1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saraa, 3 март 2010.

  1. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Девојќи сакам да ве прашам имам честа вртоглавица и главоболка дали е можно тоа да ми е поради видот зошто требаше пред 4 год да носам наочари и не ги носев па сега да ми е зголемен и ми се случува ова или пак се работи за нешто друго. Ако некоја имамваков проблем нека пише секој совет е добредојден.
     
  2. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Имам 13 год, и еве три дена имам главоболка. Додека спиев, и кога станав да се поркијам левата страна од вратот до тилот ми се укочи. Вчера исто, само со десната страна. Легнав да спијам пак ништо. Кога станав нагло ќе се онсевестев упм. Меревме притисок нормален ми е. Незнам у шо е проблемот. :^)
     
  3. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16

    Истиот проблем го имам и јас,само што кај мене преовладува вртоглавица.Исто така наочарите не ги носам од пред 3,4 години и еве секој ден се спремам да одам на преглед за очите.
     
  4. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    И јас еве утре после испит ќе одам тетка ми да ми земе крв да види да не сум слабо крвна ако не мие крвта слаба правец на очно ми нема друго решение , би ти рекла и ти да нечекаш да одиш да си видиш што е проблемот.
     
  5. AnGeL4e009

    AnGeL4e009 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    ЗДРАВО...СЕГА ПРОЧИТАВ ДЕКА СИ СЕ ИМАЛА СНИМАНО НА ГЛАВАТА ВО ЕДЕН ПОСТ....ЈАС САКАМ ДА ЈА СНИМАМ МОЈАВА ГЛАВА БИДЕЈЌИ ИМА НЕКОЕ ВРЕМЕ ИМАМ НЕКОЕ МАЛО ТОПЧЕ НА ВРАТОВ ОД ДЕСНА СТРАНА ДОЛУ ПОЗАДИ УВОТО...И МНОГУ МИ Е СТРАВ ДА ОДАМ ДА СЕ СНИМАМ...САКАВ ДА ТЕ ПРАШАМ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ПРАВИ ЗА ДА СЕ СНИМАМ ...ЈАС СУМ ОД ОХРИД

    БИ ТИ БИЛА МНОГУ БЛАГОДАРНА АКО МИ КАЖИШ МАЛКУ ПООПШИРНО :angel:
     
  6. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    јас веке 2.5 год се справувам со овој проблем.неподносливи главоболки кој дури ме тераат на лудило мислам дека ке полудам во секој момент,со препорака на матичниот доктор отидов ја снимив главата и се е во ред,а од што настануваат главоболките стварно не ми е јасно,неможам да сватам понекогаш и инекции не ми помагат не па апчиња,дали е можно од мигрената што ја имам ама незнам до толку па и секој ден...
     
  7. mariamagdalena

    mariamagdalena Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    здраво девојки, чувствувам голема главоболка од десната страна на главата позади, и понекогаш чувствувам како се движи болката према напред, меѓутоа најчесто е позади, ве молам за совет
     
  8. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.449
    Таман ќе ти пишев да не имаш мигрена, но ти веќе сама си напишала. Нормално дека е од мигрената. Ако веќе е утврдно дека имаш мигрена, кои ти се симптомите?


    Инаку, наместо постојано да пиете апчиња против главоболката, обидете се со алтернативни лекови.
    Ја имаше во аптеките по смешна цена, тигрова маст, така е позната. Во црвена малецка алуминиуска кутија и голема е колку дијаметар од монета.
    Онаа од десно
    [​IMG]

    Во неа си пишува за што и е намената меѓу што и главоболката. Мислев дека не ја смирува болката но се обидов неколку пати и ми помогна. Се нанесува на слепоочниците и меѓу веѓите (малку погоре за да не ви пречи јачината од маста на очите!). Се остава да делува но ако забележите болка на местото каде што имате нанесено бидејќи кожата на лицето е осетлива, после одредено време убаво отстранете ја.
     
    На LUCERKA и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  9. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    И јас имам чести главоболки.
    Знаам уште кон 11 година, еднаш месечно ќе ме заболеше малце главата..
    Со тек на време скоро секој втор ден ме боли..
    Се обидувам да не пијам апчиња многу дека после нема да дејствуваат :| ..
    И да, мнооооогу се нервирам.. Т.е секој ден мора некој да ме изнервира..
    И за најмала ситница ќе ме заболи главата.. :(
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    И јас имав многу главоболки уште од мала, ама да ви кажам право пред една година почнав да си легнувам во исто време, пред 00:00 , си купив дормео перница и искрено имам помалку главоболки, поретко ми се јавуваат .Може некој и тоа да го проба , мене ми помогна
     
  11. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Имам главоболка кај слепооочниците, на средината на челото, очите, коската на носот и си го чувствувам носот како затнат, ама нема секрет...Болката ми се шири кај јаболчниците на лицето исто така....

