1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грешки со косата

Дискусија во 'Коса' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    1. Од жал не ја шишам баш на време (голема грешка знам , но што да правам)
    2. Ја мијам на 3 дена.
    3. Не ја сушам со фен освен ако е нешто ептеннн итно.
    4. Не ја чешлам додека ми е мокра косата.
    5. Не користам гелови, лакови (само пена за коса ретко), и ја пеглам 5-6 пати месечно.
    6. Ставам к'на на косата и затоа не ми е оштетена.
     
  2. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    *Чекање од една до друга посета на фризерот
    -Не одам на фризер често...косата ја чувам долга па затоа. :wasntme:
    *Секојдневно миење на косата
    -Косата ја мијам преку 3 дена.
    *Сушење на најголема температура
    -Секогаш косата ја сушам природно.
    *Чешлање на сè уште мокра коса
    -Никогаш не се чешлам на мокра коса.
    *Комбинација од лак за коса и врела пегла
    -Не сум пробала.
    *Целосно бојадисување
    -Косата не ја бојадисувам.

    Значи не правам не една греша со мојата коса.хухух браво за мене :rofl: :lol:
     
    На bubili61 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Исрено се шишам една годишно, некогаш може да се излажам и два пати :lol: косата среќа не ми се расцветува и не ми се оштетила за да морам да ја шишам редовно, сакам да си ја растам. И чудна работа, секогаш се шишам во декември :^)
    Ја мијам 3 пати во неделата, го почитувам ова правило :!:
    Секогаш ја сушам природно, со фен скоро никогаш.
    Порано ја чешлав косата додека е мокра затоа што не постоеше друг начин да ја исчешлам мојата коса и многу почна да ми паѓа, одтогаш ја чешлам само пред да ја мијам, додека е сува се разбира.
    Лак за коса не користам, а пегла многу многу ретко. Ако ја испеглам 5-6 пати во цела година.
    Не се фарбам ниту пак сум се шатирала некогаш :P
     
    На bubili61 и Lepaaa им се допаѓа ова.
  4. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со грешките, но што да правам кога не ја стрижам редовно, најмногу 4 пати годишно ја стрижам, и онака бавно ми расте па и често ако ја стрижам нема шанси. Ја мијам на секои 3 дена, ја имам исфарбено само еднаш во животот и тоа ке биде воедно и последен пат (имам уште 5 сантиметри од фарбата која треба да ја извадам/истрижам), не ја пеглам само ја навиткувам со фигаро ама не цела, туку само врвовите. И ја чешлам одкога ке се исуши. Ја чешлам еднаш на 3 дена бидејки секогаш ми е намотена со фигаро и ако ја исчешлам ке ми се расипат локните и ке станам како гнездо во главата. Сума сумарум задоволна сум од неа само што имам волумен за извоз одкога ке се исуши. |(
     
  5. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    - се шишам двапати годишно (еднаш во септември и сега во март)
    - мислам дека една од ретките пубертетлики што мие еднаш неделно коса :* (само 3-4 месеци во годината кога не важи ова правило)
    - не сушам со фен
    - не ја чешлам воопшто после миење, дури после два дена(за да ми остане виткана во локни)
    - се пеглам само за искачање, многу ретко онака за во школо (од причина што ми стои од искачањето права)
    - не се фарбам
    И ПАК КОСЕВО ми е крш невиден ;( непораснато никогаш, чупаво главче
     
  6. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Се шишам два пати годишно.. Не ја фарбам веќе неколку години така што немам проблем со тоа..
    Знам дека не треба да ја сушам на највисока температура ама бидејќи ми е густа, треба да се дрцкам саат време додека ја исушам целосно па најлесно ми е на повисока температура и побрзо..

    И секогаш ја чешлам дури ми е мокра.. Така ми е полесно.. Не ја кубам, внимателно ја чешлам зошто ако ја исушам неисчешлана ќе останам со три влакна на главава дур се мачам да ја отплеткам подоцна :D
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Шишање на секои 6 недели :o Никогаш така нема да израсне косата, освен ако фризерот не шиша по милиметар-два што е невозможно.
    Гледам да се шишам на отприлика 3 месеци и мислам дека е таман.
     
  8. demilovato4ever

    demilovato4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    220
    За да не ти се заплеткува постојат различни балсами .. истото се случуваше и со мене :)
    но сега користам еден балсам како крема е ...
     
  9. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    2 пати годишно одам на флизер многу ми е кратка косата и затоа.
    и за цеслането на мокра коса зависки како ке ме прифатат а другите грешки не ги правам :) :) :)
     
  10. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Јас ја сушам со ладен воздух, навистина трае доста подлго и помачно е бидејќи на мојот фен за да дува ладен воздух треба цело време да се држи едно копче, ама па резултира со поголем сјај на косата така да после не ми е жал :D
     
  11. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Се пронајдов во две грешки. Ја чешлам косата кога ми е мокра од таа причина што ако ја чекам да се исуши па да ја чешлам ќе наидам на голем проблем :D Долга ми е, и толку многу се заплеткува што морам да ја исчешлам додека е мокра, иако знам дека не е убаво тоа. Ама ставам спреј на Глис и расчешлувањето оди полесно и не испаѓа дека ја „силувам“ косата :)
    За втората грешка - потстрижување на 6 недели. Јас ако ја потстрижам на 6 месеци сум на коњ :lol: Многу ретко ја шишам.
    Инаку не ја бојадисувам, не ја сушам со фен често, а кога тоа го правам внимавам да биде прилично од далеку и не многу долго и не ја пеглам косата.
     
  12. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Е тука се пронаоѓам.
    Ги правам овие грешки.. :x
    Секогаш ја чешлам косата додека суште ми е мокра.
    Ама морам да ја чешлам затоа што не можам да ја сушам заплеткана.
     
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    -Чекање од една до друга посета на фризерот
    Ова важи за мене. Косата ми е долга до над задникот. Во годината два до три пати најмногу ако одам на фризер. Не ми се расцветува косата многу затоа и немам потреба. Си ја сакам должината.
    - Секојдневно миење на косата
    Не ја мијам секојдневно, значи оваа грешка не ја правам. Ја мијам на два дена, некогаш се фаќа и третиот ден да ја измијам зошто многу ретко ми се мрси. Скоро никогаш не ми се мрси дека ми е виткана. Треба една недела да не ја измија за да ми има некоја чудна форма. Ако не ја измијам за три дена ми се прави првут. Е тоа само ме нервира.

    - Сушење на најголема температура
    Само на зима ја сушам со фен, во останатите периоди ја оставам природно да ми се исуши. Можда и затоа и не ми расцветува. И кога ја сушам гледам од далеку да ја сушам. Не го пикувам фенот многу блиску. Иако со дифузер треба да ја сушам, јас обично си ја сушам, само со фен.
    - Чешлање на сè уште мокра коса
    И оваа грешка не ја правам, т.е ја правам само кога ја чешлам, а со оглед на тоа дека ја чешлам еднаш на три месеци :o ја мијам кога се туширам, значи скроз водена ја мијам зошто поинаку и не е изводливо многу ме боли на суво.
    - Комбинација од лак за коса и врела пегла
    Не ја правам ни оваа грешка. Лак имам ставено само неколку пати. Немам потреба од пеглање. Ја имам вкупно испеглано во цел живот отприлика десет пати.
    - Целосно бојадисување
    И оваа грешка не ја правам, зошто никогаш ја немам бојадисувано. Си ја сакам природната боја и не ја менувам за ништо. Ехее за неколку години можда ќе ја исфарбам ако има потреба. Се додека нема, не ја фарбам. Ем заштедувам пари за фарба, ем не се малтретирам секој месец со фарбање, барем од тоа сум раат. :)
     
  14. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    1 - Фенирање (треба да се избегнува или да го користиме на крај за досушување на косата).
    2 - Пеглањето - е смрт за косата и било какви средства за заштита не се доволни.
    3 - Фенирање на коса која не е убаво исцедена од вода
    4 - Пеглање на недосушена коса
    5 - Прскање со парфем/дезодоранс за да мириса убаво (хемикалиите внатре го оштетуваат влакното, зато избегнувајте го ова.
    6 - Користење лак за коса, пена за коса, разни гелови и други средства.
    7 - Нередовно потшишување (а, има девојки кои за да имаат долга коса не ја шишаат дури ни со години)
    8 - Стресот (го ослабува влакното, предизвикува опаѓање на косата)
    9 - Долгото користење на некој шампон (кај некои луѓе) доведува до тоа тој да го губи истиот квалитет, косата се навикнува на него, делува млитаво и безживотно. Затоа повремено треба да се менува шампонот, силиконските капки, спрејовите и слично.
    10 - Постојаното држење на косата в рака, плеткање на истата (како некој што има навика да грицка нокти)
    11 - Предолго изложување на косата на кварцни печки и слично (посебно ова зимно време), и на сонце на лето.
     
