1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saraa, 3 март 2010.

  1. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    mi zvuci kako hronicna migrenska glavobolka. ako nemas aura,svetli tocki pred ocite mozi da ti e problem so cirkulaciata vo vratot. da si proveris kicma. posekako si vejke trgnata po lekar,proveri kicma ne e nisto strasno. od zblizan pritisok isto taka boli glava. cim zujat usi problem e so cirkulacia. ova najcesto ti se desava koga miruvas ili i koga si vo fizicka aktivnost? tatkomi ima maka isto so vratot i ima glavobolki ne cesto ali koga menuva vremeto mu bucat usite i mu se namaluva sluhot. posle nekoj period samo mu opusta ni apcina ne mu deluvat. koga bese nalekar da proverva kicma,mu najdoa spondiloza.
     
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.300
    Допаѓања:
    131.927
    Snimav vrat,takov upat mi dade internist i rekoa deka e se vo red,nema spondiloza .koga miruvam najveke gi osekam bolkite ama i pro dvizenje isto.
     
  3. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.476
    Пол:
    Женски
    Веќе 3-4 дена кога ке си притиснам на десната страна на челото ме боли глава, некаде над нос и почетокот на веѓата. Што би можела да биде причината?
     
  4. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.300
    Допаѓања:
    131.927

    Jas mislam deka se sinusite.Jas imam ponekogas bolka i bez da dopram,a nekogas samo koga ke pritisnam na vegja i nosot .Ako mozes napravi edno eho na sinusi.


    Jas da ve prasam-dali imate nekoj iskustvo so glavobolka i hormoni.Doktor mi kaza deka od hormoni(hormonalen disbalans) moze da se javi glavobolka ?!
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Секој месец во периодот кога треба да добиеш месечен циклус, во организмот се појавува промена на нивото на естероген и прогестерон кое предизвикува главоболки (некаде јаки и неподносливи, кај некои слаби и неприметни).
    Обично главоболките пред циклусот НЕ СЕ ЛЕЧАТ со ништо (барем такви сведочења има) и ништо не помага.
    Обично препорачуваат мир и потемна просторија и нормално аналгетик.
     
  6. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.300
    Допаѓања:
    131.927

    Da,citav za toa i nekoi meseci si gi znam glavobolkite deka se od toa.Ama jas imam ponekogas glavobolki i po pola mesec ,i posle menstruacija .(pocnav so ispituvanja,imam uste nekolku upati,do sega skoro se e vo red). I doktorot sto mi pravese eho na gradi ,vo muabet so nego,mi kaza deka od hormoni moze da se javat glavobolki.Nekoj den koga ke me fatat glavobolki ,traat i po 5-6 dena i ne pomaga nikakva tableta
     
  7. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    edna koleska se zalese na glavobolki. se pregleda se snimase i se bese vo red i na krajo slucajno proveri sinusi i izleze deka sinusite mu se vospalvat i boli glata so denovi.
     
  8. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.300
    Допаѓања:
    131.927
    Proveriv sinusi i pijam terapija za niv .Del od glavobolkite mi se i od devijacija na nos (ama doktorot rece ne e 100% glavobolkata od toa), i zatoa baram i drugi reshenija
     
  9. Mia05

    Mia05 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ve molam eden sovet. imam samo 16 godini a vekje 1 nedela unazad me boli glavata so ogled na toa deka sum nemala prethodno nikakvi glavobolki. se uplasiv premnogu i sekad mislam negativno pa prebaruvav simptomi na tumor i ispadnaa nekoi da se sovpagjaat so moite. na doktor ne sakam da odam voopsto bidekji se plasam shto ke mi kazat ii neznam ednostavno imam crni misli i me okupiraat taka da mislam deka sum bolna bas od toa... mislenje?
     
