1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гнојна ангина

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SexyLady, 26 мај 2011.

  1. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    ПРЕД ЕДНА ГОДИНА ГИ ИЗВАДИВ КРАЈНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ОСЕТИВ ГОЛЕМА БОЛКА НА МЕСТОТО ОД КРАЈНИЦИТЕ И ЦЕЛИТЕ МИ СЕ БЕЛИ КАКО ДА МИ СЕ ПОВРАТИЛА ГНОЈНАТА АНГИНА ДАЛИ Е МОЖНО ?
     
  2. Night.Wish

    Night.Wish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    33
    Веќе цела недела се мачам со гнојна ангина. Единствено добро што имав ниска температура. Ама затоа не можев ни да спијам, ни да јадам, пијам, зборам, ништо. Пијам Оспен 1500, витамини и спреј Ангал.
    Но, најдобар лек дефинитивно е гаргара со лимон и сол, еве веќе трет ден правам гаргара, и голем дел од гноевите ми паднаа, ми се намалија крајниците, односно се вратив меѓу живите.
    Значи еден лимон исцеден и една мала лажичка сол, два три пати во денот, ама никако да се голта! После тоа одма гаргара пак со жалфија за да се смири грлото. Препорачувам!
     
  3. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    lani imav gnojna agina i uzasno bese grloto za nikade a ustata cela so afti nemozev nisto da jadam...zemav penicilinski antibiotik,gargara so sol na sekoj sat vreme,paracetamol i jadev sladoled i vednas mi se smiri.ladnoto pomoga za infekcijata da ne se siri.
     
  4. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    Jас иста сум со хрониЧна ангина мора барем еднас во годината да ме фати ама последниот пат сама се излеЧив,во аптеките има раствор од бетадин за гаргара верувајте многу помага
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyKx

    LadyKx Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Sekoja godina vo zima bez isklucok ovie nekolku godini me faka gnojna angina.Nesto najloso i bolno,pa i temperatura,grloto rende uf koga ke mi tekne niz sto pominuvam sekoja godina.Ama vise gi znam simptomite i ne dozvoluvam da dojde do najlosoto,pa i da se macam so denovi neee.Pravo na doktor i penicilin i odma ke se prerodam.

    [mod-kirilica:3rqmfy00][/mod-kirilica:3rqmfy00]
     
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    од вчера имам "belo" на јазикот-не на врвот туку накај грлото... Имам некој чеден гнасен мирис и кога голтам одредени работи ми се лоши кога слегува голтката надоле. Ете имам бело-незнам дали е гној не на крајниците туку под она "делче-нз како се вика што виси" ... :$
    Читав по интернет гнојна ангина воспалено грло и ред др. работи.... ссе загрижив :yawn:

    Некој лек да не знаете што помага при гној,воспалено грло?

    Најдов : Лек против воспалено грло, крајници и ангина:

    Ќе ви биде потребно:

    1 поголемо парче цвекло

    9% алкохолен оцет

    Цвеклото треба да се изренда на ситно. На 250 гр цвекло се додава 1 супена лажица оцет, на 500 гр, две. Измешајте и оставете да отстои 15-20 минути. Добро исцедете низ газа или пластична цедилка. Сувиот остаток фрлете го.
    Испирајте го редовно грлото на секои 2-3 часа, а можете и да ја проголтате течноста за подобар ефект, а резултатите набзо ќе бидат очигледни.


    Колку е ефикасен незнам...
    а сум слушнала и за гаргара со кока кола...
     
  7. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Ми требаа итна помош! Со крајниците имам проблем од мала, но сега еве веќе подолго време едвај голтам, имам многу шлаем, и непријатно ми мириса а немам никакви болки.. повеќе пати проверував брис но се беше чисто, бев и кај матичниот лекар и приватно на лекар, но никој нема најдено лек.. незнам што да правам :( Доколку некој имал ваков проблем нека ми пише, затоа што повеќе неможам да издржам со овие гнасни крајници.. Благодарам однапред.
     
  8. Majka priroda

    Majka priroda Нов член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Од лично искуство, лек за гнојна ангина ви е хомеопатија.
    Мене ме повторуваше гнојна ангина секој месец - 5 месеци по ред. Се лечев со антибиотици, ама само што сум се излечила ете ти ја пак. Ми помогна хомеопат од тогаш 10години ме немаше повторено. Моментално повторно ми се воспалени крајниците, за среќа со хомеопатските лекови веќе се чуствувам подобро.
     
