1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saraa, 3 март 2010.

  1. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    24.
    Имам и микроаденом на хипофиза 6 милиметри што снимав на магнетна пред 9 години
     
  2. StormRider

    StormRider Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    52

    Здраво, јас имам болки фокусирани во пределот на левата слепоочница со години. Тука болката е најинтензивна но најчесто ме боли и цела лева страна. Може проблем да се синусите, или само левиот, секако треба преглед. Мене ми помага инхалација. Ако те интересира нешто, пиши ми. Поздрав.
     
  3. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам веќе три дена ме боли глава како да ме стега со притисок некако во мозокот ама пред некој ден се удрив на глава од греда кај другарка ми бевме горе на спратот и дури ми се познава малку џумка дали можеби да е некој потрес на глава ? Или не

    Дали знае некој што е тоа интеркранијален притисок на главата прочитав на google
     
    Последна измена од модератор: 24 април 2019
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Во последниве 2-3 недели секој ден се будам со главоболка.

    Вчера после вежбање, околу 9 навечер се напив аналгин (бидејќи немав парацетамол), витамин ц, магнезиум и шоља чај од маточина, а околу полноќ лексилиум. Утрово се разбудив со многу јака главоболка, ме боли левата слепоочница, ми пулсира, ме боли дури и окото. Утрово околу 9 ипол се напив анлгин, и еве 3 часа подоцна, се' уште ме боли. Дури на моменти добивам и нагон на повраќање. Како може да се разбудам со главоболка после аналгинот, магнезиумот и лексилиумот што ги испив вчера?
    Како може секој ден да ме боли главата, и тоа 90% од деновите да се будам со главоболка?? Имам одлична перница со memory foam, врз креветот имам и memory foam подлога. Удобно ми е спиењето.
    Видот ми е одличен, исто така и очниот притисок. Ништо не ме боли во телото, не сум настината, не сум болна, не осеќам некаков здраствен проблем.
    На врв на се, секој ден медитирам, правам прошетки на сонце, јадам прездраво и правам разни активности за добро расположение и намален стрес.
    ЗОШТО ИМАМ ГЛАВОБОЛКИ СЕКОЈ ДЕН СО НЕДЕЛИ?!

    П.С. Веќе 10-ина дена ми "игра" нерв под левата веѓа, не знам дали тоа е можеби поврзано со главоболкиве.
     
  5. Минна√

    Минна√ Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И јас се прашувам истото веќе два месеци секој втори ден ме боли глава.. Исто пазам што јадам, активна сум, не се нервирам ...
     
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Исто и јас, пазам што јадам, вежбам скоро секој ден, пешачам (да фатам воздух), медитирам секој ден и правам еден куп други работи за да избегнам стрес.
    Да се пофалам дека во последните недела дена не ме болела главата ниту еднаш. Промената на времето ми годи неописливо! Многу подобро се осеќам откако залади.
     
    На eliesaab и Минна√ им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Дали откри што ти е?
    Јас се мачам веќе 3 години и 9 месеци. Овие две недели ме боли буквално секој ден. Не знам што да правам веќе. На 19ти мај имам термин ќе ми ја снимаат. Секој ден пијам аналгин. Денес реков да не пијам и еве почна да ми се повраќа. Не сум способна за ништо. Демек јадење да правам немам ориентација од кај да почнам. Демек пазарував ама промашај направив комплетен.
    Душата ми бара да легнам да спијам во темно и тивко ама не можам тоа. Морам пак аналгин. Аман више. Нз што ми е.
     
  8. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Наместо со аналгин, пробај со Нимекс. И во комбинација со лексилиум.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Што ќе биде поразлично после?
     
  10. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Сеуште не ми кажале што е проблемот. Но тие главоболки се тука повремено, некои ми викаат дека е мигрена...
    Јас во моментите кога ми започнува ова ако имам при рака пијам ц витамин, б комплекс, аналгин, каснувам нешто благо и кока кола плус аналгин, некогаш поминува некогаш не.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Мислењето ти е од 2010 сега гледам. Зарем 10 години трае? Да не се надевам многу значи.
    И мене матичниот ми рече најверојатно мигрена ама ќе видиме на терминот што ќе кажат.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    А ти минува ли болката од аналгин?
    Мм има мигрена и почна да ја разликува од друга главоболка.
    Беше на еден куп доктори за неврологот да му каже дека е мигрена .На него од ниту едно апче не му минеше дури ни од ибупрофен 600.
    Сега има специјални апчиња што едно на ден ги пие и делуваат 24 час.Само невролог може да му ги препише.Прво му дадоа послаби ама не му минуваше и скроз и пак го болеше по некое време.Исто неврологот му препорача ако сака може и секојдневна терапија цел живот никогаш нема да го фати.Ама мм одлучи само во случај на болка.Сега внумава многу гледа да не се напрега на работа .Нему многу му смета сонцето одма му се активира мигрената, ако не се напие одма апче повраќа .Сеуште редовно оди на контроли.
    Оди на невролог они ќе те упатат најмногу што да правиш.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    На 19ти мај имам термин на невролог. Ми поминува и од пола аналгин. Неколку пати се случило само да не ми помине од цел аналгин.
    Сонце не ми смета (не сум приметила) ама сијалица или светло од телевизор, телефон да.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Нимексот е посилен од аналгинот, обично го користма за силни главоболки. Кога имам мигрена од која дури и ми се повраќа, комбинирам апче за болка со апче за смирување и најчесто ми ја смирува мигрената. Така ми препорача матичната и навистина помага таа комбинација. А понекогаш ни неколку апчиња во текот на денот не помагаат и не проаѓа главоболката.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Ама мене ми поминува и од пола аналгин. Ако се напијам лексилиум сигурно ќе спијам една недела.
     
  16. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Да сеуште го имам истиот проблем, најчесто при промена на време, односно од лето кон есен или од пролет кон лето. Незнам како да ти опишам, но јас имам светли очи, и ако нешто ме осветли наеднаш, како да се одбива светлината од нешто и ми оди право во очи е тогаш почнува се, е сега некогаш имам при рака се што погоре ти пишав но некогаш не, кога немам знае да биде проблематично. Се чувствувам парализирано во тие периоди, како да не можам добро да ги озговорам зборовите, како да незнам што сакам да кажам, ми треба темна просторија и сон од прилика два часа, потоа можам да функционирам. Искрано го мразам мај, најчесто тогаш ми се јавува овој проблем.
     
    На eliesaab и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    mene sekoj 2 den me boli glava
     
  18. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Јас имав хронични главоболки, веќе престанав да пијам аналгетици, секое утро во шолја зовриена вода покиснувам гранче свеж магдонос и го пијам како чај кога ќе се подолади. Неверојатно делува за главоболка.
     
  19. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Што е проблемот, скоро секој ден ме боли глава, а највише од позади кај вратот, имам тешка главоболка, не издржлива е. Пијам аналгин ама џабе не поминува, кога ке се напиев еден поминуваше, ке се напиев два знам поминуваше, сега ни од два ни од еден аналгини не поминува. Не знам што е проблемот. Кафетин не сакам да пијам пошто се многу јаки, а тие ми помагаат највише. Чаре друго не знам за оваа главоболка. Ја осекам главата дека ке ми експлодира.
    20210330_200858.jpg Ни оваа маст не помага а добра е многу.
     
    Последна измена: 30 март 2021
  20. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Да не е мигрена?
    Аналгин треба да се напиеш само што ќе те заболи глава.
    Пробај парацетамол напиј се.
    Турско со лимон, еспресо со лимон, кока кола со лимон.
    Затемнета, тивка, свежа просторија и природа и свеж воздух.