1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Говорни маани

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Unfaithful18, 20 јануари 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Темава е за сите што имаат некои говорни маани. Како се помирувате со тоа , и дали некогаш ви било непријатно ? И јас лично спаѓам тука , не знам да изговарам „ Р “ . Ме носеле и на логопед но никогаш не научив :) Како помала се нервирав, избегнував да кажувам зборови дека ногу ми се примеќаше, и се лутев кога ме зафркаваа, а сега веќе не. Ми имат кажано дека звуче симпатично, ама сепак посакувам да знам да ја изговарам...Ама тоа ти е :)
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Абе па шо има врска. Еве и премиеров наш не може да ја рече, па колку успешен човек е. Убаво ти рекле. Мене тоа ми е многу симпатично. :D
   
  На stela 34 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  хаха и јас така возвраќам кога некој ме зафркава :) И Груевски не знае , па види до каде стасал :lol: Иначе не сум баш како него, тој ептен не ја угаѓа :D фала Hipica :) позз
   
 4. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  5.843
  Ја неможам да ја изговорам баш добро Л не се приметува секаде на пример можам да го изговорам моето име
  можам да кажам лижалка а да не се примети и веќе кај името Никола не се приметува баш но ипак кочи :)
   
 5. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.123
  Допаѓања:
  6.961
  Пол:
  Женски
  И јас имам една мала говорна маана околу буквата Р.Кога бев на логопед ми кажаа дека имам жичка под јазикот што треба да се пресече ама мене многу ми е страв и затоа не отидов.Ете такоооојј уште си ја имам говорната мана околу р :)
   
 6. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Мене исто ми е симпатично кога некој има малку проблеми со буквите р и л, барем француски без проблем ќе ви оди ако ништо друго :D
   
  На buterfly.fly.away му/ѝ се допаѓа ова.
 7. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.381
  Допаѓања:
  24.465
  хах исто и јас. Уште го слушам тоа дека звучи симпатично ама со тек на време со се навикнав на моето специално Р :lol:
   
 8. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Хехе абе уживај си, поголем дел од луѓето имаат некоја говорна мана! И верувај твојата неможе да се класифицира во мана! всушност е симпатично! БТВ мене порано ме викаа Р'то...зошто неможев р да ја изговорам! :@ ! Сега и не ми е ни гајле!.....Јас кога зборувам, ретко може некој да ме разбере....зошто зборувам со шуштење!......Да видиш тоа како е лол! Ама пораснав. и го изгубив тој комплекс! :!:
   
  На Bibko му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tamarax3Ronaldo

  Tamarax3Ronaldo Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  6
  Душичко и јас го имав истото како помала, мајка ми ја имаше струката логопед па таа многу ми помагаше со изговорот на буквата Р но ништо не направивме. И мене ми кажаа за жичката, отидовме, ја пресекоа..Но се сеќавам дека плачев ко луда, но јас плачев и пред да ми ја пресечат жичката па значи веројатно било од страв.. :D Битно се сеќавам дека цела болница ечеше од мене..Откако ми ја пресекоа жичката од ден на ден се подобра и подобра станував со изговарањето на Р..И сега перфектно ја изговарам буквата.. :) :) Така да јас ти препорачувам да отидеш да ти ја пресечат жичката..Можеби боли малку но потоа цел живот нема да водиш грижа :* :*
   
  На happytimee му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Каква жичка |( Првпат слушам :$ :)
   
 11. simonalmf

  simonalmf Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  zickata e nesto kao jazikot ne dopira do nepceto i poradi toe e problemot...mene mi e okey toa ali sepak si ja imam istata mana R :devil: i mi imaat receno deka e simpaticno ali mislam deka toa e samo za da me utesat....inace mnogu mi vliae na samodovervata :x
   
 12. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  И јас зафаќам на буквата Л бидејќи забите од долната вилица ми се подискривени...
  А искривени се бидејќи како дете сама си ги вадев забчињата :rofl:
  ептен бев палава бе - треба протези да носам ама едно време скапи беа и тоа протезите,,,а сега веќе пораснав, и да ставам - незнам дали ќе ми помогнат :^)
   
 13. simonalmf

  simonalmf Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0

  ako treba da nosis na dolnata vilica nosi....jas nosev i gore i dole ali na 15 god. i koga bi trebalo pak da nosam bi nosela sea stvarno e tocno ona zelezo za vo odpat i slicno no vredi za rezultatot posle toa osven toa na dolnata ne se ni primetuva tolku mnogu duri mi e i simpaticno fiksna na dolnata vilica
   
 14. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.123
  Допаѓања:
  6.961
  Пол:
  Женски
  Епа јас кога бев на логопед ме проверија и ми кажаа дека точно под јазикот се наоѓа жичка,епа мојата е дупло поголема и не можам да го испружам јазикот бидејќи ме боли и затоа кога зборувам ја потфаќам буквата р. :)
   
 15. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  87
  Епа вака...и ја исто не можам да изговорам Р ...како мала ми пречеше и се срамев од тоа што не можев да изговорам( идев и на логопед али џабе, не вежбав доволно и не научив убаво да изговарам) но веќе не ми пречи воопшто... многу луѓе ми имаат кажано дека им е симпатично тоа што не можам да изговарам дури и ми кажале дека е секси ;) :D
   
 16. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  i jas maki macam so L
  a toa so zabite nema vrska mene ne mi se iskriveni no sepak ne mozam da ja izgovoram
  ne me nosele nikade sega e vekae docna golema sum :D :D :D mozda da me nosele ce bilo ok jas se sramam i ja izbegavam zaobikoluvam baram zamena za toj zbor i tn.
   
 17. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  116
  Точно е тоа со жилата под јазикот сите што имате проблем со изговорот е поради таа жила и не е ништо страшно да ја сецнат барем во денешно време и анестезија ќе ви стават ни ќе осетите нешто ни ништо, не е тоа операција. Затоа не се плашете одете и решете си го тоа, доколку ви смета секако. Јас немам проблем со изговор ама некогаш кога ќе се зазборам брзо и можам да го утнам Л :) ама ништо страшно и неприметно е :)
   
 18. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  И брат на брат ми исто му кажаа али тој тогаш беше мал и го беше исто страв и не отиде и после некое време немаше веќе проблеми со изговорот.
   
 19. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  taa zicka ne mislam deka mi smeta, jas ne ja primetuvam,ne me boli nisto
   
 20. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  јас додека сум била мала имам поминато низ некои работи,нејкам да напоменувам какви :tmi: само ке кажам дека имавме пријатели што девојчето беше поголемо до мене 5год,и сеуште не знаеше да зборува јасно и само ке кажам дека бабата на девојчето се обидуваше тоа да го пренесе на мене,беше малку луда,не и успеал планот.јас немам говорна мана,ама ете некогаш како се запирам,неможам да се искажам,неможам ни да објаснам како се осекам глупаво во тие моменти,срека никој не ме забележува,можеби ретко :worried: