1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Говорни маани

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Unfaithful18, 20 јануари 2010.

  1. Brankica75

    Brankica75 Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали имате информација дали пелтечењето е 100% наследно, односно дали ако таткото на мојот сопруг има лесна форма на пелтечење треба да очекуваме дека и нашето дете ќе има проблем со говорот. Во колку случаеви од ваше искуство се покажало дека овој проблем е наследен?

    Фала на сите
     
  2. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Ete i moite roditeli dtkaat i mojot brat isto taka samo jas ne ponekogas i cudno mi e kako toa i jas ne sum go nasledila ali ete kolku i da mi e drago za mene tolku i mi e tesko za moite zosto taka posebno za brat mi koga nekoj go ismeava ali morame da se nostime so toa do dusa site ne sme sovrseni sekoj od nas si ima mana dali bilo povece vidlivo ili ne ete imame. Ponekogas se prasuvam decata da ne mi ja nasledat taa mana, imam edno cerkice do sega ne primetiv takvo nesto, ali i da bide sto mozeme tuka..... Pozdrav do site sto se snosat so poteskotiite i ismejuvanjeto od ovaa mana ali ispravena glava i samo napred neka se stramat onie sto taka se odnesuvaat......
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. queen19

    queen19 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    1.830
    Пол:
    Женски
    И јас имав иста говорна мана,незнаев да изговорам точно ,,Р" и ,,Л".Ама со редовно одење на логпед научив точно да ги изговарам.Пред некој ден запознав едно девојче од друг град и зборувавме скајп ,самата таа ми кажа дека незнае да ги изговара иако не приметив веднаш.Знам како е некој кога ке се смее на тоа ама сакам некако да и помогнам ,да ја советувам да оди на логопед бидејќи не е доцна или како воопшто да ги прави вежбите.Се плашам да не ја повредам и да не се налути иако знам дека не треба да се мешам ама само сакам да помогнам бидејќи и јас пројдов низ истата ситуација.
     
  4. Mlada dama

    Mlada dama Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво, и јас неможам да ја изговорам Р, имам 21 години и некогаш то ми ствара проблеми поради тоа што ја имам Р и во името, и при нови запознавувања тешко ми оди .. Дали некој има некаков совет за како да постигнам барем подобрување?
     
  5. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Отиди на логопед. Ништо не губиш, само може да ти помогне.
     
  6. Maya001

    Maya001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2017
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Pozdrav.
    Dali nekoj znae dali ima nekoi kampovi ili grupi za deca so govorni mani ili onie sto peltecat. Ako ima nekoj nekoja informacija bi mi koristela . Fala mnogu
     
  7. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Поздрав за сите. Би сакала да ме контактират сите лица што имат проблем со пелтечење и кои се заинтересирани за соработка за отварање група за подршка . Фала многу
     
  8. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.720
    Допаѓања:
    11.191
    Пол:
    Женски
    Имав колешка на факултет со говорна мана. Јас воопшто со вакви лица сум имала само негативни искуства (имам повеќе примери). Такво класично и лигаво створение што манипулираше со професорите немав видено никогаш, башка што менталниот склоп и' беше таков што чувствуваше "закана" од секаде. Никој не ја прифати, никој не ја дружеше. Откако ја спријателив со сите и вон факултет со други луѓе, мене ме избриша и плус сопки ми подметнуваше на недоличен начин. А јас лесно можев да и' го искористам недостатокот и реално да ја зафркавам. После долго време пак бев навредувана од друга личност со ваков недостаток. Пак се воздржав. Ова не значи дека јас не ги прифаќам. Едноставно знам како понатаму. Кај некој ги третира од убаво поубаво, кај така по грб те бодат со ножеви.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.228
    Пол:
    Женски
    И Слаткар пелтечи , па воопшто не му се приметува кога пее .

    Во комшии имам еден другар на мм што пелтечи . Добар дечко е , само ете поради тоа што пелтечи не зборува баш многу .

    Золва ми не ја изговара добро " С " . На доктор и кажаа дека има вишок непца во пределот на двата предни заби ( кецовите ) на горната вилица и жичка на јазикот и поради тоа " фаќа " . До сега не се осмели на оперативен зафат , можеби понатаму , кога ќе созрее повеќе .

    До сега не сум имала лошо искуство со лица со говорни маани , генерално сите биле воспитани и коректни .

    Што се однесува до мене , кај нас во семејството немаме лица со говорни маани .

    Јас генерално немам проблем со говорните маани . Никогаш не би се исмевала со овие луѓе . Секогаш биле прифатени од моја страна , а повеќето сами ги заладиле односите со мене .
     
  10. Beauté

    Beauté Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здравоо,
    Имам 20 години и не можам да ја изговарам буквата Р. Дали има некој што познава логопед во Прилеп?
    Ви благодарам однапред.