Грешките од минатото ги плаќаме денес

Дискусија во 'Разделби' започната од Bunny2, 26 декември 2010.

 1. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  1.638
  Епа вака...
  Сте имале ли некогаш човек покрај себе кој сосема ве исполнувал и сметате дека би можеле целиот живот да го поминете со него?Бил покрај вас кога ви бил најпотребен,ве сакал,ве почитувал,но вие не сте му го возвратиле тоа?Мене ми се случи токму ова...Имав се што една девојка посакува,а го пуштив да оди,заради мојата незрелост и несериозност.Некогаш сметав дека не претставува никаков дел од мојот живот,не сега сфаќам дека тој е мојот живот.Првото лето после толку време без него,а сега и првата нова година...Ми фали премногу,а тој има друга и продолжи понатаму.Со мене прекина секаков контакт без да ми објасни иако го побарав тоа од него,а јас едноставно незнам како понатаму со ова каење .Затоа што сега за прв пат во мој живот ЗНАМ дека го сакам и едноставно неможам да продолжам без него...
   
  На nenus16 и Danny.T им се допаѓа ова.
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Жал ми е што ќе ти кажам вака, но ти навистина не го заслужуваш. Кога тој се трудел се да ти овозможи и си имала како што викаш се што може да посака една девојка, ти не си му возвратила на таков начин. Тој очигледно е бил повреден од ситуацијата, ако е така како што сфаќам, но продолжил понатаму. Еве сега викаш и си имал друга девојка, мислам дека малку предоцна ти си сфатила што сакаш. Особено ако успеал да се заљуби во новата девојка, подобро остави го да му биде убаво, така ќе му помогнеш и нема пак да го повредиш. Ако не остане со таа девојка или е онака со неа, можеш да се обидеш да разговараш. Сепак, ако не сака да има никаков контакт, јас мислам дека и не сака да биде со тебе сега. Така да ако стварно го сакаш, остави го да му биде убаво, а ти продолжи понатаму ќе го заборавиш со тек на време. Убаво си напишала во насловот грешките од минатото ги плаќаме денес.
   
  На tina-63 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.625
  пред колку време се случи ова? можам да ти кажам дека со тоа што не си му возвратила со го повредила на повеќе места. Како прво не си ценела се што праел за тебе. Значи он тргнал за тебе и гордост и его и све, ти угаѓал, праел се и сешто а ти не си знаела да му возвратиш. На крај си побарала да не сте заедно и он си продолжил. Ситуацијата кажува се.....Ако сакаш барем малку надеж да ти дадам, ќе ти го кажам ова. Побарај го, на телефон, на фб, на што било и речи му сакаш да се видите да разговарате.....Е сега тука е финтата што или ќе те направи лом, дека стварно не си фер што му правиш така, дека ти си сакала да се разделите, или може ќе те праша зашто сакаш да се видите и да разговарате, па сега ти дали ќе сакаша да му кажеш преку телефон или порака на фб, или сакаш лице во лице, зависи од тебе....важно е или џа или бу во случајов.....ако ме прашаш мене, штом толку многу го сакаш, пробај....што можеш да изгубиш? чисто пробај за твоја мирна совест, само имај во глава дека шансите ти се мали, биди спремна дека ќе заврши со навредливи зборови, за да не очекуваш премногу и после да паднеш во депресија....

