1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гордост или љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 26 јули 2012.

  1. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    ии јас исто во ваква ситуација но сепак треба да се пазии и тоа во ова време ПРЕМНОГУ :x
     
  2. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Гордост за жал... :^)
     
  3. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Не знам кој ми е посмешен, оној кој силно и неразумно верува во љубовта или непотребната инаетлива гордост.

    Кај мене тоа оди на следен начен: љубовта во моите години е пререлативна и минлива работа, дотолку што слабо верувам во неа. Точно е дека сум заљубена и среќна, но сум била заљубена и среќна претходно со друг, па кој не ми гарантира и за трет? Значи на крајот секогаш останувам само јас и мојата личност. Еден ден кога можеби подобро ќе размислувам најверојатно ќе се каам за некој мој „храбар подвиг“ кој сум го направила за љубовта. Па и се каам веќе. Така да, преголемото губење и тонење во неа ми е глупо рамно состојбата на Дон Кихот.

    Но, упорна горделивост? Сериозно? Тоа ти е исто ко и скромноста, кога немаш ништо, ги имаш двете, абе права шпанска хероина со цветче позади ушите. Реално, главните фраери завршуваат со таквите, ама друг муабет е тоа... Гордост, секој треба да ја има ама страшно ме нервира кога некој ја силува, па главно, во големи количини, ја имаат ситните души.

    Затоа, јас давам неколку шанси и ги потенцирам за да нема забуна, оти сакам да си бидам со љубените и да работам на нас (ако има простор). Но, доколку шансите не се искористени тогаш мирно ја затворам вратата ако порано сум ја трескала и така си заминувам со напрчен нос!


    И уште да додадам, со текот на годините гордоста се намалува на сметка на многуте заеднички моменти. Дјуран Дјуран го има тоа добро отпеано:
    „Passion or coincidence once prompted you to say
    pride will tear us both apart
    Well now pride's gone out the window cross the rooftops runaway
    Left me in the vaccuum of my heart... “


    А ако со годините гордоста и љубовта не сме ги научиле да циркулираат заедно и паметно, е тогаш, имаме проблем.
     
    На disaster, MSkorpionka, meow22 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Гордост !
    ... затоа и ми е вака :|
     
  5. bejbi19

    bejbi19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    24
    За жал до сега претежно гордоста имала поголема улога. Знам и сите ми викаат дека ми е најголема мана, ама не значи дека некогаш не можам да ја потиснам, ама тоа од кога убаво ке се изнаинатам. :lol:

    Ај да не се правам многу лоша, имало ама ретки се тие ситуации кога гордоста сум ја оставила на страна. :$
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.205
    Во љубовта ми ја повредува гордоста и ме понижува, па тоа не е љубов. Жената треба да држи до себе, ако сама не се почитуваш, кој сакаш да те почитува.
     
  7. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. |-) ...баш поради љубовта ја згазив мојата гордост...и тоа долго,долго траеше.....ама другата страна продолжи да ме гази и понижува така да болката ја претворив во сила повторно да си ја вратам самодовербата,дека многу вредам како личност,дека грешката цело време не била кај мене, и се роди внатрешен револт со одлука,заминувам гордо и со дигната глава ,иако внатрешно срцето ми крвареше.душата ме болеше,очите беа полни со солзи...едноставно се спасив..... |-)
     
  8. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    љубов !!!
    но баш ми е жал skromna за тебе се гледа дека многу ти е тешко.
     
    На Skromna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Blondydevil

    Blondydevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    46
    Интересно прашање :)
    Јас сега би играла ГОРДОСТ ПРЕД СЕ :!: Имам осетено како е да се бира меѓу љубов и гордост, не погрешив дефинитвно !
    Ако некој навистина те сака, искрено, нема да дозволи да ја ставиш својата гордост на коцка :)
    Мое мислење !
     
  10. mackica-1

    mackica-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    премногу сум горда не можам да молам ете едноставно не можам таква сум, а знам дека сум изгубила многу битни работи поради тоа еве тука си признав инаку гордоста не ми дозволува пред други да признаам :) :)
     
  11. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
  12. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147

    точно така!
     
  13. sweet.star

    sweet.star Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    47
    Ако се работи за сопствено дете? Детето нема да те сака? Нема ли за него љубовта да ти биде на прво место? :)
     
  14. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    За да се има Љубов мора да замеша прсти и Гордоста,ако ја запоставам гордоста и се препуштам само на љубовта тогаш не ќе можам да бидам целосна,сепак се во свои граници
     
  15. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Гордост! И не само кај женските, треба да има и кај машките. Јас неможам да го поднесам она лигавење, молење и трчање по некој. Па не е последен/на мајка му стара, не е последен/на на планетава. Има други и секогаш ке ги има.
    Никогаш не сум молела некого кој ме оставил, а никогаш нема ни да молам. Искрено, не сакам ни да бидам молена. Ако јас сум го имала последниот збор, значи јас убаво сум си размислила за тоа и сум заклучила дека така е најдобро, по што, најмалце што очекувам е некој да ме моли да му се вратам или сл.
    Не можам никако да ги сватам оние т.н. „кучки“ кои ќе бидат со некој, да речеме, ќе има и љубов, но сепак ке ја прекинат врската. Зашто? За да ги молат да им се врати, за да трча по нив, бла бла... :puke: Демек они божици се, и живото без нив нема да може да продолжи понатаму |(
     
    На simpaticnaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    се согласувам потполно :up:
     
  17. Snow.Queen

    Snow.Queen Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    14
    Кога е во прашање сопствено дете,мајка,татко,тогаш љубов ама кога е во прашање некое машко тогаш гордост. :)
     
  18. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    ГОРДОСТ.. и тоа каква. Море ке му свртам грб и што сака нека прави. А они пак глупите што се изразуват со: ТЕШКО Е ДА МЕ НАЈДЕШ. ЛЕСНО МЕ ГУБИШ. многу ме нервираат. Се прават пре- нај горди а всушност се глупираат само.
     
  19. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Гордоста пред се
    Но се разбира да биди до границата,некогаш знаеме да бидиме горди од проста тврдоглавост..
     
  20. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Само гордост девојки,баталете љубов тоа не постои :clap: