1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гнојна ангина

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SexyLady, 26 мај 2011.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.793
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Имам гнојна ангина. Телесната температура ми е 38.8, со ретки снижувања до 37.4. Цела вечер од 2 ипол часот, и цел ден имам температура, никако да се намали. Ставам ладни облоги и пијам парацетамол но нема никаков ефект.
  Исто така ме болат коските и зглобовите, најверојатно поради високата температура, ме боли и главата и стомакот. Ноќеска цела вечер се тресев и ми беше преемногу ладно. Докторот ми препиша Амоксиклав од 1000 мг и ми рече да правам гаргара со Бетадине и Кока Кола.
  Како да ја намалам температурава? :worried:
   
 2. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Знам како ти е. :( Неколку пати се мачев со гнојна ангина и верувај воопшто не беше лесно. Многу е важно да пиеш течности, и тоа во поголема количина. Мене температурата ми се качуваше и до 40, ретко се снижуваше до 38. Вистинско мачење беше. Јас пиев Оспен, парацетамол, витамин Ц, правев гаргара и што ли уште не. Но на крајот завршив со пеницилин, затоа што температурата никако неможев да ја намалам. Веќе следното утро бев како нова, се беше во ред.
   
 3. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.793
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Јас сум ептен чувствителна на грло, веќе незнам кој пат ми е да се разболам од гнојна ангина, до пред еден месец исто имав гнојна ангина ама со ниска температура до 37,7. Тогаш пиев Оспен ама ич ич ич не ми помогна, како да не пиев ништо (само за џабе се труев). Колку долго имаше температура? Подолго од 3-4 дена?
   
 4. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Имав гнојна ангина еднаш и ни на душман не ја препорачувам. Толку е непријатна и болна, едноставно неможев да голтам :( Во секоја секунда да чувствуваш болка, е тоа е смрт! На крај ми дадоа инјекции и ми помина одма исто како и crazyinlove19 следното утро бев како нова. Најубаво е неколку инјекции и ќе помине. :)
   
  На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  3 дена имав и многу лошо се чувствував, исцрпена бев, едвај станував од кревет. Отидов на лекар и ми предложија пеницилин. Исто и јас како тебе сум чувствителна на грло, гнојната ангина ме повтори неколку пати. :(
   
 6. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Пробај Фервекс, лично мене ми е одвратен, има вкус на лимон/портокал ама ефикасно ја снижува температурата. Тоа е како прав, можеш да го раствориш во топла или ладна вода. За грлото, побарај сируп Др Тајс - Dr Theiss - мислам дека има за искашлување, па друг за да не те гребе грлото, побарај си и распрашај си убаво.

  Деновиве има вирус, ти си веќе петтиот човек денеска кој ми ги кажува истите симптоми. :doh:

  ЕДИТ : Пробај со облоги од оцет/ракија, натопи ги чорапите, маичка некоја, на глава стави си. Би требало да ти помогне, иако јас не сум многу многу љубител на вакви бабински лекови. Ама кога се нема што друго... посебно што аптеките се веќе затворени. :fubar:
   
 7. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Ух и јас имав нон стоп проблем додека не ги отстранив крајниците, мораш да пиеш течности, ладен туш, макар и масажа со алкохол или на чорапи стави вински оцет и носи ги..
   
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Гнојна ангина со Фервекс тешко да помине.
  Не се измачувај, веднаш оди по инекции.
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.228
  Пол:
  Женски
  Земи бруфен за температурата, ако не се спушта со парацетамол. И навистина, најдобро е да одиш на лекар за инекции.
   
 10. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  И јас сум хроничен паталец од гнојна ангина. Кога ми било навистина зорт и сум морала да ја снижам температурата, механички ги чистев крајниците. Тера на повраќање, ама кога ќе ги исчистиш веднаш ќе почувствуваш олеснување.