  мислам дека по искрен и по реален неможев да бидам во ситуацијава
   
  На srcekrsacka и Bunny2 им се допаѓа ова.
 4. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  уф......насловот кажува баш се.....
  дечкото со кој сум сеуште пред мене имал 4 годишна врска.онака што сум наслушнала и од она што он ми го раскажувал-ОН вложувал многу во врската. нормално прашував зашто се разделиле-секогаш ми одговараше,ама никако да сврже некој конкретен разлог.....изгледа конкретен разлог и немало.едноставно му скиснало више да не добива што пружа. е сега што ми е поентата.имавме период во врската кога на бившата и се вратија спомените и и дојде од газ у глава што би се рекло баш како на тебе сега. и ден денес мислам дека не ми раскажа се за тој период. знам за порака на мобилен и телефонски повик дома. наводно повикот го прекинал а на пораката не и одговорил....
  јас тогаш некако бев задоволна што тоа се случува.си мислев-ако навистина се сакаат,ако таа ја научила лекцијата,ако тој сфати дека таа е вистинската за него-подобро тоа да се случи сега. помалку ке сум повредена.ми беше јасно дека многу поминале заедно. баш се сеќавам на тој период,разговарамне како другари.го молев да си ги среди чувствата, ако има потреба да се види со неа да се види, ако има прашања на кои бара одговор да го најде,да не мисли на тоа како ја се чувствувам...незнам-верувам многу девојки не би играле како мене, но ја така размислував и сега да ми се случи истото пак би постапила така. ја само несакав да бидам повредена.и таква сум-играм со отворени карти.
  е сега-во нашиов случај,за моја среќа,девојката касно сватила што сака во животот :)

  што би те советувала тебе....? играј како што играше бившата на дечко ми. дај му на знаење што мислиш и чувствуваш, но не претерувај. еден знак на човек што те сака ке му биде доволен, а многу инсистирање ке те направи патетична и очајна

  се надевам малку ти го средив хаосот во главата ;)
   
  На trtla, Lady-PinkHeart, babaDara и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.625
  Newring - многу не би изиграле како ти !!!! ако навистина си изреагирала вака, можам само да ти кажам RESPECT !!!!!! Mногу малку се девојките со карактер како твојот !!!! БРАВО!!!
   
 6. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  леле девојки и јас го имам истопт проблем. :(
  Тој ме сакаше премногу, беше спремен да направи се за мене а јас незнаев да му возвратам, поради тоа што тогаш бев заљубена во друг, кој не заслужи...
  Сега се каам многу, го сакам него, но од тогаш помина една година. Кога ќе се сетам на ова време лани, колку тој патеше по мене срцево ми се кине..
  Тој беше со неколку други девојки но со нив ништо не направи.. сите други ми велат дека не успеал со нив поради тоа што уште мене ме сака, но јас не сум уверена во тоа.. Зборуваме, комуницираме, иако не како порано.. но двајцата се трудиме да бидеме во што е можно поблиски односи..
  Незнам дали уште чуствува нешто за мене, а би сакала да е така.. Јас сега се мувам со друг но не го сакам.. Тој тоа го знае дека имам друг и пред мене прави работи кои знае дека би ме изнервирале, бидејки тој знае дека сега јас го сакам него... Незнам дали успеал да ме преболи целосно или сеуште има нешто..
  ве молам за совет девојки.. само не ми велете да зборувам со него бидејќи неможам. Знам дека јас сум крива за ова што е сега, но сакам прво да бидам сигурна дали тој чуствува нешто за мене... според ова што ви го кажав, што мислите вие?.... :(
   
 7. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866

  знам дека многу малку девојки би изреагирале вака-така постапив зошто само сакав да бидам искрено сакана.несакав да бидам ничија утеха, ни замена ни минлива ствар.ме болеше многу,морам да признам.ама единствено на што мислев е тоа дека несакав во моите очи да бара друга,во мојата прегратка да наога утеха. незнаеш колку пати низ глава тој период ми поминуваа работи од типот-зашто баш таму сака да одиме на кафе,да не се надева дека ке ја сретне? за моја среќа тој период кратко траеше :)
  знаеш како ја размислувам-партнерот не треба да се гуши. замисли тој период да ме фаќаа напади на љубомора и да правев драми и сцени на нејзините пораки???што ке постигнев?? он од една страна ке имаше бивша девојка која го убедува дека се сменила и го сака,а од друга страна ке има врска со девојка со која уште првиот месец неможе да излезе на крај :devil: САМОКОНТРОЛА му е мајката ;) броиш до 10, ја будиш разумната и горда девојка во себе,полна со самодоверба-and that's it ;)
   
  На damaris и Mistery им се допаѓа ова.
 8. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  освен да престанеш да се муваш со кого стигнеш и да леташ од еден на друг-за тебе друг совет немам!!!!! аман 16 имаш!!!!!
   
