1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Горчлива вистина

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 5 август 2018.

  1. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Да ама има разлика од ситуација до ситуација на прмиер ако некој крие нешто од некого јас би му ја кажала вистината пошто и ја не би сакала сите да знаат некоја ствар и само ја ко теле да не знам. :@
    Или пак ако некој не е талентиран за одредена ствар подобро е да му се укаже дека не е за тоа отколку да вложи време и труд залудно и на крај да фејлне итн итн.
     
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас несакам да ми кажат било каква вистина, дури и сите мои пријателки да знаат дека сопругот иде на страна по други жени, јас сум им рекла дека несакам да ми кажат....не ме интересира....
    Има една јапонска мудрост која вели дека искреноста се граничи со глупоста.
    тој што не е талентиран за некој спорт сам ке увиди дека не го бива, сам ке ги гледа своите не резултати и тугите напредоци...
     
    На IamSexyAndIKnowIt, toogood, La diabla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Ауу погрешно е така некој да ти набива рогови а ти што? Да не знаеш? Понекогаш искреноста знае многу да помогне. И ја не сакам да ја слушам увек али подобро се чувствувавм макар била и болна отколку да ме лажат.
     
    На cresa-jagoda и jasbi им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да расипуваме пријателство, нема потреба да рстурам брак....штом сама не сум приметила ништо.
     
    На edna_malecka, toogood и Milobebence им се допаѓа ова.
  5. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Абе види и ја би сакала да сум чил како тебе и да не ми е гајле дал ме лаже некој или не. :D Права си, боље е али изгледа до личноста е има нешто у мене што создава бес доколку некој ме лаже или ме прави будала.:envy:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Мислев наслов е на некоја турска серија...
    Горчлива, слатка, кисела, лута- секаква ја сакам. Кој се зезнал и ме излажал, знае што следи. :smirk:
     
    На edna_malecka, Milobebence, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Според мене, само лабилна личност може да ја игнорира вистината и реалноста, а притоа да наоѓа комфорт во лага.
     
    На Natural91, Independent Girl и Briar Rose им се допаѓа ова.
  8. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    Малце се „мешаат“ работите. Има голема разлика меѓу вистина и вистина. :)
    За некои работи нормално секој од нас сака да ја знае вистината. Некој спомна болести - во секој случај сакаме да ја знаеме вистинската дијагноза, нема потреба од залажување - треба делување. Исто така, верувам дека никој од нас не сака лажни пријателства, лажна љубов и сите други пропратни работи поврзани со истите. Макар и за љубовните болки, макар колку и да се болни, подобро е ја знаеме вистината, него ли да си го губиме времето залудно... "If pain must come, may it come quickly. Because I have a life to live, and I need to live it in the best way possible." :)
    Меѓутоа, како што една членка посочи, се сложувам дека во денешно време кажувањето на вистината во одредени случаи е дрскост и безобразлук. Ќе се задржам најмногу околу ова, затоа што многу ме иритираат некои луѓе во мојава околина, баш заради ова :)
    Значи, секој од нас знае кој е и што е, сите си ги знаеме своите маани и недостатоци. Еве бар, за себе да си кажам. Без разлика дали денес јас се чувствувам најубаво на цел свет, дали чувствувам дека очите ми сјаат со некој посебен сјај, дали се чувствувам одлично во новава облека или слично. На крајот од денот, јас сепак свесна сум дека си имам свои маани, свои недостатоци, свои фалинки. Знам дека не сум совршена, ни најмалку. И не ми треба човек истите да ми ги нагласува, пошто нема начин да ги сменам! Не гледам причина било кој од нас, да му ги укажува сите тие недостатоци на некој друг, и да кажува: Ама јас сум само искрен/а со тебе, не лути се! Кажете ми девојки, кое е задоволството ако сте „искрени“ со некој и ако му кажете: Дебела си, не треба да носиш светли бои. Преслаба си, не носи црно, те прави уште послаба. Имаш мали гради, зошто си се облекла вака? Дебели и куси ти се нозете, зошто си ставила кратко фустанче? Дали сте сигурни дека секогаш треба „до коска“ да сте искрени со другите? Всушност, горенаведените коментари не би ги сместила во искреност воопшто. Баш би кажала дека се дрски. Зошто сакате да му одземете некому правото да се чувствува убаво во својата кожа?
    И, од моево досегашно лично искуство - од лицата кои плескаат секакви лични и недолични коментари во лице, и баш заради тоа се класифицираат како најискрени личности - сум ги добила најлицемерните пријателства, најголемите лигавења (срцка, муцка, а зад грб сосем 10то! :) )... Не знам дали е случајност, или не, само кажувам дека е такво моето искуство.