  9. mylifeasana

    mylifeasana Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Женски ми треба помош, ден пред нова година ми се појави гнојна ангина на крајниците, бев на лекар ми препишаа антибиотик го пиев 7 дена и ми помина. После 2-3 дена пак ми се појави и продолжив со антибиотник. Пред два дена го прекинав и еве денес пак ми се појавува. Температура имав само дента после нова година и тоа 37,2. Некој совет?
     
  10. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.627
    Пол:
    Женски
    Не би знаела да ти кажам околу лекарставата, но имам еден совет, нешто што мене многу ми помогна. Исто пред празниците добив гнојна ангина, не можев ни да зборам од болка, ужасно беше. Јас правев гаргара со млака вода и сол. На неколку саати, најчесто што можев, и верувај многу ми ја смири ситуацијата.
     
    На mylifeasana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JustAGirl91

    JustAGirl91 Нов член

    Се зачлени на:
    10 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Како што гледам повеќето од вас како главен лек против гнојната ангина го користат пеницилинот.

    А што кога пациентот е алергичен на пеницилин?
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Тогаш цефалоспорински антибиотици ако не е алергичен на нив, Зинат на пример, или пак Еритромицин (Макропен) и сличните.
     
    На anamarijaana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Тина Фрутина

    Тина Фрутина Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум имала гнојна ангина пред два дена качив 39.3 температура едвај голтав малаксана со главоболка завршив на итната со инфузија следниот ден кај матичната отидов со 39.5 и пак ми уклучија инфузија со витамини и парацетамол и се симна температурата. Матичната ми утврди гнојна ангина ми даде панцеф антибиотик, денес немам некоја висока температура а чувствувам дека и грлото ми е нијанса подобро откако му втрлав нишадр. Најголем проблем во моментов ми е главоболката. Мачно ми е ми се мати се ме боли ама главата ќе ми прсне штом ја кренам од перница. Пиев и бруфен ама ништо. Чаре?
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Закачив гнојна ангина на сред одмор.Имам само Цефалексин и трахизан во мене, во Мкд се враќам тек за неколку дена.Што да правам?Имав температура накај 38/38.5 и треска.Грлото ми е жар ама за чудо не ме боли.Ми потекоа крајниците се чувствува на допир.
    Да барам Оспен ако имаат на своја рака или?
    @joy1 да не знаеш можда
    Или било кој..
    Ме чека долг пат до дома со автобус не знам што да правам.

    @Annath
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    немаш ли услови лекар да посетиш?Веројатно има во близина

    цефалексин сум пиела на своја рака искрено..иако не треба бидејки се работи за аб
    оспен без лекар не би јас

    земај ладно за отокот на крајниците
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Во Италија сум, само аптека има овде ама не даваат без рецепта ништо..цефалексинот го почнав на своја рака.На 8 саати.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    605
    Допаѓања:
    831
    Пол:
    Женски
    Нешто слично ми се случува и мене, уште пред 5 дена ме фати гнојна ангина меѓутоа не беа изразени симптомите, примав инекција и бев добро два дена. Заминав за Турција во меѓувреме мислејќи дека сум оздравела но еве од завчера пак ме фати, грло, нос и благо покачена температура до 37,2. А треба да се вратам тек во четврток.Некој совет?
     
  18. Сулвана

    Сулвана Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Одамна имаш пишувано, но можеби си тука да ми помогнеш сега .. Јас сум со исти проблем, отечен крајник, лош мирис без болки веќе неколку месеци. Направени брисеви од удта грло и нос ништо немам. Веќе не знам што да правам ... Дали воопшто имал мекој проблем како мојот ??
     
  19. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    А да проверите дали ви е расипан заб.. Можеби не е од тоа али мое мислење
     
  20. Сулвана

    Сулвана Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Би посумјала да имав расипан заб, али немам .. Имам страшно отечен крајник, не ме боли ама мнг ми смета, а другиот пак не ми е отечен ама пд време на време гледам бели мали топченца, валјда тоа е храна и го чистам .. Веќе преку глава од крајнициве