  На Mistery му/ѝ се допаѓа ова.
 9. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Незнам како си ме сфатила ама еве да појаснам. Зборувам за една ипол година во која многу работи се сменија. Јас со овој за кој ви зборувам се мував ама тогаш не го сакав и неможев да му возвратам. Од тогаш до сега помина година и неколку месеци, јас дури сега сум се друг ( што мислам дека не е мување со кој стигнам и летање од еден на друг.) и тоа го направив бидејќи мислам дека тој веќе ме заборави мене и имаше многу други девојќи, но сеуште се однесува чудно кон мене.. ви напоменав горе. Моето прашање е на што ве асоцира неговото однесување, дали мислите дека сеуште чувстува нешто или станал рамнодушен на мене веќе а дури помекогаш и мислам дека сака да ми врати за таа година патење поради мене... многу ми е важно друго мислење... :?:
   
 10. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.771
  Допаѓања:
  4.113
  Пол:
  Женски
  совет за првото девојче !!!
  Немаш напишано колку години имаш за да видиме колку си "незрела"
  Друго да ти кажам, ако се чувствуваш така, ако ти недостига кажи му и ако се согласи бидете пак заедно
  Но ако во случај по втор пат раскинете заборави го, зашто од ден на ден ќе чувстуваш дека ти фали се повеќе и повеќе, но тоа нема да биде љубов туку недостиг на човек до тебе..од проста навика
  Тешко ти е, знам и сочувствувам со тебе најверојатно зашто јас бев во истата ситуација, но сега не е за мене работава
  Искрен совет, кажи му и да не биде ништо живот иде даље
  нема да биде ни прв ни единствен
  п.с не ја знаеш мојата приказна, но некогаш ако собрам сили ќе ја раскажам
  Многу е полошо од твојата но еве жива сум!!! ;)
   
  На damaris му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.832
  Пол:
  Женски
  Малечка 16 само и само ако разговараш со него ќе знаеш на што си.Тоа што прави работи што те нервираат не мора да значи дека се уште чувствува нешто за тебе, може само те зафркав , може си се забавува гледајќи те како се нервираш. Ако добро разбрав не сте заедно веќе 1 год., а комуницирате, другари сте. Пробај да се зближиш со него на другарска база,биди му пријателка, само немој премногу да се отвраш за други дечковци,остави го него да ти кажува со кого е, како му е, можеби на тој начин ќе дознаеш дали те заборавил.
  На крајот на краиштата имаш само 16 год., млада си, цел живот е пред тебе, сигурно тој не е еден и единствен.
   
 12. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Разговараа мои другарки со него пред две, три недели, тоа беше пред јас да почнам со другиов кој само ми е помош да заборавам се :worried:, и им рекол дека јас кога сум го одбивала многу сум го повредила и сега незнаел како да ми пријде пак, се плаќел да не биде пак повреден....комплицирано.. :^) :doh:
   
 13. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  760
  Малечка16, мене твоево некако ми наликува на она "кога нешто ќе изгубиш, дури тогаш почнуваш да го цениш"... Сигурна ли си дека го сакаш дечково? Ако тогаш кога сте биле заедно не си го засакала, како може да го засакаш сега? Мислам дека ти и сите останати кои имаат сличен проблем, всушност сакаат да си го задоволат своето его, сакаат да им се врати она што некогаш ги сакало. Барем јас така мислам, и ме интересира, на пример доколку еве сега се смирите и после извесен период сфатиш дека тој сепак не е вистинскиот за тебе, што ќе биде со него?
  :worried::worried::worried:
   