    Ова ме асоцира како проблем со синусите, ама незнам.....
    Што би ми рекле вие?
     
  12. aleksandra362

    aleksandra362 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    јас го имав истиот проблем исти симптоми како тебе...проверив очите...главата ја снимав..синусите ми рекоа дека се ОК.На крај ми рекоа дека тоа ми треба редовно спиење и помалку ком. :)
     
    На snegce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bile-v

    bile-v Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Јас имам главоболка и најмногу во горниот дел на главата,како стегање некое :worried: но во последно време доста сум напната,неубави мисли ме напаѓаат цело време и се плашам,леле некој страв ми има заживеано во мене од се и сешто се стресувам и почнува главоболката :( Јас мислам дека ми е од премногу стрес,страв и толку напнатост избива како главоболка.Сакам да закажам кај неуропсихијатар,па да прашам дали некој има искуство кај докторот Методи Чепреганов во Неуромедика што работи? Дали обрнува доволно внимание и да те сослуша,со оглед на тоа дека работи приватно и прегледот кај него е прилично скап. Секое искуство ќе ми значи.
     
  14. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    порано секој ден имав главоболка и премногу беше болно за мене и користев едни таблетки и сега се чувствувам прекрасно :rofl: позз феминкии :*
     
  15. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    и јас имав константно многу јаки главоболки и почнав да си легнувам во исто време, да спијам повеќе, а и перницата си ја сменив , си земав дормео малку ми беше тешко на почетокот, ама по една недела се навикнав на неа и сега не можам без неа, дури си ја земам и кога одам некаде. Друго нешто што ми влијае многу е кога ја мијам косата и ако не ја исушам убаво, макар и во лето обавезно ме боли главата ,затоа сега пазам и на тоа, пробајте некои од овие работи може ќе помогнат :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Феминки, знам дека ви е досадно се исто да читате ама и јас морам да се пожалам овде :lol:(facepalm)
    Точно од денот кога почнав да учам ( истиот ден почнав да ја сушам косата со фен после една година, истиот ден почнав да се прскам со еден спреј за осветлување на косата) почнав и да се нервирам повеќе од колку што треба, а не дека пред тоа не бев нервозна, таква сум си за секоја ситница се нервирам, а сега во мене има некој гоолем страв, некој уплах.. и еве веќе една недела како сум замислена и се плашам од што ме боли главата!? Значи немам некој остри главоболки сосема се нормални, подносливи, немам никакви други симптоми, не ми гади не ми се повраќа ништо ништо, си шетам си јадам многу, трчам на горнини, но во последно време од премногу страв и стрес губам волја и сила за се! Ми земаа крв, се беше одлично, пијам бедоксин но немат некој ефект пак сум под стрес, премногу стрес имам овие денови. А сега почна и да ми тежи задниот дел долу на главата, а главоболките мааалку се намалија. Од премногу стрес изгубив сила и како се повеќе и повеќе да ми тежи главата. Не спијам редовно, од многу замислеснот неможам да заспијам навечер, не спијам како што треба. Страв ми е да одам да се снимам..
    Според ова што го споделив со вас, можно ли е да е нешто опасно или? ;(:sweat:
     
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Oваа ја знам како Кинеска маст и ја користев за одзатнување на нос. И за некои ранички, исприштени усни.. Добра е.
     
  18. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    zdravoo ... imam glavobolka vekje edna nedela ii nemoze nikako da mi pomine :worried: imam 15 godini i vaka nikoas ne me bolela glavata
    de ne imate nekoi soveti ?
     
  19. justin4ever

    justin4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    36
    Shto mozhe da bide majka mi 1-2 nedeli vekje eve naednash kje ja zdoboli glavata ,kratkotrajna bolka e,ama odma i pominuva dodeka se svrte..
     
  20. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Моето решение за намалување на чести и јаки мигрени е магнезиум. Секојдневно конзумирање на магнезиум 250 мг, одреден период и ќе забележите дека многу поретко ќе добивате мигрени и дека ќе бидат со послаб интензитет. Исто така, може да пробате и со инстант магнезиум, односно тие не се таблети, туку мали кесички со прав со арома на портокал. Се истура под јазикот и се топи и ви требало да има веднаш намалување на главоболката.
     
    На Scorpiongirl12, kjukli и justin4ever им се допаѓа ова.