1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грин-пас/ковид пасоши

Дискусија во 'Коронавирус' започната од INNERBEAUTY, 29 мај 2021.

  1. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Можеш уште 5 пати да го напишеш и пак нема да биде точно затоа што вакцините кои моментално се употребуваат се одобрени за итна употреба, според што основните, главните, 3 фази на тестирање на нивната безбедност, ефикасност и имуногеност се завршени уште пред неколку месеци, и тоа ти го пишува СЗО.
     
    На baby-star, Lianna Anna, Pixi5 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    4.755
    Пол:
    Женски
    Ова се статистики што ги дава гугл vaccinations rate by country не знам ако има некој поинакви информации може да не информира.
    Во тоа можеш ти слободно да веруваш и да се убедуваш ако сакаш јас тука не можам ништо ко што реков темата не е за да се убедуваме или не за вакцинација да се држиме до неа.
     
  3. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Ама тоа е колку се вакцинирани во моментот, не колку сакаат да се вакцинираат :^)
    Тоа што се неспособни вакцини да набават, не значи дека не сака народот да се вакцинира.
     
    На Tajnaotrovna, GirlRose и Ahoy им се допаѓа ова.
  4. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Ок, ќе коментираме за изгледот на грин пасошите :D

    Што мислите, како ќе изгледаат? Боја, корица? Сите ќе се исти или секоја држава ќе има свој? :?:
     
    На baby-star, Pixi5, Tajnaotrovna и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Тука е во право :$

    Во Мк имаш 10% вакцинирани од кои 3% биле заинтересирани за вакцина, а другиве се боцнале за Грчка (нив ги разбирам :bandit: ) и за да стават рамка на профилната на Фб :wasntme:

    Sputnik Vaccinated :f: :sun:
     
    На senjorita-v и vitamina им се допаѓа ова.
  6. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    4.755
    Пол:
    Женски
    Затоа реков за сега, точно тоа не знаеме уште колку ќе има што ќе се вакцинират во иднина ама ковид-пасошите се воведуваат сега додека статистиките на вакцинација се тие според овие информации што ги имаме.
     
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Ама за на базен ќе попуштиш, признај(facepalm)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Абе вакцинирајте се.
    Шо туку кршите клечки.
    До средината на 2022ра, се планира 60% глобално да се вакцинирани.
    Кој порано-кој подоцна, ќе може да го направи тоа.

    Издржавме година и пол, ќе издржиме уште една кога се мора.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Ама пак нешто не ми е јасно. Тоа на гугл не е заинтересираност, тоа е % на комплетно вакцинирани. Не може да се 97% незаинтересирани, а луѓе врски да фаќаат за вакцина и да идат надвор од државата за да се вакцинираат. Значи интерес има и сигурно не е 3%.
     
    На Tajnaotrovna и Ahoy им се допаѓа ова.
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Фала ти за странава ептен :l:
    Иначе да, ова се регионите прави многу разлика. Ја сум средна Италија, зимоска кога дојдов негативен тест не беше задолжителен ама јас си имав од Скопје и имав само 14 дена карантин без тест по завршување. Искрено, ниту некој дојде да ме провери нит ништо, комотно можев да си се шеткарам.

    Кај вас мислам зашто сте ударно од туристи од сите страни се построги. Што гледам по социјални медиуми луѓе од Словенија си рипкаат до Италија на ден/викенд ко никој. Еден на слика не е со маска. Не знам што да кажам веќе, апсолутно се гледа дека заради стабилизација на економија се опуштени мерките и во ред е тоа, ама да им даваш права на ЕУ и Америка зашто ќе ти донесат пари, а на луѓе од други земји кои ти живеат тука апсолутно им ограничуваш движење не разбирам.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ахој ондак зашто дополнителни малтретирања со тестови и карантини за вакцинирани луѓе?
    И да, зашто за другиве болести нема вакви ограничувања по затворени места? Не се исчезнати, случаи на морбили и туберкулоза сѐ уште има. Малце се, ама има.
     
    На BloodElf, christinnn, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Епа политика, вакцините на ЕУ и САД се нај нај, другиве не чинат. Сигурно тие малтретирања не се за вакцинирани со Фајзер или Модерна?!

    Иако, иако, веројатно од 01.08 ќе важат сите одобрени и од СЗО и од ЕМА во грин пасовите, барем се надевам. Сега уште ништо не е официјално.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    4.755
    Пол:
    Женски
    Ова ми е и мене зборот и проблемот околу ова прашање поготово ова болдираново.
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ако те интересира било што пиши ми во лп, ако бараш некое инфо.

    Стварно има луди луѓе што ризикуваат и одат во словенија? Леле. Претпоставував. Не смееме, јас сум близу словенија. Немаме храброст да појдеме оти бараат пцр тест. Ако те сретне полиција казните се ужасно високи. Тука не носи никој маска на плажа, никој. В град исто под муцка. И мојата маска е под муцка на отворено кога шетам или на плажа.
    Почнаа жештините.

    Од америка има ковид тестед аередроми до милано наполи и венеција, наша братучетка ќе доаѓа од америка, додека за македонија чисто не знам како ќе оди. Картите и се закажани аередромот во тревизо е уште затворен.
    Трагикомедии сме. Карти има аереодром нема.

    Ти велам, сеуште не сум се осмелила да појдам, од болцано никој не седи во карантин, ги имам купишта народ пред мене, секој месец се во мк, додека во пиамонте седат во карантин.
    Логика нема. Нзс нема.
    Тоа е.

    Толкаво море имам на базен ќе одам :D цк. На море и тоа без маска се сончам :P
    Елај (fingers)
     
    На senjorita-v и tigerlady им се допаѓа ова.
  15. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    Да мислеа државите на економијата немаше да го затворат во карантин здравото, работоспособно население туку ќе направеа стратегија да ги заштитат ранливоте групи. Недозволувањето на народот цела година нормално да работи а со тоа уништувањето на голем број мали и средни бизниси не е политика за заштита на економијата.
     
    На INNERBEAUTY, Kitten, BloodElf и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Па види, вирусот не бираше баш по лепота, години, здрав или не, работоспособен или не, туку одеше кај сите. И пошто по дома и на работа не сме поделени со посебни влезови здрави и поболникави или млади и стари, малку потешко изводливо е. За да направат Аушвиц камп за тие со најголем ризик и ги затворат сите таму, треба време, а за тоа време ќе се проширеше и онака насекаде, така да...
     
    На baby-star, mimiiiii, Tajnaotrovna и 3 други им се допаѓа ова.
  17. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    Па и онака си се прошири насекаде. Ниту карантини ниту полициски часови не се покажаа баш како ефективни мерки.
    Screenshot_20200916-231100_Facebook.jpg
     
    На INNERBEAUTY, Kitten, BloodElf и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Да, секако.
     
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Еве вака
    upload_2021-5-30_21-23-32.png
    Крај на дискусијата
     
    На vitamina и Ahoy им се допаѓа ова.
  20. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    @Ahoy Какви корици, какви страници, ќе биде електронски, со најнова технологија, со QR код. 8) Ако биде, нека биде.;)