1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грбавост

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 5 септември 2010.

  1. Kikc

    Kikc Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас искривена сум со кифоза тогаш открив на 10-11 години и многу ми е криво и се каам што не ги продолжев да ги прам вежби и корсет ниту да ги слушам докторите и родителите и совети од други блиски роднини. Некогаш праев вежби некогаш ги носев и тамам да се исправам до негде ама летоска дојде распуст и многу беше жеско и ги прекинав и пак истото и пак и пак ама скоро некако не ме прават и немам навика некоја а скоро наполнав 18 години , имам болки , многу се нервирам , тешко мене кај ме најде и си имам и други маки ама тое сеа за неколку дена или 1-2 месеци ќе се прам операција во Скопје , морат инаку ќе седиш искривена на грбот , страшно дури срам ми е да одам на плажа и дури неможам да си облечам некоја блуза и дури ми е страв за операција , гадно ми е хмм затоа отсега јас ви кажувам: СЛУШАЈТЕ ГИ ДОКТОРИТЕ , ПРАВЕТЕ ГИ ВЕЖБИ И НОСЕТЕ ГИ КОРСЕТИ И ВИ ПРЕПОРАЧУВАМ ДА СЕ ЗАПИШИТЕ НЕКОЈ СПОРТ А НАЈУБО ЗА ПЛИВАЊЕ И ДА ПЕШАЦИТЕ ПО БРЗО И НЕМОЈТЕ ДА СЕ СРАМИТЕ ДА НЕ СЕ ЗАПИШИТЕ НЕКОЈ СПОРТСКОВИ Т.Е ТЕРАЈТЕ ГО ИНАЕТ НЕ ГЛЕДАЈТЕ ГИ ЉУЃЕТО КОИ ВЕ ГЛЕДААТ ЗАТОА ШТО КО ЌЕ СЕ ИСПРАВЕТЕТ ЌЕ БИДЕТЕ НАЈУБАВИ И ТИЕ ЌЕ ЌУТАТ ,ОДЕТЕ И ИГРАЈТЕ И ВЕЖБАЈТЕ СЕКОЈ ДЕН НЕ Е ТЕШКО ДА ИГРАШ НИТУ ДА ВЕЖБАШ (Во животот никогаш не требит да се срамиш , тоа што го посакуваш , исполни го! :muscle::dance::ninja:(y)]:)) А јас да се надевам дека ќе биде успешна операција , со господ нека ми е на помош и да ми даде сила и да се борам , да сум здрава и жива а вие да ме послушате затоа што ако не ме послушате и вие ќе се каете и ќе мора на операција , недајбоже. Ајде се најјубо до вас и бидите успешни и да се сте здрави и живи и среќни да сте, и љубов и све најубо ^ :l: :* :handshake: :)
     
  2. EmilijaaV

    EmilijaaV Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    девојкии ќе ве молам доколку некоја се има оперирано од сколиоза да сподели искуство :)) позз
     
  3. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Гледам дека темава не е активна повеќе од 4 години. Нз дали има слична тема ама морав да пофалам едно најново откритие-креветот Nuga Best. Можете и на youtube да видите туториали, креветот е чусо. Букбално цилиндрите како да имаат очи точно застануваат таму кај што е болката. Јас искрено отидов мислејќи дека сум здрава и чисто сакав да видам што чудо е тоа. Ти се јавуваат сите болки и со тек на време се опоравуваат. Најубаво е едно 30 третмани да се иде. Креветот го има негде карши симпо за беспари како промоција е ама треба да се изначекаш таму од пензионери а втора варијанта е да платиш 100ден за третман од 45мин до зградата после Окта бензиската во карпош 3. До сега ниеден се нема пожалено од третманот туку напротив сите се фалат. Темава ја начекав случајно ама сакам да го споделам моето искуство со вас.
     
  4. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Па вака мислам дека имам кифоза,незнам баш дали искривувањето е многу изразито или не.Каде треба да се обратам.Бидејќи имам 22 год што мислите дали може и на кој начин да се промени тоа.
     
  5. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.634
    Пол:
    Женски
    Da se obratis kaj maticnata da ti dade upat i da ti zakaze pregled na ortopedija vo drzavna MajkaTereza (najdobri doktori se tamu inace) ima mnogu dobri doktori dr.Antonijo Gavrilovski, dr.Aleksandar Saveski ima i drugi ali tie se najdobri.
    Kje odis na zakazaniot termin porano 15 - 20 minuti kje treba na salter da ti zaverat i da ti kazat kade vo koja soba kje cekas, posle kje te pregleda doktorot kje napise izvestaj i kje ti kaze sto ti e so kicmata i kje ti dade upat ili ako ne kje te kaze da ides kaj maticnata taa da ti zakaze i dade upat da ides da snimas kicma i posle snimkata da mu ja odnese da vidi i kje ti dade da ides na fizilalna da vezbas i kje se ispravis so pomin i lesno poz
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    1.476
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам дали некој имал искуство со вакви појаси?
    Рамењата ми се исто како женава на сликава, ако ми рече некој ќе се исправам 5 мин и толку после, заборавам.
    Дали да си земам ваков појас или џабе ќе фрлам пари?
    Screenshot_20200728-191043_Chrome.jpg
     
  7. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Го купив истиот појас пред месец дена и го носев првата една недела и за таа недела пошто бев упорна и си го поправив држењето на телото односно стекнав навика да одам исправено.Подоцна не го носев пошто не бев многу време дома,сега пак ќе почнам да го носам бидејќи мислам дека има ефект но ќе почнам да правам и вежби.Внимавај при купувањето која големина ја бираш.Јас купив М мислев дека ќе ми биде таман ама беше поголем од што очекував,па после самата му ги стеснав прерамките.
     
  8. ButterFly09

    ButterFly09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    Од каде може да се купи или порача појасот и која цена е??? Фала и поздрав
     
  9. Zokiccc

    Zokiccc Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2021
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Феминки, можно ли е од криво стопало, да ве боли рбетот и карлицата на левата страна?
     
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Можно е. Кога сум имала лоши чевли, ми се случило да ме боли колкот па и цела нога. Ортопедски влошки по мерка би требало да помогнат.
     
  11. AngelSky

    AngelSky Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Само сакам да прашам до колку години имаме шанса да го исправиме деформитетот на 'рбетот.
     
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас сум слушнала до 25 год.
     
    На AngelSky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Iamkiksx

    Iamkiksx Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам како сте се исправиле убаво
    Имам грбка и многу мие страм
    Се трудам да стојам исправено ама заборавам и пак исто...на 22 години а грбава
     
  14. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    5.815
    Одиш на ортопед, те прегледува, прави снимка, дава дијагноза и те праќа на физикална каде понатаму ти даваат вежби кои ќе помогнат.

    Без преглед не прави ништо, не знаеш ни каде е искривено, ни колку.