1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Годишнина на запознавање vs брак

Дискусија во 'Брак' започната од Snow-Queen, 2 септември 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  По стапувањето во брак, на која годишнина и дававте значење, дали си продолживте да си прославувате од денот кога сте се запознале или се префрливте на денот кога стапивте во брак.
  Годишница според мене е денот кога сме почнале да бидеме заедно. :)
  А денот од стапување во брак треба само симболично да се одбележи. Ако не било се претходно немало ни до тој брак да се дојде :lol:
   
 2. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.889
  Најдобро двете :)
  Ако претходно сте ја славеле годишнината нема зошто да престанете - а годишнината од брак си има друго значење и тежина.
  Со оглед на тоа што мене мм ме запроси на годишнината од врската (која започна уште дента кога се запознавме :D ), имаме само два датума за памтење - но годишнината од брак повеќе ја славиме (на годишница од врска бевме во ресторан, на годишница од брак во Венеција :) )
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 3. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.363
  ние годишнината од врска никогаш нешто посебно не сме ја славеле.

  една година јас ќе заборавам другата он и не придававме многу значење. за годишнината од брак која што се наближува ќе ке ја одбележиме со вечера во ресторан со фамилијата и многу ми е мило.

  дечко како дечко не беше посебно важно но од кога ми е сопруг ќе славам бе што хахахха
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.339
  Јас не се сеќавам на датата кога се запознавме, или кога прв пат бевме на дејт, па кога прв пат...ју ноу тоа, не знам. Отприлика мислам знам кој месец беше кога заличевме на пар :D
  Годишнината од брак си ја бележиме секоја година. Не ми е парче хартија, денот мене ми е посебен и значаен, кога маж ми застана до мене и ми се заколна дека јас сум таа фром дис деј форвард ту лав енд ту холд додека смртта не не раздели.
  Јесте да развод е смрт за брак исто, ама јас живеам со надеж дека ќе е тоа за кои заветите се дадени.

  Мислам дека и многу други исто го мислат, оти кога и да ме праша некој мажена ли си, откако речам да, наредното е колку години сте во брак, не колку време сте заедно кое наоѓам е повеќе резервирано за луѓе во врска.
   
  На bittersweet и joelle им се допаѓа ова.
 5. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.889
  Тоа да, плус и оние "скапите" годишници (златна, сребрена, не знам каква) секогаш се однесуваат на брак, така да тој е тој позначајниот (и тој го честитаат луѓето)
   
 6. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  5.010
  Пол:
  Женски
  Денот кога се запознавме беше 18 септември, а свадбата ќе ни биде на 14 септември (оваа Сабота). Близу ни се деновите може на 16-ти да славиме ете насредина да биде :)
   
 7. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.103
  Пол:
  Женски
  И нас најважна ни е датата кога ја започнавме нашата врска! :)
  Од вчера сме и верени, а во ноември здравје Боже и регистрација, ама датата кога ја започнавме нашата врска мислам дека секогаш ќе ни остане најзначајна.
  Ќе ни биде важна и вчерашната дата, заради тоа што го започнавме нашиот заеднички живот, секако и денот на регистрацијата поради тоа што ќе станеме официјално маж и жена. :)
  Ама некако најпосебна ќе ни остане онаа кога ја започнавме нашата врска! :)
   
 8. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.565
  Допаѓања:
  20.980
  Пол:
  Женски
  Има повеќе важни датуми во нашиот живот, и мислам дека нема потреба сите посебно да ги славиме званично...Се разбира, ние меѓу себе двајцата знаеме онака поинтимно да ги означиме деновите кои значат во нашите животи, но оној датум кој го ,,споделуваме,, со нашите најблиски е денот на нашата свршувачка, денот кога почнавме еден заеднички живот.
   
  На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.877
  Допаѓања:
  60.838
  Пол:
  Женски
  Јас воопшто не памтам кога се запознаваме, па нели, не бевме заедно веднаш, се мувавме прво, па после ајде, држ-не дај, демек ај ќе пробаме, па ај не вака, па ај не така... Така што денот кога стапивме во брак мене ми е најважен, а и тој само го памтам. :lol:
   
  На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  На нас ни е најважен датумот кога ја започнавме нашата врска, зошто токму на тој датум 6 години подоцна мојата љубов ме побара за жена. :inlove: Денот на свадбата го одбележуваме, ама не со толкава еуфорија како денот кога започнавме врска.
   
 11. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  214
  И ние имаме повеке важни датуми кога се запознавме т.е стапивме во врска, на исти ден после 4 години се веривме, па на еден датум ние регистрацијата, а на други венчавката и сите си ги славиме поинтимно ние двајца, а мислам најмногу ке ја славам годишница од венчавка затоа што беше еден прекрасен ден :)
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.776
  Допаѓања:
  25.453
  Пол:
  Женски
  Во Октомври се запознавме. После една недела започна нашата врска. После неполни 2 години се земавме. Памтам дати.
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.599
  Допаѓања:
  9.715
  Пол:
  Женски
  Годишницата од свадба скроз небитно помина. А за годишницата од врска си одиме на вечера да си ја одбележиме. Иако бракот е битен, јас си сметам колку време сме заедно, а не колку време сме во брак.
   
 14. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.764
  Допаѓања:
  96.495
  Пол:
  Женски
  Денот од брак го одбележуваме, но денот од врска ни е далеку побитен.
   
 15. Milobebence

  Milobebence Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  3.617
  Допаѓања:
  82.158
  Пол:
  Женски
  Ние славиме три годишнини
  Денот кога се веривме и почнавме да живееме заедно.
  Денот кога склучивме граѓански брак.
  И денот кога го кажавме судбоноснота да пред Бога и свадбата.
   
 16. Watermelon96

  Watermelon96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  1.506
  Пол:
  Женски
  Датум од кога почнавме врска си го обележуваме секоја година. Годнишнина од брак никогаш досега. Датумот кога ме запроси некако небитен останува. Мм не може да памети толку датуми :rofl: а и вака полесно е, само си рачунаме колку време сме заедно.