1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грешки од вработениот здравствен персонал

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од baba Rada, 27 март 2019.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Овде го поставувам прашањето, поради тоа што знам дека нема да ми одговорат ако беше во темата прашања за форумов.
    Значи, ме интересира дали смееме да отвориме тема во која јавно ќе ги пишуваме со име и презиме и во која установа работат, луѓе од чија услуга и негрижа или некултура, настанеле здравствени проблеми, па дури и смрт.
    Јавно да го искажеме незадоволството од работењето на медицинскиот кадар во нашиве здравствени установи...се разбира, поред нив сигурно е дека има и медински персонал кои би ги пофалиле.

    дали смееме така јавно и транспарентно да објавуваме имиња ??:?:
     
    Последна измена: 27 март 2019
    На koritsaki, sj *O*, Someday и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    До сега многу пати има објавувано имиња на доктори од кои пациенти биле незадоволни, така да може.
     
    На WildMk, Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.171
    Поарно смислете некоја анкета или платформа, вака на форум незнам баш колку квалитетен преглед може да се добие. Башка не е баш анонимен форумов, кој знае колку човек би си дозволил да биде искрен. Да не си напраите проблем.
    За твојата идеја бабе треба некоја платформа, веб страна, ако најдам некој пример ќе постирам.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Мислам дека смееш, но за истото мора да приложиш релевантни докази.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Темава е интересна ама не знам дали некој би пишал иако има негативно искуство. Еве пример мене ме унакажаа еднаш на државна, па вторпат се оперирав приватно ама јавно со име не знам дали би кажала вака.. Форумов е она што е, не би да се опуштам многу...
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Какви релевантни докази, мислиш на специјалистички наоди, отпусни писма, слика од потечена и помодрена рака поради незнаење да се извади крв...

    Факт е дека медицинскиот кадар секаде во светот е некако привилегирана професија, во нив, посебно на докторите, гледаме како во Богови...но, зарем тоа не треба да им носи и поголема одговорност затоа што нивните грешки многу скапо чинат. Докторската професија мислам дека е најзаштитена и тешко дека некој успеал да добие битка водена со нив...

    Знам дека можеме и во темата за здравство да го искажуваме своето незадоволство од пружените медицински услуги, но мислам дали ќе биде вака подобро кога јавно би ги искритикувале, опоменале, обелодениле нивните пропусти кои знаат многу пати и фатално да завршат?

    Јавно ги критикуваме па и навредуваме политичариве наши, естрадниве фаци, па зошто во уста да не ги ставиме и уништувачите на нашето сопствено здравје за кое си плаќаме поштено?

    Воопшто нема да ми биде срам, ниту страв, да кажам за др.Домазетовски од ГОБ 8ми септември кој остави младо девојче 5 дена да чека на операција со скршена нога, девојче кое пет дена лежеше во болки, последниот ден ја излажа дека ќе дојде вечер за да ја оперира и да не јаде ништо...и....девојчето остана гладна, докторот не се ни појави и наредниот дена ја оперираше сосема друг доктор, веројатно се сожалил.

    Во последно време на клиника а и во истава болница која ја спомнав, се даваат погрешни резултати од крв, се мешаат имиња...мислам срамота е навистина.
     
    На sj *O*, WildMk, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Др. Десанка, Куманово, во нејзината амбуланта предозира мало момче со инхалација, кое почина.

    Од пред некоја година. Се уште без проблем и функционира амбулантата и покрај тужбите.
     
    На WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не знам дали и ова спаѓа во темава ама ајде тука ќе го напишам.
    Се работи за доктор што не ни ја кажа дијагнозата.

    Др. Зоран Матев од болницата за белодробни заболувања во Јасеново, пред една година бевме на општ преглед со татко ми, тогаш он му открил рак на белите дробови, но ништо не ни кажа, ниту мене ниту на татко ми.
    Пред 4 месеци татко ми почина од мозочен удар, а за оваа дијагноза што ја имал (ракот) ние дознавме откако почина бидејќи бевме на преглед во болницата.
    Кога отидовме ни изрази сочувство и ни вика јас знаев дека вака ќе биде, само не ви кажав, а ние сите останавме збунети и во прашалници, и јас го прашав од каде можел да знае и дека татко ми почина од мозочен удар, на тоа он остана збунет и тогаш ни кажа ама он имаше рак на белите дробови. На целата болка уште тоа кога ми го соопшти скроз ме сруши, се изнервирав премногу зошто не ни кажал, ама ништо не реков, зборувавме со мајка ми и и реков сакаш ли да му поднесеме тужба за ова, ама после размислив се е веќе џабе тоа нема да го врати татко ми, а јас немам време за губење да се занимавам и со тоа.
     
    На Kate Rina 93, sj *O*, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Заслужува да го тужиш додека е жив.

    Докторот не е тој што треба да оцени дали ќе ја соопшти дијагнозата на пациентот и семејството.
    Тоа му е него работа.
    Ако не ајде сите ќе се самодијагностицираме. За што ни се вакви мочковци
     
    На neno0o, Kate Rina 93, sj *O* и 10 други им се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.107
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е за тука но еве мене што ми се има десено :). Вадев лекарско уверение за возачка во Медика Плус каде ми е констатирана крвна група 0- (нулта негатив). Бремена јас, нели во седми месец треба да ја примам таа инекција, матичната не ми го признава картончето од возачка ме тера повторно да вадам. Вадам крв на друго место ми искача дека сум 0+ (нулта позитив). Сите зачудени ме праќаат по трет пат во државна да проверам|( Испаѓа 0+ .
    Идеме во Медика Плус маж ми на големо се кара со нив тие вината ја бараат во Градска болница,демек таму ги носат на испитувања.

