Гордост или љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 26 јули 2012.

 1. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  Ја ставив темава во психологија бидејки зборам за било каква љубов.Што кога треба да бираме мегу љубовта и гордоста? Секој човек треба да има гордост и да не дозволи да го газат,дали треба сетоа тоа да се заборави и слепо да се верува или пак не?.Што треба да се одбере? :?:
  Ако темава е непотребна или дупла се извинувам. :)
   
 2. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.975
  Хм кога станува за љубовта која што некогаш знае да не повреди,но и да не направи среќни во зависност од тоа со кој ја споделуваме таа љубов и дали тој некој ја заслужува како што е во мојот случај тогаш јас ја бирам љубовта.Но,сепак никогаш не го изгубив своето јас во овај лавиринт на љубов и среќа секогаш сум присебна,реална,а не заслепена од љубовта. Еднаш згазив на мојата гордост поради некој кој што не заслужува и си ветив дека никогаш повеќе никој нема да ме натера да го направам истото и нема.Па сега си ја зачувава гордоста,но на прво место е љубовта во сегашната ситуација.
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  731
  Секако дека треба да се има гордост!Сепак зависи од ситуација до ситуација.За сите неможам да го кажам истото.Повеќе сум за љубов отколку гордоста.Со гордоста можеш да ја загубиш вистинската љубов.И како што е кажано КАДЕ ШТО СЕ НАСЕЛУВА ГОРДОСТА ЉУБОВТА ГИ ПАКУВА КУФЕРИТЕ!! :)
   
  На Twinkles и Serafima им се допаѓа ова.
 4. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  1.300
  Пол:
  Женски
  Од оваа мојава гордост љубовта несмее ни да се приближи до мене и е страв можеби хахаах :D
   
  На Twinkles и agiagi им се допаѓа ова.
 5. Emche-kremche

  Emche-kremche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  112
  Љубов.Ама јас сум премногу горда.За било каква љубов мене ми е на прво место гордоста. :(
   
  На agiagi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. indelible

  indelible Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  81
  Љубов. :)
   
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Само заради љубовта ми се има случено да ја погазам гордоста. Сфаќам дека не сум требала, не добив ништо позитивно од тоа, само плачење и страдање. По природа сум многу горделива, а овојпат незнам што ми се случи, веројатно сум мислела дека во прашање е вистинска љубов и дека за неа вреди да го погазам и сопственото јас. Но извлеков важна поука, никогаш повеќе.
  Знаете како викаат, pain is temporary, pride is forever. ;)
   
 8. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  270
  Гордост! Каква е таа љубов ако ми ја става во прашање гордоста? Јас сум си на прво место!
   
 9. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  премногу сум горда,затоа толку страдам во љубовта,затоа вреди да се направи некогаш компромис и да се стави љубовта пред гордоста :)
   
 10. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  јас сепак би избрала гордост :)
  никогаш не би ја прегазила својата гордост ради љубовта која ја става гордоста во прашање
   
  На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
 11. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  147.936
  Љубов...кон што или кон кого?Широк поим е љубовта!!!

  Каква гордост,ако ми се децата во прашање(мајчинска љубов,нели),не гледам ништо,ниту гордост,ниту срам-зборувам за дела кои се во граница на морални вредност.

  Сопругот-е тука нема стого бирање-или љубов или гордост.Мажените знаат,дека баланс му е мајката .

  И така.....
   
 12. agiagi

  agiagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  4
  И јас исто :) Keep going!
   
 13. Emche-kremche

  Emche-kremche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  112
  Да се поправам.Не помислив на тоа дека еден ден ке бидам мајка,па ако се работи за мое дете секако љубов.А и како што размислувам во моментов,исто така и за мајка ми. :)
   
 14. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Di ponos caruje tu ljubav nece pric..Љубов се подразбира,гордоста ништо добро не донела никому па ни мене..Гласам за љубов :)
   
 15. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Љубов. Многупати љубовта сум ја ставила пред гордоста и ниту еднаш се немам покаено за тоа.
   
 16. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  3.196
  Пол:
  Женски
  Љубов, секогаш љубовта ми е пред гордоста, иако понекогаш е гоолема грешка.
   
 17. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Љубовта ми е на прво место во многу случаи љубовта ми е била пред гордоста и се немам покаено до сега
   
 18. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.730
  Допаѓања:
  4.816
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно љубов.Многу пати љубовта сум е ставила пред гордоста.
  Иако љубовта ми е секогаш пред гордоста,по некогаш тоа го сметам за голема грешка.
  Но,како што сум слушала некој заради таа гордоста е изгубил љубовта,е тоа навистина не би сакала да му се случи на никого,а ни најмалце на оној кој премногу љуби.
  Затоа љубовта прво,па после гордоста ;)
   
 19. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.388
  Допаѓања:
  29.623
  Пол:
  Женски
  Зависи до личноста на која и ја даваш љубовта, но сепак според мене треба да се има гордост. Еве јас конкретно сум горда , и не верувам слепо на некој без разлика дали сум заљубена или не. Кај мене не вредат зборови како на пример те сакам, јас сакам кога некој на дело ке ми покаже дека чувствува нешто за мене
   
 20. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.263
  Допаѓања:
  99.849
  Пол:
  Женски
  За луѓе кои немаат љубов за мене, јас за пред нив имам само гордост... макар и да умирам по тој некој си... сеедно и сосем небитно.
  Не се борев и не се борам за таквите. Впрочем, зашто би?!
  Но, секој со своето.
   
  На La.Reina.Del.Sur и esperanca им се допаѓа ова.