Гордост или љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 26 јули 2012.

 1. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  5.347
  Дали се погазува гордоста со тоа што ,сакаш да се вратиш на бившиот од 4 годишна врска, а тој те избришал од фб затоа што ти имаш фотографии со момче со кое си била во врска 1 месеЦ. ? 1 месечната врска започнала после 4 месеца од раскинувањето. И гледаш дека не можеш да си во врска со друг??

  Како да постапам? ЛП некој за совет,ве молам
   
 2. Mr.Awesome

  Mr.Awesome Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  1.650
  Пол:
  Машки
  Немојте да сте прегорделиви, кога гордоста стапува на сцена, љубовта ги пакува куферите.

  Гордоста и љубовта тешко одат заедно.

  Никој нема да ви даде златен медал за гордоста ниту некој ќе знае дека сте си ја прегазиле гордоста, се е тоа во вашата глава и плод на вашата имагинација. :)

  Нормално, бирам гордост за многу работи во животот, но сметам дека кога љубовта е во прашање, гордоста треба да олабави малку, или ќе трпи љубовта!
   
  На LUCI 99, zhap4e и Summerlover им се допаѓа ова.
 3. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.129
  Во ред е да се извиниш кога си погрешил но да трпиш и за бидеш заслепен за некои работи, да подголтнуваш кнедли за неверство, навреди, удари не благодарам. Ќе бидам горделива и ќе му плеснам се во лице што мислам и ќе си заминам! :!:
  Гордоста и љубовта не одат заедно ама тој што искрено сака и љуби нема да не навреди, нема да направи нешто со што би ја повредил нашата гордост. :!:
  Гордост ми е пред љубовта, ова наравоучение од пропадната врска од причина што тој што еднаш ќе биде тепих цел живот ќе го газат.:!:
  Златен медал на никого не му даваат за гордост но барем ќе се почитуваме себеси, ќе ја сочуваме самодовербата и нема да се сомневам во себе, во своите способности,:!: нема кога стојам пред огледало да се прашувам што ми недостига мене па никој не ме сака, па ништо не е доволно од тоа што го вложувам во врска. :fubar:
  Гордоста е се што ќе остане откако ќе ве скршат на илјада делчиња а љубовта не е вечна туку заблуда, измам, лага!
  Мојава душа не е тепих секој да ме гази! Подобро сама отколку со некој што ќе ме третира како тепих, скината крпа, не благодарам ќе си ја имам гордоста, ќе си одам со исправена глава, не вреди да вложувам во промашени инвестици.:!:
  Тој некој што ќе биде вреден и достоен за мојата љубов ќе ме охрабри, ќе ме поттикне да бидам подобра личност нема да ме води кон пропаст!
  Каква љубов какви глупости тоа е само поим, без значење за мене.:!:
   
  На Erika.greeneyes, Lilit, Aleksandar1212 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Elena-123

  Elena-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2013
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  301
  Треба да се има од се по нешто..во одредени количини.
   
 5. Izdrzliv

  Izdrzliv Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Машки
  Интересна тема :)
  Мислам дека гордоста почесто се губи отколку љубовта..
  Патем многу борби биле поради љубов..
  Се зависи кое ке ве понесе.....али двете заедно одат само ако си горд за таа што ја љубиш :)
   
  На Summerlover, Aleksandar1212 и КикиМаус им се допаѓа ова.
 6. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  2.520
  Пол:
  Женски
 7. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Кога љубовта ќе ја победи гордоста... ме потсеќа на монаштво, цркви... религија.
  Баланс и само баланс.
   
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.462
  Пол:
  Женски
  Добро ти е ова за реклама на јогурт:rofl:
   
  На Erika.greeneyes, fallenangel и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 9. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.462
  Пол:
  Женски
  Сепак не те разбирам што сакаш да кажеш. Они се одлучиле за монаштво поради разочарувањето од надворешниот свет и не гледам тука ниту гордост ниту љубов.
  Бирање помеѓу овие две особини е невозможно, двете треба да ги поседуваме сите, се разбира во одредени и нормални размери.:)
   
  На Mari*, Petar80 и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 11. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Не навлегувам во сваќањето на религијата.
  Шо би рекле ни многу добрина не чини.
  Сепак, колку гордоста ја штити љубовта, толку и љубовта треба да ја штити гордоста. :)
   
  На Petar80 и baba Rada им се допаѓа ова.
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.692
  Допаѓања:
  103.456
  Па ако бараш баланс, нема да има гордост.
  Или балансот ако е само на едната страна?
   
  На Aleksandar1212 и baba Rada им се допаѓа ова.
 13. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Ова.
  Ни се буди желбата да се заштитиме и од едното и од другото.
  Љубовта само потешко ја балансираме, додека горделивоста може да излезе од балансот.
   
  Последна измена: 13 октомври 2016
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.692
  Допаѓања:
  103.456
  Во ред е тоа го прочитав, туку не ми беше јасно ова -
  Кога љубовта ќе ја победи гордоста... ме потсеќа на монаштво, цркви... религија.
  Баланс и само баланс.
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.129
  @Aleksandar1212 не разбрав што беше поентата што ме цитираше поврзана со твојот став во врска со темата. :?::^)
  Темава нема врска со религија не знам како си успеал да поврзеш нешто неспоиво, уште помалку мојот пост на што те асоцира појма немам.
   
  На baba Rada, Aleksandar1212 и Lilit им се допаѓа ова.
 16. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Затоа и кажав на @baba Rada дека не сакам да навлезам во религијата.Така да и несакам да се објаснувам.Кој како си го свати така е најдобро, затоа и пишуваме мислења.

  Сакав да кажам дека ти со твојот пост си ја искажала горделивоста во преден план пред љубовта.Ама сепак истата ја немаш заборавено и си се потрудила да постигнеш баланс.
   
 17. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.692
  Допаѓања:
  103.456
  Хм добро. :)
   
  На baba Rada и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 18. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.591
  Допаѓања:
  44.639
  Пол:
  Женски
  Еве едно мое мислење
  Љубов -би направила споредба со дрво кое да би било дрво треба да е разгрането за да може да те заштити и чува,да се чуствуваш сигурен
  Но ако треба да се потпреш само на стебло,на кое не постојат гранки ( доверба,разбирање итн...) Нормално дека треба да настапи гордоста!
  Треба да си луд/а да дозволиш да те фати дожд или да те дувне ветар :rofl:
   
  На Aleksandar1212 и jasna83 им се допаѓа ова.
 19. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  585
  Пол:
  Женски
 20. krofnicka27

  krofnicka27 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2016
  Пораки:
  599
  Допаѓања:
  9.199
  Пол:
  Женски
  Љубов !!! Најјакото нешто што го имам прочитано: Гордоста ќе ве гушка ли кога ќе бидете сами?
  Епа размислете малку за ова ;)
   
  На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.