    И така... Среќа што матичната не ми го призна картончето иначе.. :worried:Иронија е што два пати вадев лекарско кај нив и два пати ми згрешија:D
     
    На sj *O*, WildMk, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Систина. Светлана Ј. Ако има поим што збори глава сечам. Погрешна дијагноза постави на моето дете па за да испере образ тоа е ама мутирано е.
     
    На sj *O*, WildMk, baba Rada и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Јас Ирфан Ахмети од Ендокринологија би сакала да го ,,пофалам'' . Толку не заинтерсирано човече, пациент внатре, он на телефон збори, објаснување не дава, ако прашаш нешто добиваш одговор од максимум 2 збора. ТИ прашуваш он се дери ајде следниот...
     
    На WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.691
    Допаѓања:
    116.543
    Пол:
    Женски
    Јас сум незадоволна од докторите од Дигестивна во Клинички.
    Нема потреба да посочам конкретно име бидејќи сите таму не ги бива.
    Цел ден умирав од болки,не сакаа да ме прегледаат,а вечерта ми поставија погрешна дијагноза.
    Животот ми го спаси општ хирург во ГОБ 8-ми Септември и нему сум му вечно благодарна.
     
    Последна измена: 28 март 2019
    На sj *O*, WildMk, Kimberly11 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.171
    Па барем пиши го по име општиот хирург, да знаат луѓе кој е добар доктор. Ако знаеш име.
     
    На Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Dr. Arsenkov od gadska bolnica. Pri opeeracija mi osteti nerv i seuste posle skoro godina dena si vlecam problemi.Me ubeduvaa operacija bilo i treba vreme, no so ispituvanja i eden kup upati dokazav deka e od operacijata. Ostanatiot personal vo ist kos 90% se. Zdravstvoto ni e vo totalen haos sekade
     
    На sj *O*, Snowflake97, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас не можам да најдам асален доктор за тироидна, со врски без врски.. со препораки, нема потреба од терапија за тсх 5,87... нема анти тела..
    Е кога Димитров од ремедика ме стави на еутирокс, магично останав трудна после еден циклус???
    Кардиологиј, клинички. Се е само не е клинички. Не ги знам по име, но сва среќа што успеав да фатам дебели врски
    Сакаа да ја остават мајка ми цел викенд па тек понеделник да прават коронографија оти била стабилна, 36 саати пост инфаркт. Реанимирана дома. За после да кажат да не ја однесовме одма немаше да дочека понеделник.
    Оди сега спиј мирно.
    Младите болничари што се испонашаа доле, со дерење нема посета ради морбили, викам а инфо да ни дадете, не знам ми вика, нема..
    Леле коа сум гракнала.... луѓе тука чекаат за недај боже, модри уплакани дојдени пд други градови, они ни инфо не можеле да дадат.
    Без маски шетаат, заедно со лебаркине и бубашвабине.. битно морбили има...
    И така.. се испразнив.
     
    На Miss666, Snowflake97 и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    На Кардиологија на Државна сестрите ама ич уво не ги боли за пациентите и за нивниот опоравок.
    Татко ми кога го селеле од интензивна во обична соба, му дале се сам да си носи, и инфузија и катетарот и личните работи..
    Од што ни е чисти болниците ( да ти се пљукнам на гадната болница цел живот ќе ги пцујам) и Е.Коли си закачи бесплатно наградно..
    Климата им беше 2 дена на 16ка ставена а тие сиротите имаа прекривки кои беа ИСЕЧЕНИ буквално.Или нозете ќе ги покриеш или горниот дел..
    Да не зборам што чаршавите му беа со закоравени дамки од крв и дупки како глувци да ги гризеле..
    МИ ЗЕ РИ ЈА :puke: :@
    *п.с
    на баба ми пред мноогу години не знам кај точно дали Воена или Државна, место од слепо црево да ја оперираат нешто друго и оперирале браќата.Знам кажуваше порано дедо ми што се случило ама не ми текнува па да не зборам на памет..
    Ама знам дека грешна операција ѝ извршиле.
     
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.691
    Допаѓања:
    116.543
    Пол:
    Женски
    Беговиќ од Клинички месец дена се чалами и бара поголема плата и уште без срам си ги покажува партиските бои.А не работи асално.Поради него ќе ми се уништеше животот.
     
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.171
    Мислам дека е ова вистинска тема за случајов :|

    https://www.slobodenpecat.mk/rodilk...-izvadija-tri-zdravi-organi-bez-da-mi-kazhat/
    Јелдз Веапоска од Дебар, медицинска сестра од итната помош, преживува вистинска голгота откако се породила во болницата во Струга со царски рез, но од операцијата излегла без матка, бубрег и без еден јајчник. За оваа состојба во која се наоѓа, таа бара Лекарската комора на Македонија да му ја одземе лиценцата на директорот на струшката болница и гинеколог што ја оперирал, д-р Мухамед Асани.
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. motojlo

    motojlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2020
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    354
    Наводно овој Асани му дал на синот (специјализант) да ја оперира жената и тој ја оплескал работата.