1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гнојна ангина

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SexyLady, 26 мај 2011.

  1. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Не те разбрав за мали топченца, ако имаш бели на усната тоа се вика афта.
    Ако немаш, незнам што би требало да е, можи да го објавиш на групата женски домакиски муабети. Таму најмногу имат искуство. :)
     
  2. Сулвана

    Сулвана Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    Пошто темава е за крајници, зборев за крајниците. Фала богу не се афти, не знам точно како се викаат, ама мислам дека станува збор за остатот од храна кој што се собира во шуплините ви крајниците настани од претходни ангини .. Небитно, фала ти на одвоеното време за мојот проблем.
     
  3. Tri_Bubacki

    Tri_Bubacki Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Цел живот имам проблем со гнојна ангина и тоа чудна работа, летно време ја фаќам со температури, со чуда.
    Минатото лето пола одмор го пројдов болна, а ова додека бев трудна и тоа пред пораѓај ја закачив па на инфективно завршив пошто нели не смеев да пијам антибиотици а немаше друг начин како да се излечам.
    И тоа сопругот ме зеза, пошто кога ќе отворам уста крајниците ми се гледаат, големи се и језиви, ептен се на површина, можеш со рака да ги фатиш за разлика од неговите што изгледа како да ги нема :)
    Немам ваков проблем ама пробај гаргара да правиш со сода бикарбона, лимон.
    Баш ме интересира дали има решение.
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.161
    сите шо имате мака со гнојна ангина гној на крајниците д аси купите нишадор од аптека
    Го знаат лекарите и додека не си побараш се праат мутави дека не постое
    3 Пати на ден најмногу е става ова е од лекар на навлажнет прс се лепе од нишадорот и дирекно на крајник се тура
    пука гнојни чепови и заден или два ке ви помине
    пробајте ништо не губите 30ден е у аптека исто како сол е
     
    На SummerGirl, Maverick95, anamarijaana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. imbbygirl

    imbbygirl Нов член

    Се зачлени на:
    14 јули 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво дечки нова сум на фемина и ја најдов темава за гнојна ангина. Сакам да споделам па да ве прашам за истава тема.
    Првиот ден осетив тапа болка во десниот предел од вратот под вилицата и си мислев ајде ке ми помине,но потоа ми порасна и топка и крајниците ми отекоа па и на коската од вилицата на десната страна ми пораснаа 4 топчиња и небцата на истата страна ми се отечени а крајниците ми се големи и со жолтеникаво бели точки гној многу изгледа гадно ужасно и страв ми е кажете ми некој лек нешто:(...
     
  6. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    На доктор беше??
     
  7. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Два до три пати годишно ми се појавува гнојна ангина. Најчесто ја спречував уште на почетокот. Ставав толчени маслинки на вратот и пиев антибиотик и за еден ден бев како нова. Сега шо ми текна да експериментирам ми се влошија до максимум.
     
  8. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Grgara so solena voda i prskanje so propolis, nikako topli napitoci. Ednostavno e.
     
    На SummerGirl и **MajkaE ** им се допаѓа ова.
  9. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Летово зс прв пат во живот ангина фатив, страшно беше и мн ме болеше ама за срека не качувам температура. На оспен бев 10 дена. Тоа беше август. Од тогаш како тргна есенва секој месец ме фак грло на ден - два ке ме погребе и ке помине. Да напоменам дек детево од градинка свашта носи дома и секој вирус го проагам со неа настината. Пред 2 нед пак имав ангина без темп, ми препишаа на орл амоксиклав 7 дена. На матична не се јавив се зезнсв и излезе не се долечив, пак ме фати грло после 3 дена од антибиотикот. Испитав асо и крвна слика - се е супер во нормала. Ме фака паника со грлово прв пат се соочувам со ваква работа, можно ли е после првата ангина да ми е пренежно грлово и крајниците? Нон стоп ли раат нема да видам?
     
  10. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.811
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Кажете лек за ублажување на болка.
    Спреј, лизобакт, гаргари се е пробано.
    Уствари гаргара и ептен тешко правам и здрава не па вака.
    Со бетадине нема шанси да напраам гаргара. Ќе пробам само да ги намачкам пред спиење.
     
  11. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Пробај да прскаш прополис, мене ми помага многу
     
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.811
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Прскав, ама на крај веќе ме печеше.
    Секако завршив со антибиотик, црп беше 69. После 3 доза веќе почна да намалува, денес сум супер.
    Ама снага немам за ништо.
    Тоа е...
     
    На **MajkaE ** му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Bev nastinata, ama so grloto nemav problem, maticnata mi prepisa antibiotik, posle nekoe vreme nemozev da goltam, me bolese grloto, i oteceno mi bese kaj vratot od ednata strana, kako topce imase, mi prepisaa makropen, alergicna sum na penicilin, temp imav, brza pomos mi stavija inekcija, posle 1 nedela pak se javi temperatura 37.8, 38, treski, pak primiv inekcija za temperatura vo brza pomos, ispitav krva slika, crp e 20,ispitav i brisevi od nos i grlo ama ne se stasani rezultatite, bev na doktor za uvo nos i grlo, mi stavi obloga so betadin, petok rece ce dojdis da namackame pak, prv pat mi se javuva ova so gnojna angina, dosega sum nemala..