1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градска девојка со дечко од село

Дискусија во 'Врски' започната од Theodora, 26 јануари 2011.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Јас бев средно пред 15 години па пак секој викенд бевме излезени во град (3-4 другарки ќе си платевме такси по 30 денари), не гледам причина зошто за 15 години од сега ќе биде тоа проблем.
    Истото го прават и децата од градот кои живеат малку подалеку од центарот, си викаат такси.
     
    На LucyLu, candy.cane, Crnookata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Треба да има превоз од селата, односно комбе. Нешто слично како со автобусиве.
     
  3. nikibi

    nikibi Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Колку грд наслов.
    Селанец и сељак се две различни нешта, човекот не е крив шо се родил у село, макар што се во голема предност имаат 5 пати почист воздух и живеат помирно. Сега сите кои имаат пари одбираат локација за градење на куќа подалеку од градот и во Странство е така.
    Мене лично не ми би ми пречело и онака има дечки од град, а се сељаци со педигре.
     
    На CindyAnn, hermosa, Kimberly11 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не сфаќам што не е во ред со насловот "Градска девојка со дечко од село" ? Што има грдо тука ?
    Не сфаќам тие од селата што толку се навредуваат никој ништо лошо не кажа.
    Едноставно е на некој му одговара живот во село на некој не . Секако има разлика од село до село.
     
    На Bezimenka90, S.W.A.G и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Porasnav vo selo okolku 15/20 minuti oddalecheno od najbliskiot grad (ne SK) so okolku 2000 zhiteli, jas , kako i site drugi moi vrsnici imavme mozhnosti da izleguvame vo kafich ili bar vo seloto ( ima i restorani, gradinki, osnovno uchilishte, ambulanta, apteka, benzinska, kanalizacija, asfalt, shto i da si zamislish), dokolku sakavme da izleze vo grad, 21vi vek imame site telefoni i mozheme da povikame taxi koe chini 100-120 denari (podeli na 4 deca...) i e dostapno 24/7., a imav i prijateli koi zhivea vo gradot pa nivnite roditeli gi pribiraa sekoja vecher. Vo osnovno mene i i moite drugarchinja ne pushtaa na kursevi po angliski, informatika, sport so kombinja i teksinja koi bea dostapni po ceni denovi. Sega uchitelite i kursevi doagjaat vo seloto.
     
    На Crnookata и Amellie13 им се допаѓа ова.
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Не е во ред што нема Селска девојка со дечко од град :rofl:
    @FVP Убаво викаш со 2 000 жители. Во моето село ни 200 жители нема и градот е на 40 минути со кола.
    За во школо во 5 имав автобус сабајле.
    За во град навечер 5 души во такси по 200 денари за во двата правци.
    Продавницата работеше и се уште работи од 8 до 12 само.
    Од годинава официјално нема вработена жена во селото бидејќи автобусите се сведени на еден за накај град, еден за накај село.
    Јас на пример никогаш не би се омажила во такво село како моето ама дека се родив таму мораше да живеам нели.
    Сакам да кажам дека коментарот на Косми е сосем во ред. За моето село дури и благ е коментарот. Да не зборам колку пати струја сме немале па со свеќа пишуваш домашна или учиш. Или со оние ламбите газиени ли се викаа.
     
    Последна измена: 27 февруари 2020
    На Leat, Herrera, mal.ecka и 8 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Треба да се отвори таква тема. Е тек тогаш ќе бидат интересни коментарите. :lol:
     
    На Alisa22 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  8. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Dokolku nekoj e dobar, te pocituva od kade i da e toa ne vrsi rabota. Moze da e od selo ne ako ima sloga, so trud moze da se kupi stam pa da zivees vo grad.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Тоа нема никаква улога, туку условите. Членката што пишуваше во темава се жалеше од лошите услови во селото од кај што е идниот сопруг.
     
  10. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Koga se saka se moze da se sredi.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Ама некои не сакаат. Дечко и не сакал да се оддели од неговите. Во ова време не знам како младиве не сакаат подобар живот.
     
  12. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Mamini princovi se toa. Sta mama kaze.
    I jas sto nemozam da gi razberam sinovite nemozam, ama pa i roditelite da ne sakaat da gledaat nivnoto dete da zivee podobro...
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Е па...родителите се научени на таков живот и мислат дека и нивните синови треба така да живеат. Жив пример е маж ми. Однапред испланирано он и жена му да дојдат таму да живеат. Мало сутра. Среќа што мојов се свести на време.
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
  14. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Jas sum 7 god vo vrska kade i da e ke se zememe, i planirame da zimame stan. Mojot saka vo stan da se odelime uste vedmas, a i negovite davaat podrska.
    Zatoa mi e cudno obratna varijanta
     
    На candy.cane, Just.do.it и SummerGirl им се допаѓа ова.
  15. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми е важно дали е од село или град, но многу ми е важно да ми одговара како личност. А каде мислам дека е подобро да живеам, сметам дека е градот.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Има една комшика додека не беше мажена овде во комшии кај мене цело време кога доаѓаше кај дечко и зборуваше како ние немаме автобуси, како сме биле изолирани, сме немале патишта.
    Али кога се омажи тука и цело време се возеше со автобусот.
    Во автобус немаше човек да седне до неа а она да не му се жали.
    Па кај дошла, кај се запустила, автобуси сме немале, и викале нејзините да не се мажи во пустелија.
    Златен Центар викаше.
    Особено ако чекаме на Железничка повеќе од 10 минути автобус и таа почнуваше одма да зборува пак истото.
    Искрено за врска помеѓу градска девојка и дечко од село мислам дека не е многу добра опција да е обратно па некако ама вака многу тешко се снаоѓа жената после тоа ако дојде и до брак.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Iva9612

    Iva9612 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Никогаш не ми пречело ако некој е од село, се додека е културен,среден ,а не со мангупски карактер, но морам да кажам иако мене не ми пречи имам искусено дека тие што живеат на село имаат многу поинаков стил на живот од ние во град па затоа е тешко. Јас сум родена и растена во град ,а тој беше цел свој живот во село и имаше многу различни навики од мене и за некои работи што ги правев јас ми се чудеше...можи да се кажи дека и тоа придонесе за раскинување
     
  18. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Жити се, сериозни сте со темава?
    Гајле ми е од кај е, ако си го сакам, што има врска, лелелее :rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На CindyAnn, Gi.ir.ll192 и BlackSwan22 им се допаѓа ова.
  19. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Според мене живеењето во град има многу повеќе можности, и ако има тој план да се преселува во градот апсолутно немам никаков проблем.Баш напротив од моето искуство машките од селата се повеќе маженствени научени се на работа повеќето( добри 90%) и имаат многу повеќе почит спрема женскиот пол. А градските момци глумат фраерчиња. Секогаш постојат исклучоци да се разбереме.Но поради постојаниот контакт со машкиот свет се повеќе сум убедена во ова.
     
    На hermosa, Marcus1 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  20. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Да сериозни , и?