 14. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Да, сум размислувала и јас за ова, прво мислев дека ми е само опсесија, дека ќе помине но не.. од ден на ден сфаќам што имав и што пропуштив. Со мои 17 години можам да кажам дека го сакам, навистина.
  И ме убива помислата дека можеби тој веќе не чувствува ништо кон мене.. А да го заборавам така не е лесно, бидејќи секој ден се гледаме, од исто друштво сме, а комуникацијата ни е намалена.. Верувајте дека е тешко.. :worried:
   
 15. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  760
  Епа ондак, ако ви е пишано ќе биде. Не брзај, не очекувај премногу и нема да се разочараш. Остави нека биде како што е, ако и тој те сака со тек на време ќе се опушти и пак ќе се зближите. За тоа време, ти уживај си и не му се замарај многу, и онака ништо неможеш да направиш, дечкото треба сам да одлучи дали ќе ти даде втора шанса.Поздрав :)
   
  На malecka.16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Благодарам за одвоеното време и за советите. :)
  Најдобро би било како што викаш, да оставам времето да покаже како е навистина.
  :* :*
   
 17. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Kако викаат.. човек незнае што има додека не го изгуби.. епа така е... за жал :worried:
   
  На malecka.16 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. harrypotter

  harrypotter Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  5
  Зошо ептен ми е позната ситуацијава?
  Ја поминував и јас!
  Тоа беше пред три години на нова година и требаше да се муваме али јас го откачив таа вечер, па потоа тој ми даде уште три шанси за да се муваме но јас исто го откачив. Се сакавме и двајцата. Значи го сакав и јас да не се сфатиме грешка но тоа беше резултат на мојата незрелост. Со таа помисла живеев година време се додека не сфатив што навистина изгубив... Тој ме сакаше мене исто и јас него но не го почитував колку што заслужуваше... Цело ова време се молев за уште една шанса и цело ова врееме го сакав и кога на крај ми даде уште една шанса погодете што направив! ИСТАТА ГРЕШКА ПОВТОРНО! И со тоа дојдов до заклучок дека навистина е време да продолжиме понатаму затоа што тој ми даде многу причини да го заборавам а јас не го заборавав и сега глеам дека проблемот е кај мене шо ја со него не се осеќам ко шо треба.. По мое мислење истото ќе биде и со тебе само треба да го претрпиш најтешкиот период и дури на крајот ќе го симниш товарот од грбот.
   
  На malecka.16 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Ајдее не се замарајте :D Што е ваше ќе си дојде. Сега учете од грешките и не ги применувајте во иднина. А бидејќи вие самите сте криви, ако навистина сакате да бидете со него, најдобро е да зборувате вие први, бидејќи тој нема сигурно сма да ви пријде пак одкако убаво сте го зафркнале. :!:
  Така да, прајте муабет, кажете им дека сте виделе каде ви е грешката и сакате да ја поправите.. ако сеуште ве сака ќе бидете заедно секако, ако не тогаш барем бидете мирни дека тој не ве мрази бидејќи сте фо сафркнале во минатото и продолжете напред и ова нека ви биде поука за понатаму. Со среќа ;)
   
 20. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.077
  Допаѓања:
  1.630
  Сите мислиме на тие 16-17 години дека плаќаме грешки од минатото. Сега после толку години, веќе во брак со нов живот и друга сакана личност. Имав 15 години летав дете незрело што може да стори. Тој 16 години убав,згоден, внимателен, добар најдобар. Ме сакаше, ме почитуваше, значи се ми беше дозволено. Го изневерив мислам во тоа време изневерување беше ако те пољуби некој, не како денешнаве маладина бараат совети за секс :!: , ми прости, беше толку добар спрема мене што дури откако го напуштив сватив колку само вредел. Го напуштив и потоа го барав повторно-но залудно беше ги искористив сите џокери. Сега и тој е женет има и детенце, мило ми е за него нека биде среќен бидејќи и тоа го залужува
   
  На Aleks96 и cvetce93 им се допаѓа ова.