1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гноење под пазувите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од alesandra jon, 23 април 2017.

 1. alesandra jon

  alesandra jon Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2015
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  веќе некое време од под пазувите ми истекува гној,на доктор ми препишаа да пијам апчиња сумамед но воопшто не ми помогнаа,последниве месеци користам и некои масти но и од тие не видов резултати.дали некој имал сличен проблем.
   
 2. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.094
  Допаѓања:
  30.258
  Пол:
  Женски
  Дали си правела преглед на дојки, ако не под итно мораш. Тоа може да е симптом за рак истото и се случуваше на баба ми, сега има отстранета дојка.
   
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  3.700
  Пол:
  Женски
  Последниве месеци??? Каков е тој доктор кој веднаш не те препратил на дополнителни испитувања?

  Одма оди, не чекај ни ден повеќе!

  Е заради вакви случаи е убаво младите девојки (па и постари жени) превентивно да се едуцираат кои се симптомите на рак и како се врши самопреглед на дојки.
   
 4. alesandra jon

  alesandra jon Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2015
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  да да ги имам направено сите тестови све си е воред,само седиментацијата е висока.
  најпрвин заборавив да напишам дека подолго време имам проблем со акни на лицето,па потоа се префрлија под пазувите и се направија како гноени чирови, каде што извира гној.
   
 5. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  8.169
  Пол:
  Женски
  alesandra jon а да смениш дезодоранс? Јас така од еден, пишував тука критика, бев цела исипана па го смеив сега немам проблем.
   
 6. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  13.525
  Пол:
  Женски
  Не знам што испитувања си правела. Сепак побарај си второ мислење. Некако сериозно изгледа работава штом неколку месеци не ти се смирува. Види што ќе ти кажат на друго место.
  А во меѓувреме гледај да не користиш никаков дезодоранс и стик и да се одмиваш само со млака вода со на врв на лажиче сода бикарбона и бебешки сапун.
   
 7. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  4.167
  Пол:
  Женски
  Od telefon sum vklucena na kratko,aj vidi na google sliki od hidradenitis suppurativa vidi sporedi I pishi..
   
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.999
  Допаѓања:
  35.798
  Пол:
  Женски
  Кога се е навидум "во ред", а седиментацијата е висока значи дека не е во ред. Таа е показател за секакви промени во организмот ( од расипани заби, чирови, крварења, па до потешки заболувања). Затоа, не губи време. Побарај друго медицинско мислење, направи снимање и биди поупорна во твоите заложби со оглед на ажурноста и одговорноста на македонскиот здравствен систем.
   
  На 1209, buba4e89 и blackwave им се допаѓа ова.
 9. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  Смени дезодоранс! Истата бев од едно "ѓаволче" од ролон на Алверде, целите пазуви ми беа гнојарки.
   
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.991
  Допаѓања:
  5.528
  Вака, јас од рексона и депилација се зезнав така. Направи тестови за гради.

  Мојата терапија, воедно успешна е вака:

  пред легнување на памук ставав хидроген за рани 3%, се бришев со тоа, потоа ставав белогент и пиев ампецилин
  За два дена се снема
   
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.883
  Допаѓања:
  55.723
  Пол:
  Женски
  Па седиментацијата веројатно е повисока од гнојниот процес. Не мора да значи дека има друг проблем, штом веќе ги направила потребните испитувања.
  Објасни девојката дека е дерматолошки проблем.

  @alesandra jon, хормони провери за да знаеш дали се поврзани со акните? Покрај сумамедот, да не ти треба и хормонска терапија? Не користи никакви дезодоранси по можност, и смени дерматолог штом толку време немаш резултати.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.896
  Допаѓања:
  27.597
  Пол:
  Женски
  Доколку употребуваш некој дезодоранс или рол он, обиди се да прекинеш еден период и воочи дали ситуацијата ќе се подобри. Разните хемикалии може да представуваат причинител за појава на акни. Миј се по неколку пати во денот само со млака вода.
   
 13. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  3.700
  Пол:
  Женски
  Значи не се објасни убаво во воведниот пост, затоа и доби такви реакции.

  Ако ти е предизвикано од хормонско пореметување, тогаш ќе треба да примаш соодветна терапија, сумамедот нема да го реши проблемот, само привремено ќе ги смири симптомите.
  Сепак, јас би проверила уште еднаш се. Имаш ли отечени лимфни јазли позади ушите или во вратот? Не знам, мене ова течење на гној не ми изгледа баш наивно како иритација од дезодоранси.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kikenzi1

  Kikenzi1 Нов член

  Се зачлени на:
  26 април 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Нова сум ма форумов би сакала да ве прашам прашам нешто. Под пазувите имам како темна дамка ,не знам што ми текна денес да ја стиснам. Не излезе како течност како кога стискаш обично брунче туку како грутче, со мирис на дезодоранс и да не речам пот навистина непријатен мирис. Дали некој знае што може да е,дали е поради дезодорансот или нешто посериозно. Благодарам.
   
 15. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  1.659


  Абе не си играјте, какво стискање! Ништо не треба да се стиска, од мравка слон може да си направи човек така! :(