  10. Me_Beatrix

    Me_Beatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ме интересира во врска со ЕЕГ, што означува дека има промени во снимнката, односно брановите ?
    Прашувам за близок, пиеше апчиња, стабилизатори, околу 6 недели, но при снимање повторно покажува некои промени, го пратија на томографија,тоа беше во ред, па само ги зголемија дозите на таблети.
    Дали има друг начин на кој се лечи освен со таблети, или да препорачате приватни клиники кои се добри во оваа област ?
     
  11. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    ako ima migrena i tie promeni se pojavuvat na snimkata. odktorot treba da mu kazi od sto se tie promeni. promeni mozi da se javat i od namalen krvotok vo mozokot, migrena, epilepsia,posle mozocen udar ili potres se javuvat promeni. Znam samo deka za epiepsia davat betablokatori. najdobro da gi pie tabletite koj sto se dadeni od lekarot. neznaeme od sto se tie promeni pa da ti dadam mislenje so sto drugo bi se sredil problemot.
     
  12. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.476
    Пол:
    Женски
    Веќе 2-3 месеци имам главоболка на десната страна на челото, над веѓата, ама само кога ке се допрам. Значи само малку да се допрам со прст како со чекан да ме мава некој внатре. Имав многу стресови и нон стоп бев под притисок во последно време, имав проблеми со спиење од многу размислување, ама се плашам да не е некоја друга причина. Други симптоми немам, немам пиено апчиња за главоболка, освен витамини. Планирам да одам на лекар веќе стално таму ми е мозокот бидејќи скоро никогаш сум немала главоболки, ама да видам дали некој имал слично искуство.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Неколку денови по ред, константно во текот на денот ми се јавуваше чувство на утрнување на десната слепоочница кое траеше по 4-5 секунди. По 50-тина пати на ден. Вчера цел ден како да имав мала главоболка, а кога се обидував да заспијам вечерта силно ги стиснав забите и од загризокот пресилно ме здоболе десниот дел од главата. Цела вечер се мачев со неопислива главоболка. Се прашувам што беше сето ова во послениве неколку дена, многу чудна појава, никогаш претходно не ми се случувало.
     
  14. Lolo1612

    Lolo1612 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Веќе долго време (со месеци)имам проблеми со левиот дел од главата (слепоочницата)..Понекогаш многу ме боли и ми се врти што дури и губам свест,знач з толку силни болки имам што мислам и некој удар ќе добијам,аа па некогаш имам послаби болки (ама само во левиот дел)..има ли некоја слични симптоми?што може да е проблемот?
     
  15. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Mozno e da imas migrena. Treba da odis na neurolog da ti napravi snimka i da ti dadat tableti za namaluvanje na napadite. Pretezno davat no migren ili betablokatori.
     
  16. Lolo1612

    Lolo1612 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Na slobodno gi davaat?koja cena se?
     
  17. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Ги има во сите аптеки и се некаде 300 денари но мора прво да ти се извади дијагностика од неуролог за да се увиди што предизвикува главоболка,дали е од окуларна мигрена,хронична мигрена,акутна мигрена. Има повеќе врсти на мигрена. Тивка мигрена е таја со големи главоболки без аура. А и немора да значи дека е мигрена. Главоболки може да се има и од очен притисок,слаба крв или слабо железо во крвта,слаба циркулација на вратот или стеснување на артерии. Оди на приватник 1500 денари е за снимање и трај 6 мин снимањето и истиот доктор дава дијагноза и лекарства. Не е ништо страшно ниту опасно. Нечекај,оди уште утре. Пиши што ке направиш.
     
  18. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Вчера кога се закашлав осетив оштра болка во левиот дел од главата -слепоочница. Цел ден ме болеше глава, се ми беше некако матно и пак кога кашлав исто ме болеше ама не толку јако. Денес пак исто ама болката е намалена а и кога ќе се наведнам исто така ме боли на исто место, или кога ќе се смејам.
     
  19. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Ми звучи како да имаш проблем со циркулација. Но можиме само да годиме. Колку години си ?
     
  20. Зајче1

    Зајче1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, многу често ми се случува да ме стега и боли главата ама онака површински, како цел ден пример да ми била фатена косата во репче, да не знае некој од што може да е?