1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градска девојка со дечко од село

Дискусија во 'Врски' започната од Theodora, 26 јануари 2011.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Колку од вас би се нафатиле да живеат во село кај што условите се за никаде? Прашувам затоа што има села кај што условите за живот не се идеални.
     
    На Rama, candy.cane и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас не би :shake:
     
    На Herrera, Rama, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Убав е животот во село, ама зависи во кое село. Имам една позната која си фати дечко баш од такво село. После веридбата отиде да живее кај него. За кратко време раскинаа. Она не можеше да се навикне на таков живот. Услови катастрофа. Не беше тоа за неа.
     
    На Rama и candy.cane им се допаѓа ова.
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Јас не би прифатила да живеам во село ама не би прифатила ни да останам во Македонија, така да :D
     
    На najjacha, Rama, Mrs. Lovett и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Борат

    Борат Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Машки
    Направија веридба па се разведоа?

    Не има и нас мажите секакви.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Направија веридба. Значи, не се венчаа.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Pa taa znaela kaj idela. Sto se verila vo toj slucaj?
     
    На DAngel и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Мислеше дека ќе се навикне на условите. Доказ дека не е само љубовта битна.
     
    На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Борат

    Борат Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Машки
    Штета навистина за двајцата. А сега мажена ли е?
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Имам спомнато и порано, категорично не би - и не си го сметам тоа ни за дискриминација, ни за материјализам. Во ваков случај мислам дека нема ни да бидат единствен проблем материјалните услови за никаде - во семејствата од олку сиромашни села владеат и длабоко заостанати морални норми и вредности, а млад човек со намера да остане на такво место мора да ги прифатил и да се помирил со истите - така да не би имало место тука ни за било каква хемија со таков човек in the first place.
     
    На Golden, Rama, Peperutce1115 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Би прифатила да живеам во село, но не македонско. Ми се допаѓа идејата за домашно насадено и непрскано( пр. јаболка или цреши во двор :inlove:), помала бучава и почист воздух. (Барем би се обидела) Тие што живеат во македонските села не сакаат да останат таму доаѓаат во поголемиве градови (зошто бара девојка или дечко од град ако има живот во селото), а не па јас да идам таму. Пред некој ден случајно наидов на видео во кое родители од некое македонско село бараа автобус да им се пушти за децата да можат да ги пратат во училиште во 21 век... Да треба колата да си ја растраскам додека дојдам на работа во најблискиот град...
     
    Последна измена: 19 јули 2019
    На Rama, GirlRose, SummerGirl и 8 други им се допаѓа ова.
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Швајцарско село, каков мир. :inlove::inlove:

    e8981467cd0f911102aa313604b83b09.jpg 36ce86dd0f8d79d6ad86d4108743c3e0.jpg e480fdbfaebff0a93cc6fd22567cadb6.jpg 88bca92b7165859309828b98749c640c.jpg 19e225d4fa322d59a126b7dfe50d66bc.jpg
     
    На Rama, SummerGirl, Peperutce1115 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
  14. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Модератор, како се става Не ми се допаѓа на мислење? :rofl:
     
    На Someonespecial, Rama, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Забрането е не ми се допаѓа на модератор да ставиш:D исто како што не можете да не игнорирате:lol:
     
    На Rama, Nigredo Odor, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Швајцарско, холандско, германско совршенства, рај на земјата. Мислам дека како што сме научени сите како дивјаци во државава нема да знаеме како да се однесуваме кога ќе отидеме таму.:rofl:

    Не сакам да навредам никој, затоа што и самата сум свесна какви убавини имаме, но џабе никој не вложува во нив. Да се отиде во мк село е навистина измачување. Има скопски села кои се многу блиску до градот каде што многу често се жалат дека немаат вода и струја, дека немаат топла вода, да не правиме воопшто муабет за позапуштените села. Штета. А за муабетот за девојката и дечкото па и не мора да значи дека е битно од каде доаѓаат. Туку тие какви се и колку сакаат да вложуваат во себенадоградување.
     
    На Someonespecial, Rama, Srckata28 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Од село сум. Дечко ми е од село. Сите мои роднини се од село.
    Детството го поминав трчајќи во дворот и играјќи си во градината. Уживам да седам во мојата градина, да пијам кафе и да читам книги. И не, не се сите македонски села како селата од сликите на @Dust, но, сепак не, не би сакала да живеам во село.
    А дали би се нафатила, можеби и би. Затоа што навистина ништо ме ми фали, освен што, тоа што ако живееш во град ти е поблиску и подостапно се, имам се друго.
     
    На hermosa, Rama, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    11.224
    Зависи од селото, од условите. Ете Бардовци, Соње се села ама какви куќи раскошни имаат, милина. Огромни дворови, борови у двор, знам луѓе што имаат и базени. Ама сепак живеењето во село носи многу ограничености. Да сме толку богати да имаме сите коли па за што и да ти треба да тркнеш до град, инаку со една кола да се тепаме кој да ја земе за своја потреба или да се договараме нонстоп за заедно да тргнеме не ми иде. Повеќе слобода си нуди градот.
    Ај вака кажав за овие села оти ми се поубави, цивилизирани, ама што е со оние затуцани селца оддалечени по 15/20км од град, со неасвалтирани патишта, две продавнички со основни продукти само.
    Што знам, ја лично не би издржала. А многу убаво знам како е да се живее во село оти имам седено летно време на гости.
    Човек на се се навикнува, затоа не велам никогаш - можеби еден ден баш таму ќе ме одведе животот.
     
    На Rama и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  19. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Добро моментално селава како Бардовци, Соње, па тука некаде почнува да влегува и Волково се села кои важат како елитни и многу луѓе кои што живееле во градовиве а имаат поговеќе пари бегаат натаму.

    Точно дека човек на сѐ се навикнува, но не секогаш. Како викаат од магаре на коњ е лесно, но од коњ на магаре е мноооогу тешко. А и не е само за навикнувањето, трошоци големи се, не работат сите до 4 саат, па ќе ме собере мажот или јас него па трошок со една кола. А плативе мн. високи па сите да идат да работат во град со кола. (Да не ме сфатиш погрешно не ти реплицирам само се надоврзувам и се сложувам со тоа ти што кажа)

    Ќе речат во селата е поевтино, па е поевтино ама кога ќе треба да чекам во 5 или 6 сабајле да стигне комбе со леб или млеко како што има во некои села, можеме да се правиме дека можеме ама не е туку - така. Па како се останато во земјата па и тоа доцни, или ми се пријало нешто во 1 навечер се облакам одам до бензинска ако ништо друго и си купувам иако има и сендвичари и сешто работи. Таму до 8 - 9 (ако имаш среќа) и толку, за цигари помини пола село или пак некој помал град за да најдеш бензиска за цигари. (Охрид вон сезона од еден дел на градот до друг навечер треба да одиш за цигари да купиш ако ти снема, не па село) Да не заборавиме во 21 век во с. Тимјаник покрај другото кога се жалеа родителите колку часови возеле за децата во градинка да ги однесат па да одат на работа. Жени кои што завршиле високо образование одат во конфекциски фабрики во најблизок град или село не ме фаќајте за збор имам заборавено за која точно стануваше збор. (самохрана мајка со две деца) Нашиве села се далеку од сјајно и бајно.
     
    Последна измена: 19 јули 2019
    На Someonespecial, Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Да. Баш ми е криво. Убав пар беа.