  Со замотана газа на стапче, потопена во бетадин, мислам дека е најгадна варијанта, ама мене ми делуваше.
   
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Јас ја советував околу температурата, така укопчав, затоа што во најгорниот пост прашува за тоа како да ја намали температурата. Многу нормално дека гнојна ангина со Фервекс не поминува. :)

  Секси како што видов, пие Амоксиклав од 1000мг и треба да прави гаргара. Е сега, ако толку не ја бива работата, правец назад кај лекарот и буц буц. Кога ќе размислиш, попаметен избор ти се инекциите отколку да се замараш 5-6 дена со лекови.
   
 12. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.793
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  А што мислите за гаргара со Кока Кола? Така ми рече Докторот, но јас за ова првпат слушам...
   
 13. ChickaBomb

  ChickaBomb Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  И јас сум имала гнојна ангина ,најчесто ми се пшовторува кога времето се менува грлото ми отекува ,устата ми е подзатвортена мислам дека не можам да ја отворам ,гласот ми се менува и неможам ни да јадам ни да пијам ништо ,најдобaр совет за да помине гнојот е гаргара ама со млакa вода (една чаша од помалите ) и во неа сол едно лажиче да раствориш дефинитвно е ефикасно -мене многу ми помага :)
   
  На Cloee и SexyLady им се допаѓа ова.
 14. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Гнојната ангина само со пеницлин ми поминуваше.Но сега веке се ми е минато,ги извадив крајниците,токму поради тоа што имав ангина секој месец непрекинато.Имаш напишано дека те болеле зглобовите.Искрено пријателски ти предлагам да направиш крвна анализа,бидејќи таа болка може да значи покачување на нивото на реума фактор. Секако и за мене најдобро решение е гаргара со млака вода и сол.

  Поздрав,со помин.
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 15. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
  Јас си мислев единствена сум била со со белите додатоци на крајници човечееееее...
  Мене ми ги чисти матичниот со газа како што објасни Саја и плус после со кантарион, онаков растворен, мрсен :lol:

  Ама страшно е :)
  Многу често си ги скратувам маките со инекции ...

  А за гаргара со Кока Кола, знам дека докторката на сестра ми и викаше така и на неа и помогна...И гаргара и да ја пие :)
   
 16. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Мене ми се случувало неколку пати да имам гној на крајниците, многу ме болеше грлото, неможев да голтам ни да јадам ништо, но како за чудо немав покачена температура. Му се има случено на некој вакво нешто?
   
 17. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  Пак е гнојна ангина, температурата зависи од причинителнот на ангината, возраста и состојбата на имуниот систем. Малите деца се случува да кренат и до 40 степени температура од гнојна ангина. Кај повозрасните температурата пониска поради тоа што е повеќе развиен имуниот систем и можи да ја локализира инфекцијата.
   
  На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  Мене :worried:
   
 19. Blair15

  Blair15 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  12
  јас моментално се справувам со гнојна ангина, пиев пеницилин,ама ништо 2 дена имав темп. 39.8!:... вЕќе 3 дена пијам ОСПЕН ОД 1500, витамин ц, Септогал- за грло.... И ми поминува... Терапијата мора да ја пијам 10 дена,за целосно да заздравам, оти може да се повтори
   
 20. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.753
  се мачев две години со гнојна ангина т.е хронична гнојна ангина и на тоа му го нема лекот...јас завршив со операциа на крајниците бидејки гнојот може да биде ризичен и да удри на срце на мозок на коски бог да чува и веке ни лековите не ми помагаа од премногу пиење..пиев ампицилин па амоксиклав па оспен и на крајот сумамед но се беше залудно...ги извадив крајниците го видов господ во пижами еден месец не престанлива болка но тоа помина сега фала му на бога сум добро, си пијам ладно и немам апсолутен никаков проблем...на ладно мора да се пазиш повеке од обично но тоа не представува никаков проблем во споредба со гнојната ангина...