1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градска девојка со дечко од село

Дискусија во 'Врски' започната од Theodora, 26 јануари 2011.

  1. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Јас не сум имала до сега дечко од село.
    Би имала еден таков, немам проблем со тоа од каде доаѓа, сите имаме потекло од село некое, НО само ако прифати да живееме во град. Јас во село не би можела никогаш да живеам.
    Не се срамам или плашам но не би можела моите деца да ги осудам на таков живот... Не такси, не курсеви, не милијарди, ма што сака нека имам во селото, јас да го мислам у сред ноќ како ќе оди и ќе се враќа од дискотека шо ни е толку далеку од дома, ма шанса нема!
     
  2. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Јас па обратно.
    Никогаш не би живеела во Центар.
    Мирот и спокојот што го дава селото за ништо не би го заменила.
     
    На PinkGirl*, tambelina и nevermet18 им се допаѓа ова.
  3. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    До сега со сите што сум била во врска биле од село. На мене ништо не ми менува тоа.
    Сегашниот дечко е исто од село, од 18 год живее во град ама во иднина си планираме пак да си направиме куќа на село.
     
  4. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Имам другарка која има дечко од Охрид, поточно од околината на Охрид, не ми текнува на името на местото сега. Инаку таа живее во Скопје. Кога почнаа да излегуваат, нормално соопшти дома на нејзините дека има дечко и каде живее. Кога разбраа дека е од околината на Охрид, живи ја изедоа. Со месеци девојчево си имаше такви проблеми и стресови поради скрос небитна причина реално. Одеа до таму да и прават муабет во стилот "Кај ќе работиш таму?", "Каков живот ќе имаш таму?". А нема врска тоа што се гледаа едвај неколку месеци кога им соопшти прв пат. Буквално цел живот и го имаа искреирано, ми се повраќаше кога ни раскажуваше. Толку прости луѓе, џабе живеат во Скопје.

    Туку ај, ќе преминеш некако преку тоа, ќе речеш постари се, ама па не виде нешто поразлично од сестра и девојчево. Сестра и одеше дотаму што не и правеше муабет, ја бришеше од Фејсбук, и правеше драми кога ќе одеше во Охрид да се видат, и што се не. Буквален кошмар. Каква сила имаше девојчево да издржи, ене ги ден денес се пресреќни заедно и покрај таква дистанца им успева врската. Нејзините некако се помирија со фактот изгледа, па не коментираат повеќе.

    Што се нема да видиш и слушнеш денес.
     
    На SummerGirl и nevermet18 им се допаѓа ова.
  5. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Не се сериозни.
     
  6. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Секој си има различно мислење и гледиште. Јас па не би можела така мирно да живеам, на страна од сите случувања. Никогаш не сум живеела така и не ни можам.
    Можеби и јас не сакам во центар ама во околните населби, да, пример Карпош овде во Скопје е преубаво. Излегувам и на 10-15 минути ми е се, сите кафичи, училишта, продавници, трговски, нема толку многу гужва, живеат културни луѓе...
    Дури и некои населби околу Центарот не ми се допаѓаат баш, на пример Автокоманда или таму кон крајот на Аеродром или Ченто се чуствувам ко да не ни живеам во Скопје, изолирано ги чувствувам и тоа е тоа... Поарно во Тетово, Велес, Куманово ќе живеам ама во градот отколку во овие.
    Се е до перцепцијата.
    Јас со помалку од ова едноставно не можам.
     
  7. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Водно е таман.
     
  8. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Па таман е. Водно, Карпош, Капиштец, Козле...

