1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Годините – мерило за зрелост

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 16 јуни 2010.

  1. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Годините- мерка за зрелост.
    Кое е вашето мислење околу ова?
    Мислите ли дека годините се мерка за зрелост?
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    мислам дека колку старееме толку позрели и поискусни стануваме :) секогаш си мислам кога бев мала колку бев незрела,мислев дека само јас сум во право :wasntme: ама сега сега учиме од грешките и секоја грешка мислам те прави позрел,поискусен за нареден пат да бидеш повнимателн :$
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Годините СЕ мерило за зрелост единствено поради искуството кое со себе го носат. Секако дека постојат исклучоци, но во глобала - тоа би било тоа.
     
  4. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Годините се мерило за зрелоста ама некои биле и ќе си останат неписмени |(
     
    На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Годините незначат секогаш зрелост,тоа сум го видела кај други луѓе кои што се постари од мене,но и од една страна значат,тоа е индивидуално,нема точна дефиниција,иако повеќето ќе кажат дека годините значат зрелост,сметам дека не е баш така.
     
  6. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Се зрелост да али само поради искуствата...За мене е тоа идивидуално.
     
  7. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Како шо пишаа погоре годините се мерило за зрелост но само поради искуството кое го носат.Сепак мислам дека зависи и од самата личност.Познавам личности од 14 год кои се да не речам пре зрели за своја возраст а познавам и некои кои имаат по 30 и фазла години ама уште си се незрели :lol: :lol:
     
  8. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Мислам дека не се секогаш но сепак неможеш да размислуваш исто на 14 и на 24 години... Иако некои луѓе никогаш не созреваат - вечно ''зелени'' :lol:
     
  9. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    па зависи за кои личности, некои навистина колку се постари стануваат и позрели, а има и доста млади што се зрели, ама судејќи спрема дедо ми годините не се мерило за зрелост :P :rofl:
     
  10. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    71
    godinite ne se merilo za zrelost,kratko i jasno.sto deka gi nacukal godinite u gs a se ponasa ko dete od 15 god.ne videl maka vo zivotot neznae sto znaci sam da pecalis so pot,da stvaras od nisto nesto,imal sve vo zivotot blagodarejki na majka mu i tatko mu i koga ja videl mukata na 50 god.deka prokockal sve vo zivotot-ke go bara tito -zlatnata jugoslavija bre-ko nebare toj ke voskresne i ke im frli malku od zrelosta svoja :D :D ova e samo eden primer a kaj im e krajot na drugite...
     
  11. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    За мене не се зрелост, ок неможам да бидам зрела колку мајка ми, зошто има уште мн работи да поминам.
    Но, ако сум преживеала нешто пример на 14 години, ме погодило, сум ја поминала кризата....сум се изборила, сама на таа возраст сум застанала на нозе, се сум си правела сама за себе, епа не може некој/а што на пример 22 години не знае да си намести кревет сам/а да биде позрел од мене.
    јас имам работно искуство 4 години, со деца, во кладилница, во агенција за недвижнини, во пицерија паралелно со студирање... а некоја нема ни саат време било какво работно искуство, ни во кујна а не па друго....Некоја на 22 години дипломирала на електро, а друга на истите години не може испит да положи на педагошки за предшколска возраст....Така да се ама буквално се е до човекот.
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Искуствата кои ги стекнуваш низ годините се мерило за зрелост.
     
  13. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Годините не се мерило за зрелост. Она што човекот го поминал низ животот, грешките на кои учел, разните успеси и падови, со еден збор-искуствата, се мерило за човековата зрелост. Не може некоја што од дома не излегла, во народ не се умешала, да биде позрела од мене, па макар била десет години постара. :)
     
  14. Tabby

    Tabby Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    25
    НЕ НЕ И НЕ!

    Годините немора да значи дека се мерило за зрелост или слично ;)



    Имам и сопствен пример во кој девојче од форумов кое е значително помало Ми личи дека е многу поголемо од нејзината возраст ;)

    А еве например колку години имам јас? Ваша претпоставка... :)

    Поздравче Форумџики Бацки :*
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Па на профилот ти пишува дека имаш 20 години.
    Ама мене не ми си ко за 20. За помала ми гледаш... можда грешам, којзнае? :^) ;)
     
  16. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.092
    Допаѓања:
    6.829
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи но најчесто е така.Како растеме така созреваме,се стекнуваме со нови искуства и нови работи се движат околу нас па знаеме како да дадеме совет и како да постапиме во одредена незгодна ситуација. :)

    Еве без да видите на профилот,што мислите колку години имам јас? :)
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ајдеее... јас прогнозер сум на форумов уште од време :lol:
    Еве Багуф4е, викам 16 :)
     
  18. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    се согласувам со овој пост потполно
     
  19. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Годините не се мерило за зрелост во никој случај. Се сложувам и јас со постот на Анфејтфул. :)
    На профилот имаш напишано 20, меѓутоа мислам дека си помала.
     
  20. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    годините не се мерило за зрелост според мене искуството е она кое не прави позрели ако е добро се разбира ќе има позитивен ефект врз нашето понатамошно дејствување ако е негативно ќе ни помогне да ги вооочиме грешките и да ги поправиме има многумина ги имаат годините но нивните постапки и однесување не се поклопуваат соодветно