Гордост или љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 26 јули 2012.

 1. kettygirl

  kettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  243
  Гордост....ЉУБОВТА е минлива еден оди друг доаѓа ;)
   
  На White-Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 2. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.597
  Само едно ке кажам двете не идат заедно!!
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Интересно прашање! :)
  Јас сум променлива,некогаш гордост некогаш љубов.
  Се зависи за што станува збор и за каква ситуација!
   
 4. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.744
  Допаѓања:
  42.982
  Хммм :^) Оној што вистински љуби, ја остава својата гордост на страна. Оној што вистински љуби, не ја гази гордоста на тој што го љуби. Во љубовта секогаш ќе има откажувања заради компромис и разбирање, но во соодветна мера и без губење на своето јас. Ако се изгубиш себеси, ќе почнеш да ја губиш и љубовта и почитта на човекот што те сака.
   
  На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kis.ki.ck.a

  kis.ki.ck.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Немојте да го исмејувате тој којшто поради љубовта ја загубил гордоста, туку тој којшто поради гордоста ја загубил љубовта.....
   
 6. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  ЉУБОВ....БИДЕЈКИ : ВРЕДИ ДА ИЗГУБИШ ГОРДОСТ ПОРАДИ ИСКРЕНА ЉУБОВ А НЕ ВРЕДИ ДА ИЗГУБИШ ЉУБОВ ПОРАДИ ГОРДОСТ иако сите велат гордоста пред се, сите ке ја погазат кога пред нив ке застане некој што ке го сакаат !
   
 7. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  ЉУБОВ....БИДЕЈКИ : ВРЕДИ ДА ИЗГУБИШ ГОРДОСТ ПОРАДИ ИСКРЕНА ЉУБОВ А НЕ ВРЕДИ ДА ИЗГУБИШ ЉУБОВ ПОРАДИ ГОРДОСТ иако сите велат гордоста пред се, сите ке ја погазат кога пред нив ке застане некој што ке го сакаат !
   
  На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Ако љубовта бара губење на гордоста, тогаш каква е таа љубов? Мора нешто да не е во ред! Значи, Гордоста ! :D
   
 9. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  љубов :inlove:
   
 10. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Љубов :l:

  Гордоста ја нема таа моќ на убавина како љубовта,но не велам дека е безначајна :inlove:
   
 11. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Женски
  И според мене Љубов. Се согласувам со вас две,од зборче до зборче. :) :)
   
  На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  5.137
  Пол:
  Женски
  Понекогаш треба са се премине преку гордоста, доколку личноста навистина вреди и доколку љубовта е навистина голема.
   
 13. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.983
  Допаѓања:
  45.818
  Пол:
  Женски
  Гордост и љубов не одат заедно во никој случај,ваше е да одлучите по кој пат ќе одите,јас еднаш згрешив заради гордост изгубив љубов,затоа убаво проценете и одлучете што ви одговара најмногу,бидејки ако се одлучите брзоплето било за едното било за другото,веднаш може да зажалите ;)
   
 14. ParadisoGirl

  ParadisoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Јас цврсто стојам зад мојата гордост. Мое мислење е дека љубов што ќе ја доведе во прашање гордоста, не е љубов. Ако една личност вистински не сака, таа не би дозволила да нагазнеме врз нашата гордост. А што имам изгубено љубов поради гордост имам,ама тоа ти е.Многу од другарките ми велат дека дури кога вистински ќе се заљубам,ќе го сменам мислењето. А до тогаш ќе ми важи мотото:

  Увјек дама,па макар и сама. :D ;)
   
  На DELFIN-15 и karenin им се допаѓа ова.
 15. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  И јас го делев истото мислење со тебе. И изгубив некој што многу ми значеше.
  Е кога за првпат после сето тоа си решив да ја сменам тактиката и да ја погазам гордоста.. в лице ме плукнаја.(не буквално) Иначе се сложувам со болдираното. Чиста вистина. Уште еднаш да се погазам самата себе за некој што не ме заслужува, НЕ. :!:
   
  На ParadisoGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.805
  Пол:
  Женски
  Мое мислење... ако сакаш некој искрено и ете тој е убеден дека не сака да е со тебе, ти правиш се во твоја моќ и полза за да биде со тебе, за да те засака... но и покрај сето тоа што го правиш, тој си стои на своето... едноставно не му си важна.
  Љубовта е најтешка игра за играње, зошто можеш да се заљубиш, вистински да засакаш и тогаш губиш се. Гордоста на прво место. Ако некој навистина сакаш и сакаш да е со тебе или да си го вратиш, немаш гордост зошто надежта дека повторно ќе сте заедно те совладува... После помирувањето можеби ќе сфатиш што си направила и ќе си ја вратиш... :tmi:
   
 17. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.415
  Љубов, амо само ако вреди поради неа да ја загубиме гордоста.Во спротивно ќе се каеме и ќе го згубиме и двете.
   
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.716
  Допаѓања:
  110.205
  Гордост, најмалку вреди љубовта за да се прегази гордоста.
   
 19. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  941
  љубов што ќе ја доведе во прашање гордоста, не е љубов! толку. :)
   
 20. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  1.339
  Пол:
  Женски
  Поради гордоста сеуште немам дечко.
   
  На ParadisoGirl му/ѝ се допаѓа ова.