  15. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Навики кои ја оштетуваат косата

    Јас не знам каде читав дека и чешлањето со обичен чешел ја оштетува косата затоа треба да се чешламе со чешел од коњски влакна :D можеби звучи смешно ама денес бев во аптека и видов околу 150ден е и тие за чешлање игличките се малку поразлични :)
     
  16. Guillotine

    Guillotine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    75
    Навики кои ја оштетуваат косата

    Многу често сушење на косата со фен до нејзината максимална сувост.
    Секогаш оставајте ја косата малку влажна значи многу малку,не да биде мокра туку само да биде ладна на допир и да се исуши сама од себе.
    И кога дувате со фенот неговата оддалеченост од косата,нека биде на минимум 15 сантиметри од вашата коса,за да не ја изгорите. ;)
     
  17. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Браво за темава, мислам дека секој греши по нешто.

    Морам да дополнам, не редовно и не правилно користење на регенератор и маска.
    Регенератор - се користи секогаш кога се мие косата со шампон и тоа од ушите па надолу. Никако на темето!

    Маска - се користи еднаш, максимално 2 пати во неделата исто како и регенераторот од ушите па надолу.

    Убаво е да се посетува фризер почесто. Јас практикувам на секои 2-2ипол месеци и никогаш немам проблем со оштетени врвови.

    Многу луѓе не го домиваат шампонот и така косата станува леплива и се оштетува (и изгледа одвратно).
    Да се менува шампонот 2-3 пати годишно!
    Да не се затега премногу косата, затоа што така се кинат влакната.
    Да не се пегла секој ден! :fubar:

    И да се користат природни масла 3-4 пати месечно, на пр. бадемово масло и масло од кокос.
    И внесување доволно витамини и вода!!!
    Многу и значи на косата! :)
     
    На dejana2 и mims-89 им се допаѓа ова.
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Чешлање на косата додека е мокра, често фенирање и пеглање, нередовно кратење на оштетените врвови, често фарбање или уште поштетно, бланширање на косата ја оштетува максимално.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. foxx07

    foxx07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јас косата си ја уништив скроз. Сама сум си крива. Ја избланширав и ми беше како од бајките. Фризерот навистина се грижеше за мојата коса зошто лесно е да ја направиш,но не е лесно да ја одржуваш. Одлични совети ми даваше и на секое одење посветуваше внимание и заштита. Но јас се преселив во друга држава, почнав да работам повеќе саати и ја занемарив.. го избланширав коренот тука и мислам дека од тогаш почна да ми се уништува..а го платив скапо моето уништување на косата плус ми се двоеше коренот хах...и така почнав само да се фарбам само со фарба и косата почна страшно да ми се кине.. ми опаѓаше и сеуште ми опаѓа таа испржена коса. Сега повторно почнав да и посветувам внимание но не се фарбам повеќе чекам да ми порасне бидејќи имам само назад неколку дебели прамени коса а однапред ми е многу кратка и можам само врзана да ја носам. Нека биде ова поука за мене и за сите, да внимавате кого бирате за фризер, треба да внимавате и да се грижите посебно ако сте избланширани па дури и ако сте само фарбани со фарба и секако ништо не ве чини секои 4 5 недели да ја кратите по малку.. исто така и исхраната и водата многу влијаат.. мене ми се смени ликот откако ми се искина. Поздрав и имајте убава вечер :)
     
  20. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Порано не ја скратував косата бидејќи наводно ја растев. Подоцна сфатив дека клучот за долга коса е редовно слратување на се' она што е оштетено.
    Еднаш собрав храброст и му дадов дозвола на фризерот да сече се' што не чини. Од тогаш редовно ја потскартувам и расте како луда.
    Другарка ми се' уште не ја крати и така оштететена ја расти ( и да ка скрати тоа е минимално и не се ни приметува дека воопшто ја скратила), па ене ја, уште не може да ја порасне. Неа и расте косата ама за џабе кога при чешлањето косата се кине од метилот и ток се шири на горе на влакното. Фактички цело време тапка во место.