    И, да. Јас сум искрен човек, за работите кои бараат искреност. А за недоличните коментари - еве, ќе кажам дека сум „неискрена“, затоа што сметам дека за одредени работи - меѓу себе не треба да се боцкаме. Затоа што знаеме колку е тешко добивањето самодоверба, и колку знае да биде лесно губењето на истата. Со психа не се игра. Од некои банални работи, настануваат многу поголеми проблеми. Особено кај младите, тинејџерите... Да не навлегувам, мислам доволно е. Се надевам не залетав од темава :)
     
    Последна измена: 6 август 2018
    На JaneMarple, edna_malecka, BayernKa и 4 други им се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Огромна грешка...само стабилна личност може да игнорира вистина.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Во кој универзум тоа?
     
    На Independent Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Во твојот и мојот...и која е сега правата вистина!?
    Кој те сака тебе, ќе вели дека си ти во право..и обратно...а тука веќе делува натпревар, само не за вистина.
     
    Последна измена: 6 август 2018
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    ok, појасни ми ако сакаш по кои критериуми стабилна личност бега од вистината и живее во свој наштиман свет ?
     
    На KeBideLi и Independent Girl им се допаѓа ова.
  13. Natural91

    Natural91 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Не секогаш искреноста е издржана по дифолт. Тоа е изнесено субјективно мислење но тоа е и поентата всушност да го искажеш тоа што го мислиш но не секогаш значи дека ти држи вода искажаното а за искрени издржани мислења јас прифаќам искреност и искрена критика многу повеќе отколку убава лага. Не сакам да ме лажат.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Многу добро доловена поента :clap:
     
    На Simplicity и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам како не разбираш бе душо..па нормално дека стабилната личност подобро ќе ја прими вистината, подобро ќе ја поднесе, нема да падне во депресии, нема да се сожалува, да прави сцени, да сече вени...итд..итд...
    Колку има обиди за самоубиство и убиство поради изневерување, колку сцени само прават лабилните особи кои дознавајќи ја вистината се губат од реалноста...
    Ме мрзи да пишувам вакви глупи споредби..па се знае дека лабилна личност не може вистината да ја оправи психички, може само да ја дотепа, да ја разори уште повеќе.
    Затоа реков дека треба да внимавате на каква личност ќе и соопштите вистина, дали ќе може да ја прифати или не..и на крај, која сатисфакција ќе добиете вие кои се удирате в гради дека имате доблест и сте секогаш искрени!???
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум се плашела од вистината и не сум бегала од неа! Многу луѓе ми ја трескале у лице и само сум потврдувала дека тоа е така баш затоа што тоа е вистина. Никогаш нема што да кријам, отворена сум со луѓето.
    So let's be real. ^^
     
    На edna_malecka и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    за размислувањево капа ти симнувам.. да пишував јас истово ќе го напишев :*(y):clap::clap::clap:
     
    На Milobebence и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Доказ дека вистината е навистина горка и болна и никој нејќе да ја прифати оберучке, форумов е жив сведок....РазбираТЕ нели ...само читнете во прашања за форумов..и се ќе ви стане кристално јасно...
    Дали ќе биде квалитетно незнам:rofl::rofl::rofl:
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  19. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Постои моја вистина, твоја вистина и вистина на секој од нас поединечно. Сите ние, во зависност од својот систем на верувања, убедувања и искуства, различно гледаме на една иста работа, настан итн.

    За мене вистина која не е поткрепена со доказ, не е вистина.
    Згора на тоа, сметам дека разумот се состои од вистини кои не треба се соопштат и оние кои треба да се филтрираат убаво пред да се соопштат, зошто другата страна може бурно да реагира на истата :rofl:

    Сега ми текна на Сноуден и Асанж и тоа како завршуваат оние кои ја соопштуваат вистината !

    Ај, да не филозофирам многу ....:D
     
    На Herrera, JaneMarple и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    И Никола Коперник како завршил;(
    Луѓето кои се основоположници на нешто ново,некоја нова вистина непозната дотогаш што во времето во кое творат е незамисливо да ја споделуваш секогаш се дочекани на нож.
    Тоа е и еден сигнал дека творат и работат на нешто грандиозно или размислуваат извонредно паметно и напредно пред времето во кое живеат а дека другите или не го разбираат нивното дело или се плашат од ново или најчесто им завидуваат.
     
    На Herrera, g8lQQk и baba Rada им се допаѓа ова.