    Дебар маало, на пример, не го сакам. Тука менталитетот е бетер од најзатуцаното село. Тука и се соберени сите од најзатуцаните села.
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Ако некому му е битно од каде потекнува личноста што вели дека ја ‘‘сака‘‘, тоа не е љубов. Љубовта не е себична, извинете така. Не може никој да избере каде ќе се роди, а нема ништо лошо некој да живее на село. Одгромен број на мои пријатели живеат во село и супер се, не гризат, не се плашете. :D:D
     
    На hermosa, nevermet18, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Не се плашиме. И јас имам другарки од село, супер женски и многу амбициозни и паметми и сите имаат една иста желба- да живеат во град. Греота е стварно...
    Толку колку што ја одев од дома до школо они одеа од дома до улица кај што има автобуска постројка....
    Едната сега се омажи во приградска населба и супер и е, другава уште се мачи и патува, кога требаше да излегуваме секогаш спиеше кај некои роднини, кај нас од друштво... Не е едноставно. А не се од некое никакво село туку од оние понапредните. И пак за до банка, за до дрогерија, за све трчаат тука у град.
    Ако немаш услови во кои можеш да живееш, љубовта брзо ќе умре покрај сите нервози и неспособност да се адаптираш.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Извини не се разбравме јас те разбрав дека ти си против. Инаку и јас не сум против дечко ми е од село...
    Не се разбравме:$
     
    На diamonds.in.the.sky му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не ми е битно дали е од град или од село се додека е амбициозен и паметен. Во село не би сакала да живеам од причина што сакам продавници сакам се да ми е блиску а не за до сити мол да се возам два дена .
     
  13. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Еии тие што живеат после сити мол 2 дена се возат? :^)|(
     
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Прочитај уште еднаш ,зошто гледам не сфати па ако пак не сфатиш кажи ќе пробам најпросто да ти објаснам :)
     
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ја се извињавам пуно.
    Секој со своите сфаќања.
    Сепак сакаш да живееш у град?
    Како и да е не ми е до толку битно.
    Те разбрав ај .
     
  16. andrea.p

    andrea.p Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Сум имала и од село и од град.
    Не ми значи ништо... Дипломата не го прави човекот.
    Јас сум од град.
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.512
    Пол:
    Женски
    За тоа и јас коментирав во темата. Условите ми се битни. Ако на некој не му пречи да патува цел саат за да стигне до амбуланта, на мене ми пречи. И не може секој да има кола. И да ја има, за се ќе треба да ја користи. Џабе е љубовта ако не можеш да се навикнеш на условите за живот. Јас сум подалеку од Центар, ама тоа што ми е најбитно ми е на дланка.
     
    На Alisa22 и Leat им се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.331
    Пол:
    Женски
    Вот да фак ?!?!?!?
     
  19. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Дечки,

    прашање до сите на форумов, кои се вашите ставови!? Се работи за сериозна животна одлука да кажам...
    Братучедка ми е градско девојче, растена во град и никад немала седено на село ни пет минути едноставно поради тоа што немаше ни баба ни дедо на село..Истата заврши факултет, одлична се супер меѓутоа не најде стабилна работа па работи на договор на определено за ниска плата и така...
    Во врска е веќе година ипол со еден дечко, од околните села, исто паметно дете, онака делува на океј личност. Она е ептен заљубена во него и размислуваат да се земат но немаат услови за во град. Она е сигурна дека нејзините нема да и помогнат бидејќи се апсолутно против врската и постојано и кажуваат дека она нема да може на село, дека ќе издржи месец и два и што после!?
    Главната работа е што она имаше долга врска со друг дечко ( исто океј и од град) и наскоро тргна со овој од село и нејзините и вршат притисок на некој начин да се смири со бившиот. Она вика, јас прекинав со него поради изладени односи и не ми е гајле што овој бил од град...
    Другиов дечко ја сака и стварно им е океј меѓутоа ја јаде мислата што ако не се прилагоди таму (свесна е дека назад нема) а и не е во можност со примањата да си обезведат живот во град...

    Кои сд вашите мислења? Дека ќе навикне да живее таму или не!? Дали е во заблуда дека би можел да живее само поради тоа што е заљубена!? Јас не знам што да ја советувам...
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  20. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Нека седат под кирија во градот и готово.
     
    На tambelina и Biljarkata им се допаѓа ова.