше (од мала не ми течело крв од нос), притисокот ми беше малце висок. Ме збунува тоа што сега левото око малце ми се затвора и цела лева страна од лице ми се дрвит на моменти. Да не е нешто опасно? Матичната не работи денеска а малце паники имам.
     
  10. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.. i jas imam glavobolki so dva silni napadi za rok od tri meseci pravev kompiuterska tomografija i magnetna rezonansa i se ispadna vo red i pokraj tie dve strashni glavobolki…no mene ovie meseci sekoj den me boli glavata mi sheta bolkata preku cel den ne e na jsto mesto,nema apce so ke mi pomozi se probav duri i ponekogash mi se loshi koga lezam mi e podobro nekogash neznam so da pravam ama
    mislam deka glavata mi e vo vakum i ke mi eksplodira.Bev i na lekar mi rece deka imam lordoza nekogash si velam deka mozi da e i od toa imam
    malo detence bara vrace no nema smisla sekoj den da imas bolki vo glavata koi ti go narusivaat zivotot nekoj sovet pomosh iskustvo se custvuvam ocajno…
     
  11. girlboy

    girlboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    158
    Здраво... кај мене е вака слична ситуацијата, ќе се појави од време на време некое како боцкање во една точка, и целата десна страна како да ми станува топла...веќе долг временски период се случува ова, а не е бол што е за апчиња што не се издржува но сепак ме плаши посебно сега во бременоста а го имаше и пред тоа
     
  12. Merten

    Merten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Еве и мене последниве денови ме мачи некоја чудна главоболка. Некогаш на 10тина мин, а некогаш и по по подолго време имам болка во деснава страна која трае секундарно (некогаш е посилна, некогаш послаба како затегање, не можам да доловам точно), а во меѓувреме си имам и регуларна главоболја
     
  13. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Дали е можно да се јави главоболка од кариес на забите (шестки и умници)?
     
  14. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.493
    Допаѓања:
    41.874
    Пол:
    Женски
    Можи.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Perverzna€

    Perverzna€ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки 3-4 дена чувствувам главоболка која е пулсирачка, денес поинтензивна пропратена со зуење во уши. Што би требала да направам?
     
    На Radmilla му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Главоболка во слепоочница и над ушето негде од лева страна од што може да биде, не се поднесува вечерва посебно , вчера само над ушето ме болеше исто од лева но денес и кај слепоочницата☹️
     
  17. Foffygirl

    Foffygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    27
    Многу луѓе во последен период се соочуваат со ова. Не знам што е работата, дали имате приметено почести главоболки во последно?
     
    На Цвет88, Kaley и DInka11 им се допаѓа ова.
  18. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Да не се подречам добро сум сега, ама тој период кога го пишав тоа овде т.е пред еден месец секојдневно ми беше таа болка.
    Незнам и јас што е работата, ама мислам времево сите не уништи да сме никако :doh:
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Стрес.
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Веќе цел месец некое чудно чувство во левата страна од главата.
    Не е болка, не е класично стегање, туку баш чувство како нешто да ти стои на главата таму.
    Кога ќе се раздвижам го снемува
    Крвна слика е уредна.
    Приметувам дека кога е потопло е доста интезивно чувството. Но исто така осеќам како да ми е затнато увото, некое чувство на разлика на висини, па дури и ниско пример кога ќе зевнам како да се одзатнува.
    Може да е поврзано?
    Имам и доста секрет од нос деновиве.