Гордост или љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 26 јули 2012.

 1. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  4.238
  Пол:
  Женски
  ии јас исто во ваква ситуација но сепак треба да се пазии и тоа во ова време ПРЕМНОГУ :x
   
 2. fatbeautiful

  fatbeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  57
  Гордост за жал... :^)
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.618
  Не знам кој ми е посмешен, оној кој силно и неразумно верува во љубовта или непотребната инаетлива гордост.

  Кај мене тоа оди на следен начен: љубовта во моите години е пререлативна и минлива работа, дотолку што слабо верувам во неа. Точно е дека сум заљубена и среќна, но сум била заљубена и среќна претходно со друг, па кој не ми гарантира и за трет? Значи на крајот секогаш останувам само јас и мојата личност. Еден ден кога можеби подобро ќе размислувам најверојатно ќе се каам за некој мој „храбар подвиг“ кој сум го направила за љубовта. Па и се каам веќе. Така да, преголемото губење и тонење во неа ми е глупо рамно состојбата на Дон Кихот.

  Но, упорна горделивост? Сериозно? Тоа ти е исто ко и скромноста, кога немаш ништо, ги имаш двете, абе права шпанска хероина со цветче позади ушите. Реално, главните фраери завршуваат со таквите, ама друг муабет е тоа... Гордост, секој треба да ја има ама страшно ме нервира кога некој ја силува, па главно, во големи количини, ја имаат ситните души.

  Затоа, јас давам неколку шанси и ги потенцирам за да нема забуна, оти сакам да си бидам со љубените и да работам на нас (ако има простор). Но, доколку шансите не се искористени тогаш мирно ја затворам вратата ако порано сум ја трескала и така си заминувам со напрчен нос!


  И уште да додадам, со текот на годините гордоста се намалува на сметка на многуте заеднички моменти. Дјуран Дјуран го има тоа добро отпеано:
  „Passion or coincidence once prompted you to say
  pride will tear us both apart
  Well now pride's gone out the window cross the rooftops runaway
  Left me in the vaccuum of my heart... “


  А ако со годините гордоста и љубовта не сме ги научиле да циркулираат заедно и паметно, е тогаш, имаме проблем.
   
  На disaster, MSkorpionka, meow22 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  3.292
  Гордост !
  ... затоа и ми е вака :|
   
 5. bejbi19

  bejbi19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2012
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  24
  За жал до сега претежно гордоста имала поголема улога. Знам и сите ми викаат дека ми е најголема мана, ама не значи дека некогаш не можам да ја потиснам, ама тоа од кога убаво ке се изнаинатам. :lol:

  Ај да не се правам многу лоша, имало ама ретки се тие ситуации кога гордоста сум ја оставила на страна. :$
   
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.974
  Допаѓања:
  5.435
  Во љубовта ми ја повредува гордоста и ме понижува, па тоа не е љубов. Жената треба да држи до себе, ако сама не се почитуваш, кој сакаш да те почитува.
   
 7. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  .. |-) ...баш поради љубовта ја згазив мојата гордост...и тоа долго,долго траеше.....ама другата страна продолжи да ме гази и понижува така да болката ја претворив во сила повторно да си ја вратам самодовербата,дека многу вредам како личност,дека грешката цело време не била кај мене, и се роди внатрешен револт со одлука,заминувам гордо и со дигната глава ,иако внатрешно срцето ми крвареше.душата ме болеше,очите беа полни со солзи...едноставно се спасив..... |-)
   
 8. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  176
  љубов !!!
  но баш ми е жал skromna за тебе се гледа дека многу ти е тешко.
   
  На Skromna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Blondydevil

  Blondydevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  44
  Интересно прашање :)
  Јас сега би играла ГОРДОСТ ПРЕД СЕ :!: Имам осетено како е да се бира меѓу љубов и гордост, не погрешив дефинитвно !
  Ако некој навистина те сака, искрено, нема да дозволи да ја ставиш својата гордост на коцка :)
  Мое мислење !
   
 10. mackica-1

  mackica-1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  премногу сум горда не можам да молам ете едноставно не можам таква сум, а знам дека сум изгубила многу битни работи поради тоа еве тука си признав инаку гордоста не ми дозволува пред други да признаам :) :)
   
 11. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
 12. Sherryl

  Sherryl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  128

  точно така!
   
 13. sweet.star

  sweet.star Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  47
  Ако се работи за сопствено дете? Детето нема да те сака? Нема ли за него љубовта да ти биде на прво место? :)
   
 14. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.386
  За да се има Љубов мора да замеша прсти и Гордоста,ако ја запоставам гордоста и се препуштам само на љубовта тогаш не ќе можам да бидам целосна,сепак се во свои граници
   
 15. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  221
  Гордост! И не само кај женските, треба да има и кај машките. Јас неможам да го поднесам она лигавење, молење и трчање по некој. Па не е последен/на мајка му стара, не е последен/на на планетава. Има други и секогаш ке ги има.
  Никогаш не сум молела некого кој ме оставил, а никогаш нема ни да молам. Искрено, не сакам ни да бидам молена. Ако јас сум го имала последниот збор, значи јас убаво сум си размислила за тоа и сум заклучила дека така е најдобро, по што, најмалце што очекувам е некој да ме моли да му се вратам или сл.
  Не можам никако да ги сватам оние т.н. „кучки“ кои ќе бидат со некој, да речеме, ќе има и љубов, но сепак ке ја прекинат врската. Зашто? За да ги молат да им се врати, за да трча по нив, бла бла... :puke: Демек они божици се, и живото без нив нема да може да продолжи понатаму |(
   
  На simpaticnaa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  се согласувам потполно :up:
   
 17. Snow.Queen

  Snow.Queen Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  14
  Кога е во прашање сопствено дете,мајка,татко,тогаш љубов ама кога е во прашање некое машко тогаш гордост. :)
   
 18. macedonia.timeless

  macedonia.timeless Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  136
  ГОРДОСТ.. и тоа каква. Море ке му свртам грб и што сака нека прави. А они пак глупите што се изразуват со: ТЕШКО Е ДА МЕ НАЈДЕШ. ЛЕСНО МЕ ГУБИШ. многу ме нервираат. Се прават пре- нај горди а всушност се глупираат само.
   
 19. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.811
  Допаѓања:
  7.034
  Гордоста пред се
  Но се разбира да биди до границата,некогаш знаеме да бидиме горди од проста тврдоглавост..
   
 20. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.617
  Само гордост девојки,баталете љубов тоа не постои :clap: