1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грип и настинки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tribbiani, 3 јануари 2011.

  1. Tribbiani

    Tribbiani Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Колку сте подложни на нив, и како ги надминувате т.е со антибиотици или природен лек?!
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Грип и Настинки

    Еднаш, најмногу два пати годишно настинувам, а грип да не се урочам, ама многу одамна не сум фатила. За овие настинкиве не сум пиела антибиотици, само фервекси,андол, септолете и бенил за нос. Природни некои лекови не сум користела посебни, освен чај, лимонади што и онака ги пијам. Природно е секако поубаво, ама некогаш може да ти е толку лошо и од температури и се, што не можеш да се потпреш само на нив.
     
  3. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.589
    Допаѓања:
    3.259
    Од средата веќе имам температури и каслам. Грипов како наеднаш да ме наседна. Користев фервекс првите три дена па се префрлив на парацетамол... Чудно е како може да сум супер една минута а другата да ми е многу лошо се додека не испијам парацетамол и испотам. Мислев дека ќе ми помини па затоа не си заминав дома. Значи моментално сум Скопје, барав на нет но никаде неможам да најдам каде има приватни лаборатории за да направам анализа. Ако може да ми кажете ќе ви сум многу благодарна...
    Велат дека вирусов траел две недели, а верувајте немам веќе сила да го истрпам.
     
  4. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    momentalno me zakaci virusot so povrakanje i proliv ,no isto taka jadam so sila ........nekogas imam i temperatura.sakam sovet sto i kako da se vratam vo nrmala inaku pijam :voltaren,paracetamol,cedevita,famosani streptoksazol,b complex.poz kazete sovet dali nekoj go pominal ova........................................
     
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Секоја година нов мутиран вирус на грип.
    Оваа година нема некој што не бил грипосан. Кашлицата е симптом заради која е и екстремно заразен.
    Се карактеризира со многу високи температури кои не се спуштаат после неколку дена.
    Одмарање, многу течности, чај, мед, лимон, витамин Ц, парацетамол.
    Читам по Скопје владее грип+ дијареја.
    Што да кажам - само нека минува и децата да ги одминува.