1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Годините – мерило за зрелост

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 16 јуни 2010.

  1. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Мислам дека годинте не се мерило за зрелост ..
    Некој кој има 16 години може да биде позрел од некој што има 18 години .. начи некој порано некој покасно станува зрел :?:
     
  2. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.657
    Пол:
    Женски
    ^^ Се сложувам.
    Немора да значи, таа/тој има 20 и нешто години , а овој/оваа има 15/16 години, и помалите незнаат ништо.
    Многу пати ми се има случено ја, со моите 16 години да подучувам девојче од 23 години.. и јас, никогаш не ги разликувам,мали, големи. Сите се исти. Според мене.
     
  3. m.b.jovanova

    m.b.jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    godinite se merilo no i nemora da znaci.Sum sretnala nekoj na 15-16 godini da razmisluva zrelo no i nekoj 36 da ne razmisluva zrelo od pricina sto vo dusata seuste se cuvstvuva kako dete a jas mislam toa zavisi od izminatiot zivot t.e. iskustvoto vo zivotot no i od vospituvaweto na roditelite
     
  4. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Да така е но во некои случаи,инаку сметам дека годините си го прават своето.Колку повеќе стануваш повозрасен, толку повеќе стануваш зрела личност.Со зрелоста доаѓа и самодовербата.На 16 год можеби можеш да дадеш на некој совет,можеби имаш повеќе проживеано од некој 2-3 години постар од тебе, но како растеш така стануваш повеќе стабилна личност. Нема точно утвредена граница на колку годни се станува зрела личност. Но сметам дека и многу фактори влијаат како што е карактерот на личноста,средината во која живее,луѓето со кои се дружи и др.Може да се одрекува дека тоа не е така но сепак потсвесно тие фактории влијаат врз оформувањето на личноста.
     
  5. kikeee

    kikeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    мислам дека се е до искуството.. можно е некој од 15 години, да има проживеано повеќе работи во животот, отколку некој на 25 годишна возраст. има деца кој секојдневно се справуваат со секакви проблеми, но имат и такви кои си живеат во мед и млеко и никогаш нема да дознаат кои се вистинските проблеми во животот... и години заземаат некој дел во ова, но сепак мислам дека се е во искуството, и работите низ кои си морал да поминеш, и проблемите со кои си морал да се справиш во животот го прават своето.
     
    На bluberry му/ѝ се допаѓа ова.
  6. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски

    Малку оф топик ама ете хипица погодила :) Браво за прогнозерот :D
     
  7. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    Јас сепак мислам дека годините не се мерило за зрелост. Почнувајќи од мене јас сега само што наполнив 18години, а сите мислат дека сум постара според изгледот, а што е најбитно и според начинот на размислување :) Сум седела со постари личности од мене и сепак моето размислување (што било сосема правилно) и нивното размислување немало допирна точка :lol: Во прашање е созревањето и реалното гледање на работите што кај некои е развиено во правилен момент, додека кај други за жал се развива во подоцнешниот период :*
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Се` е релативно, па така и ова - може ама и не мора да значи дека се т.н. мерило за зрелост :)
     
  9. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Мерило за старост, но не и за зрелост.
    Според мене има 3 групи :
    -Луѓе кои цел живот остануваат "зелени" нажалост.
    -Луѓе кои животот на суров начин ги тера да созреат дури и предвреме.
    -И оние кои нормално созреваат со текот на годините.
     
  10. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Потполно се сложувам со овој исказ.искуство пред СЕ!!!
     
  11. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Годините не се мерило на зрелоста се е до карактерот и до искуството. Едни со 22 се понашаат како да имаат 16, други со 16 како да имаат 22.
     
    На NICKRIVERS му/ѝ се допаѓа ова.
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    СЕПАК ГОДИНИТЕ НЕ СЕ ГАРАНЦИЈА ЗА ЗРЕЛОСТ!
    познавам многу луѓе кои џабе ги имаат своите пример 25 години.. кога се однесуваат како ДЕЦА..
     
  13. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Не се согласувам :)

    Некои родители се понашаат како деца - и обратно :)
     
  14. Mamba-Jamba

    Mamba-Jamba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    23
    Годините не се мерило за зрелост.. Еве јас имам 18 години и за разлика од поедини мои врсници се чувствувам многу позрела. Според мене зрелоста доѓа со искуството во животот. Имам поминато доста тешки денови и сето тоа придонело да созреам побрзо, за разлика од оние на кои им е мед и млеко.. Ама ете тоа е..
     
  15. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Годините не се секогаш мерило за зрелост. Тоа си зависи од личноста, колку е способна да ги свати и да научи нешто од своите грешки. А и од тоа низ какви проблеми поминала. Еве јас можам да кажам дека на моите 17 години сум доволно зрела за да размислувам соодветно со моите години а пак што имам една другарка изгледа како од нејзините 13 години нагоре не помрднала. Кога разговарам со неа се чуствувам како да зборувам со некое девојче од 7мо одделение, Се понаша како детенце. Колку грешки само направила и никако да ги отвори очите. Само лелека за тоа колку била тажна и несреќна во нејзиниот живот, правејќи ја една иста грешка по 100ти пат. Кажи и ја целата вистина во очи и укажи и на грешката, советувај ја и пробај да и помогнеш, не прифаќа бре, мисли зло и мислиш. Но крај и краева на такви лек им нема. :tmi: |(
     
  16. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    не се согласувам со некои,а со некои да.
    ма има деца кои размислуваат како старци и обратно возрасни со детско однесување,затоа возраста не е релевантна за размислувањата и однесувањата,само искуствата(болни или не) можат да бидат мерило за зрелост а годините не верувам ;)
     
  17. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    Зрелоста доаѓа со искуството а не со годините, може некој во рок од 18 години да преживел многу повеќе од некој со 35 години, пр поминати само дома пред телевизор, компјутер и да научил повеќе животни лекции и да извлекол повеќе искуства, ова е мое мислење.
     
    На gami му/ѝ се допаѓа ова.
  18. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Зависи од карактерот на личноста но и од стекнатото искуство :?:
    Лично за мене верувам и знам дека сум доволно созреана :) Тоа се случи пред две години, го претрпев најтешкиот период во мојот живот. Тоа беше шок за мене, како и за сите околу мене.
     
  19. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Проверено, докажано (за ова првото) ;)
    Само без диплома е уште, кај и да ќе ја добие :!:
     
  20. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Се согласувам со форготен. Се зависи од искуството во животот. Некој на многу помлади години имаат доживеано и искусено многу повеќе работи во животот од доста повозрасни луѓе од нив.
     
    На Forgotten му/ѝ се допаѓа ова.