Гордост или љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 26 јули 2012.

 1. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Јас сум секогаш за љубовта, освен се разбира во одредена ситуација ако е навистина гордоста во прашање и нејзиното сериозно нарушување од страна на партнерот.
  Вака размислувам бидејќи јас сум многу горделива личност и сум имала многу ситуации во кои несакајќи да попуштам без причина сум предизвикала кавга иако немало потреба и со ептен мала толеранција би поминало се полесно, ама пуста тврдоглавост.... :lol:
   
 2. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  5.483
  Пол:
  Женски
  Ако некој вистински ве сака никогаш нема да ја доведе вашата гордост во прашање ниту пак ќе ве доведе во ситуација да избирате. Без навреда ама најголема глупост ми е кога ќе кажат дека ја изгубиле љубовта заради гордоста. Сфатете дека во таквата ситуација не ни имало љубов. Прво ако некого вистински сакате нема срцето и душата да ви дозволат да покажувате гордост на него и да го понижувате, ниту па другата страна доколку вистински ве сака ќе направи да си ја погазите гордоста со тоа што ќе ве понижи.

  Така што според мене гордоста и љубовта во ниеден случај не треба да се поврзуваат, затоа што немаат никаква допирна точка, две сосема различни работи, немаат иста цел, ниту пак може да се надополнуваат.
   
  На disaster, sweet-star, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  8.781
  Пол:
  Женски
  Секогаш љубов.
  Ако една врска не успее, тоа треба да биде ако двајцата партнери не добијат доволно еден од друг, а не затоа што биле премногу горди некогаш да попуштат, простат или да се променат.
  Го сфаќам концептот да се сакаш себеси најмногу, ама љубовта значи да го направиш партнерот среќен затоа што ти ќе бидеш среќна за него, и секако тој да го прави истото за тебе.
  Јас би рекла почит над се. Да се почитувате меѓусебно, и да се почитуваш себеси. :)
   
 4. Lucijabella

  Lucijabella Активен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  ...Njubavite zborovi se onie koi srceto gi cuvstvuva ,pogledot gi pokazuva ,a ustata negi izgovara ete toa e gordosta
   
 5. Sinookaa

  Sinookaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Премногу пати ја погазив гордоста но сфатив дека неможам јас секогаш да ја погазувам гордоста. Понекогаш тоа треба да го направи и личноста поради која ти самата си ја погазила својата гордост. Љубовта е прекрасна, ама не секогаш треба да се слуша срцето, понекогаш треба и умот. :)
   
 6. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.405
  Пол:
  Женски
  Се зависи од ситуацијата. Да, треба да се попушти во име на љубовта, ама немам намера да изигравам жртва или да си ја газам премногу гордоста за некој.
   
 7. cherry-on-top

  cherry-on-top Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  45
  Љубов... Не дека гордоста не е важна, напротив многу е, но поради гордоста не се остварени многу љубови кои можат да ги разубават животите на многу луѓе.
   
  На Dimkovska123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. marija1907

  marija1907 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2013
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  2.827
  Пол:
  Женски
  гордоста нормално ]:) знам понекогаш да попуштам :D
   
 9. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  6.101
  Пол:
  Женски
  Баланс.
   
 10. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.617
  Кога е во прашање љубовта заборавете на гордоста не одат заедно,јас сум за ЉУБОВТА. :inlove:
   
 11. Strumfeta17

  Strumfeta17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  130
  Каква е таа љубов ако ја згазиш сопствената гордост?
  Како очекуваш другиот да те почитува, ако самата не се почитуваш?
  Девојка со гордост секогаш ќе е почитувана и љубов нема да и недостига, додека девојка која е спремна да ја погази дури и својат гордост заради љубов цел живот ќе живее во лажна надеж дека тоа заради кое ја погазила сопствената гордост е љубов.
   
  На hermosa и Antoninaaa им се допаѓа ова.
 12. chips.for.free

  chips.for.free Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2013
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  37
  Многу е точно ова што го напиша! Камо среќа сите девојки да го знаеја ова! ќе бевме многу посреќни.
   
