1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грин-пас/ковид пасоши

Дискусија во 'Коронавирус' започната од INNERBEAUTY, 29 мај 2021.

  1. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    13.997
    Во Германија не јури народот на вакцинација како да даваат бесплатни бонбони и карамели. Има голем отпор кон вакцинација а кампања има огромна, со реклами, билборди и сл. Еднаш министерот за здравство рече дека секој 4ти жител на Германија е вакциниран а утредента вели дека секој 5ти примил вакцина (facepalm). Пробаа со повеќе средства на притисок ама не можат да бидат толку напорни колку што може народот да издржи.
     
    На BloodElf, christinnn, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
  2. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.758
    Пол:
    Женски
    Ајде вака пошто веќе има тема за вакцинација да/не да дообјаснам оваа тема не е за тоа,вакцините се тука да но се сеуште во експериментална фаза па ко воли нек изволи значи тоа се информации кои за сега ги имаме зборот ми беше а и темава воедно кога ги имаме овие информации дали и која е потребата од овие потврди за враќање во нормала како и дали е ова дискриминација и притисок против оние кои ќе решат да не се вакцинираат (во случај кај нас за сега 97%од населението) за сега се споменува само при патување но не знаеме што ќе биде понатаму кога и самата сзо го вели ова
    Светската здравствена организација (СЗО) не го поддржува барањето за „ковид-пасоши“ како доказ за патување во различни земји и институции, поради немањето цврст доказ дека вакцинацијата го спречува пренесувањето на вирусот, како и стравувањата од нееднаквост, изјави портпарол на организацијата.

    А врз основа на што тогаш имаат авторитет и би можеле да одлучат дека некој што е вакциниран може да има пристап до тоа место кога самата сзо вели пак гледај горе
     
    Последна измена: 30 мај 2021
    На christinnn и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  3. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Да, да, се противат за вакцинација додека не им стигне покана со термин :D

    Ко кај нас, исто.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Јесте, многу логично дека вакцините се во експериментална фаза. Ама RaiThera, CureVac, Soberana 02... :mm:

    Другиве се одобрени за итна употреба со сите фази на тестирање поминати, исто како и сите претходни вакцини.

    Е сега, со платформата на која базирани Кинеските вакцини (Синофарм, Синовак) светот има искуство еден век во масовна употреба, а другиве иако претходно многу долго испитувани и истражувани, само неколку месеци се употребуваат масовно, во реален свет, а не во клинички студии.
     
    На Tajnaotrovna и GirlRose им се допаѓа ова.
  5. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    13.997
    Викаш може такво нешто да се случи. Може насила да ме натерат? Ако не се јавам на поканата, ќе дојдат насила, ќе ме врзат со каиши и ќе ми ја забодат иглата па после неколку недели пак исто?

    Нее, не може до толку далеку да отидат. Почнаа да најавуваат тука вакцинација на децата до септември ама кога се дигна народот. На анкета 90% родители против. Сега пу пу не важи, ќе било доброволно, а "предност" ќе имале децата со хронични болести и тие што дома имале член од ризична група. Се јави и STIKO, некое регулаторно тело за вакцини и кажа дека не препорачува вакцинација на децата.
     
    На INNERBEAUTY, girl96, BloodElf и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Нема да те натераат, ама сите се силни и против вакцините додека не им стигне покана за вакцина. И не е еден или двајца вака, 50% од вакцинираните во Мк биле апсолутно против вакцинација пред да им се пружи можноста да се вакцинираат.

    Во странство такоѓе. Сите познаници кои ги имам, еве конкретно во Норвешка, и не се малку, а повеќето се родени Норвежани, беа против да се вакцинираат нивни родители (а и постари лица беа исклучиво против) оти ќе ги умреле со вакцината. Ама при прва покана оп примиле вакцина.

    Така да, многу противници на вакцината кој екшли се вакцинирале :mm:
    Пример најголемиот антиваксер од Србија кој кога го уапсија испадна дека е вакциниран против Ковид :o :yawn:
     
    На senjorita-v, Pixi5, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.578
    Јас се пријавив, чекам да ме повикаат уредно да се вакцинирам. Се надевам ќе ми дадат и ваков пасош ќе си се прошетам без грижа на совест многу. Оваа вакцина ја чекав од март 2020. Е, сеа за оние што се антиваксери или како што се викаат „не сум антиваксер ама...“ стварно не ми е гајле за тие. Нека си бараат чаре, демократија, човечки права и шо ти таму не.
    Подемократски од ова сега не може да биде. А, ем да сакаш да си невакциниран ем да сакаш да си шеташ задникот малку нелогично е, ама ајде де. Среќа шо ги има и такви барем побрзо ќе се вакцинирам јас.
     
    На Limpan, baby-star, bicycle и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Врз основа на тоа што го пишав погоре на истата тема. Си се штитат државите, мислат и на економија и финансии а не само од медицински аспект и тоа е тоа. Се штитат и од нови мутации. Инаку понови изјави од СЗО не сум прочитала, ова е од пред некој месец. Иако, и сеуште да се на истиот став, може само препораки да даваат, се знае кој одлучува.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    За која земја станува збор?
    Македонија не е толкав процент, а надвор интересот е значително поголем, барем од тие земји за кои знам :?:
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Кога станува збор за колективното добро, тоа секогаш треба да се става пред индивидуалните слободи. Simple as that. Така да не би ми пречело да има вакви пасоши. Не можи ем да не се вакцинираш, ем да си шеташ каде сакаш. Државите имаат право да се штитат исто како што ти имаш право да шеташ. Со права доаѓаат и обврски.
    Камо секој да ја осеќаше таа одговорност кон другите во себе, наместо само за себе да си гледа како сам на светов да е.
     
    На baby-star, Pixi5, bicycle и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Не знам што е за чудење, дали реално сакате уште со години да се развлекува пандемијава и да живееме со мерки до бескрај? Колку луѓе изумреа од корона, колку луѓе тешко поминаа и едвај останаа живи, колку луѓе си имаат последици од короната. Чукнете ја малку тоа главата.

    Онака како што е можно да бараат потврда за примени вакцини за прием на деца во градинка/училиште така очекувам и оваа вакцина што поскоро да стане задолжителна.
    Сакаш да работиш / сакаш живот потврда за вакцина и крај.
     
    На baby-star, green.eyes, Pixi5 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Се' се заборава. Кога им одговара ќе зборат колку тешко психички го поминале периодот, кога не им одговара ќе зборат дека ништо страшно не е, сме прележале сите ко од шала. Еднаш се жртви дека немаат вакцини, дека нема здравствена грижа на ниво, лекови, зошто едни се отпушени од работа други не, зошто помош финансиска нема...од друга страна па со вакцините некој ќе ги труе и зошто им бараат вакцинација. Крај не им се наоѓа.
     
    На bicycle, Ahoy и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  13. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Да додадам - Зошто нема мерки? Испоцркавме, колку заразени има..Шо праи Филипче?
    Само седи на нет и објавува.
    Од друга страна со мерки - Мерките се глупави, третоодделенец да не ги измислил.
    Уф, не можам да доседам дома, ми смета маската, не можам да дишам а не помислуваат како им е на тие што се на кислородна подршка.
    Демек само Мкд е во ова, остатокот од светот не.
    Нежни.
    Затворете ги границите или да влагаат со пцр или карантин пошо ќе ни го донесат а уште во март месец букираат во Грчка и мрчат за ограниченоста.

    Премногу експерти на едно место.
     
    На Pixi5 и Bridget им се допаѓа ова.
  14. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.758
    Пол:
    Женски
    Девојко дали разбираш и дека и ако си вакцинираш не постојат се уште доволно докази дека не можеш да шириш и добиваш инфекција затоа што вакцината е сеуште во експериментална фаза тоа веќе 5пати(буквално) го пишувам ова не го велам јас туку сзо.Значи волонтерно се нафаќаш да се вакцинираш со вакцина во експериментална фаза со ризик за нус појави вклучително и фатални без гаранција за заштита-капиш? Ама ко што реков не е темава да се убедуваме за-против вакцинација.
     
    На girl96, BloodElf, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.578
    (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
    Девојко, знаеш како вакцините функционираат или???
    Секако дека можеш да фатиш и да ја шириш, само мал е процентот да развиеш тешки симптоми.
     
    На Pixi5 и Ahoy им се допаѓа ова.
  16. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    @INNERBEAUTY Ги хејтате вакцините а од друга страна клукате лекови како бомбони за секој случај.
    Може не ти ама голема е бројката на личности кои го прават тоа.
     
    На baby-star, Amellie13 и vitamina им се допаѓа ова.
  17. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.758
    Пол:
    Женски
    Тоа и јас го пишувам не разбираш?
    Која е логиката и поента тогаш ти да имаш пристап до места а некој друг не - танананананана ко што викаш само затоа што ти си вакцинирана а тој/таа не кога сега за сега со информациите што ги имаме и двајцата можете да ширите/примате инфекција. Пак ќе повторам држете се до темата.
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Во Италија сум 12 години, еве од кога почна пандемијава си немаме одено а требаме, имаме потреби. Ама ете.
    Работава сега ќе ти кажам која е, има луѓе што уредно се пријавуваат кај надлежните за карантин и брис, додека гротото на ризик одат, баш на ризик, фаќаат по црни мали села во словенија на граница по италија возат и се молат да не има полиција да ги сопри оти казните се огромни. Е ваквите се повеќето, некои имаат запрено, казнето, вратено а многу повеќе влегуваат и никому ништо, обично велат дека никаква полиција нема по пат.
    Значи ова е ризик што го прават поголем број од народ што оди/се враќа цела панедемија за мк.
    Мене ми е страв искрено.

    Инаку на сајтот viaggiaresicuri од владава што е, е официјален, ние (мк) сме во е категорија и таму можеш да следиш нови dpcm од владава. Сега за сега до јули 30. 10 дена карантин на враќање плус доле треба да направиме тест и да го покажеме овде плус на исгекот од карантин пак треба да направиме тест. Нормално ние го плаќаме. Чинам околу 86 евра секој регион е различно.

    Јас живеам во туристичко место, секоја втора кола се австијци, буквално и германци, за нив ковид пас или тампон толку. Ама се чудам дали сите ги имаат овие работи што ги бараат или се праат "ја нисам одавде " :drunk:

    Значи ништо не разбирам.

    Од една страна првен велеа со вакцинација ќе сме слободни за патување од друга страна сега само за европа ќе важело вели премиеров.
    :drunk:
    Буквално се ова ми е разочарување.
    :u:

    @Biljarkata скраја да е да почнам да се тестирам за маичка или кафе или фризер :drunk: болна работа. Психопатска.
     
    На buba4e89, lovestoneddd, tigerlady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.758
    Пол:
    Женски
    Луѓе држете се до темата. Овакви мислења не допринесуваат ништо во дискусијава.
     
  20. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Само споредувам.
    Ем хејтате вакцина и не верувате во неа зошто мислете штетна е..
    Од друга страна се клукаат лекови за секој случај што и тоа е штетно.
    Не се вакцинирај, никој не те тера со сила.