1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Годините – мерило за зрелост

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 16 јуни 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Годините- мерка за зрелост.
  Кое е вашето мислење околу ова?
  Мислите ли дека годините се мерка за зрелост?
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  мислам дека колку старееме толку позрели и поискусни стануваме :) секогаш си мислам кога бев мала колку бев незрела,мислев дека само јас сум во право :wasntme: ама сега сега учиме од грешките и секоја грешка мислам те прави позрел,поискусен за нареден пат да бидеш повнимателн :$
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Годините СЕ мерило за зрелост единствено поради искуството кое со себе го носат. Секако дека постојат исклучоци, но во глобала - тоа би било тоа.
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Годините се мерило за зрелоста ама некои биле и ќе си останат неписмени |(
   
  На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Годините незначат секогаш зрелост,тоа сум го видела кај други луѓе кои што се постари од мене,но и од една страна значат,тоа е индивидуално,нема точна дефиниција,иако повеќето ќе кажат дека годините значат зрелост,сметам дека не е баш така.
   
 6. maleckata.22

  maleckata.22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  17
  Се зрелост да али само поради искуствата...За мене е тоа идивидуално.
   
 7. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  24
  Како шо пишаа погоре годините се мерило за зрелост но само поради искуството кое го носат.Сепак мислам дека зависи и од самата личност.Познавам личности од 14 год кои се да не речам пре зрели за своја возраст а познавам и некои кои имаат по 30 и фазла години ама уште си се незрели :lol: :lol:
   
 8. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Мислам дека не се секогаш но сепак неможеш да размислуваш исто на 14 и на 24 години... Иако некои луѓе никогаш не созреваат - вечно ''зелени'' :lol:
   
 9. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  па зависи за кои личности, некои навистина колку се постари стануваат и позрели, а има и доста млади што се зрели, ама судејќи спрема дедо ми годините не се мерило за зрелост :P :rofl:
   
 10. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  godinite ne se merilo za zrelost,kratko i jasno.sto deka gi nacukal godinite u gs a se ponasa ko dete od 15 god.ne videl maka vo zivotot neznae sto znaci sam da pecalis so pot,da stvaras od nisto nesto,imal sve vo zivotot blagodarejki na majka mu i tatko mu i koga ja videl mukata na 50 god.deka prokockal sve vo zivotot-ke go bara tito -zlatnata jugoslavija bre-ko nebare toj ke voskresne i ke im frli malku od zrelosta svoja :D :D ova e samo eden primer a kaj im e krajot na drugite...
   
 11. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  580
  За мене не се зрелост, ок неможам да бидам зрела колку мајка ми, зошто има уште мн работи да поминам.
  Но, ако сум преживеала нешто пример на 14 години, ме погодило, сум ја поминала кризата....сум се изборила, сама на таа возраст сум застанала на нозе, се сум си правела сама за себе, епа не може некој/а што на пример 22 години не знае да си намести кревет сам/а да биде позрел од мене.
  јас имам работно искуство 4 години, со деца, во кладилница, во агенција за недвижнини, во пицерија паралелно со студирање... а некоја нема ни саат време било какво работно искуство, ни во кујна а не па друго....Некоја на 22 години дипломирала на електро, а друга на истите години не може испит да положи на педагошки за предшколска возраст....Така да се ама буквално се е до човекот.
   
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Искуствата кои ги стекнуваш низ годините се мерило за зрелост.
   
 13. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Годините не се мерило за зрелост. Она што човекот го поминал низ животот, грешките на кои учел, разните успеси и падови, со еден збор-искуствата, се мерило за човековата зрелост. Не може некоја што од дома не излегла, во народ не се умешала, да биде позрела од мене, па макар била десет години постара. :)
   
 14. Tabby

  Tabby Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  25
  НЕ НЕ И НЕ!

  Годините немора да значи дека се мерило за зрелост или слично ;)  Имам и сопствен пример во кој девојче од форумов кое е значително помало Ми личи дека е многу поголемо од нејзината возраст ;)

  А еве например колку години имам јас? Ваша претпоставка... :)

  Поздравче Форумџики Бацки :*
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Па на профилот ти пишува дека имаш 20 години.
  Ама мене не ми си ко за 20. За помала ми гледаш... можда грешам, којзнае? :^) ;)
   
 16. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Не мора да значи но најчесто е така.Како растеме така созреваме,се стекнуваме со нови искуства и нови работи се движат околу нас па знаеме како да дадеме совет и како да постапиме во одредена незгодна ситуација. :)

  Еве без да видите на профилот,што мислите колку години имам јас? :)
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Ајдеее... јас прогнозер сум на форумов уште од време :lol:
  Еве Багуф4е, викам 16 :)
   
 18. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  се согласувам со овој пост потполно
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Годините не се мерило за зрелост во никој случај. Се сложувам и јас со постот на Анфејтфул. :)
  На профилот имаш напишано 20, меѓутоа мислам дека си помала.
   
 20. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.149
  годините не се мерило за зрелост според мене искуството е она кое не прави позрели ако е добро се разбира ќе има позитивен ефект врз нашето понатамошно дејствување ако е негативно ќе ни помогне да ги вооочиме грешките и да ги поправиме има многумина ги имаат годините но нивните постапки и однесување не се поклопуваат соодветно