  На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  30.144
  Пол:
  Женски
  Гордост или љубов...Не се ривали,туку придружници.
  Ако некој се почитува доволно себе си,другиот ќе има причина плус за да го засака.Па, нема да се доведе во ситуација да избира за да остане понижен.
   
  На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
 14. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322

  Не мешајте гордост со самопочит!
  Самопочитта е есенцијална, никој нема да ве почитува ако не се почитувате сами. Гордост (за разлика од самопочит) е да знаеш дека си крив а да не се извиниш. Тоа не е самопочит, тоа е претерување. Не за џабе е гордоста еден од 8те смртни гревови. Од неа никогаш ништо добро не излегло. Ве молам не мешајте ги терминиве.
   
  На aerodrom, babyblond, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 15. love.a7x

  love.a7x Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  112
  Понекогаш треба да прегазиме гордоста за да бидеме среќни, а знаеме дека најважното нешто во животот е да се биде среќен. Но, понекогаш не смееме да ја прегазиме гордоста затоа што со тоа би простиле нечии неопростливи грешки. Сепак, секој случај е различен и мислам дека сме доволно умни за да размислиме и подоцна постапиме правилно :)
   
 16. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  Љубов, но се ρазбиρа со гоρдост! Но не пρетеρано бидејκи со пρеголема гоρдост можеме да го повρедиме дρугиот κој не саκа, а и самите себе си. Сум пρиметила и имам и пρимеρи деκа оние луѓе чии гоρдоста им е на пρво место и поважна од љубовта, нивната љубовна пρиκазна завρшува почесто со несρеќен κρај. Но понеκогаш за човеκ κој навистина вρеди да биде твој сопатниκ и навистина те саκа мислам деκа тρеба да се смали нивото на гоρдост дотолκу е потρебно.


  Многу е потρебно во животот да имаш гоρдост, исκρено без гоρдост сме ниκој и ништо
  но се во свои гρаници. Луѓето со пρемногу гоρдост исκρено на живци ми одат и ме неρвиρаат, не затоа што се гоρди туκу поρади тоа што поρади својата гоρдост си го уништуваат животот.
   
 17. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  1.026
  Јас би рекла дека гордоста и љубовта се надополуваат една со друга.Одат во пакет.
  Во љубовта би рекла дека најважното нешто е почитувањето.По него е сакањето.
  Едно е да се каже те сакам,друго е да се каже те љубам.
  Те сакам многу се користи во изразување на ертоска љубов,затоа што нели постојат три типа на љубов.,во таквата љубов те сакам,значи да поседувам човек,а човек не е предмет за да се поседува,затоа најточно е да се искаже со те љубам.
  Мислам дека се додека има љубов од двете страни,гордоста не е потребна.
  Но ако љубовта биде искористена,тогаш личноста би требало да стави точка на таква љубов,и би ја избрала гордоста.
   
 18. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.405
  Пол:
  Женски
  Искрено не знам. Ми била погазена гордоста заради љубовта повеќе пати, и се за џабе... Во мојот случај повеќе нема да си ја погазувам гордоста и би ја избрала гордоста, затоа што ниско паднав заради таа љубов. Ама во други случаи, понекогаш во името на искрената љубов треба да се погази и гордоста.
   
 19. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.390
  Пол:
  Женски
  Не верувам дека постои некој што ја погазил љубовта заради гордоста.Тој за мене е идиот.
  Сите попуштаме во дадени моменти. Што ќе се случи ако во секоја ситуација сме горделиви?
  Во тој случај никој со никого не би бил, компромис најдобро решение.
  И некако не ми иде ова „Гордост или Љубов“.
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.643
  Допаѓања:
  49.288
  Пол:
  Женски
  Порано мислев дека љубовта е пред гордоста. Но, сега сум попаметна. Гордоста не треба да се погази заради љубовта. Ако ја изгубиш гордоста си ништо, ако ја изгубиш љубовта ќе се најдеш нова.