1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грип и настинки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tribbiani, 3 јануари 2011.

 1. Tribbiani

  Tribbiani Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Колку сте подложни на нив, и како ги надминувате т.е со антибиотици или природен лек?!
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Грип и Настинки

  Еднаш, најмногу два пати годишно настинувам, а грип да не се урочам, ама многу одамна не сум фатила. За овие настинкиве не сум пиела антибиотици, само фервекси,андол, септолете и бенил за нос. Природни некои лекови не сум користела посебни, освен чај, лимонади што и онака ги пијам. Природно е секако поубаво, ама некогаш може да ти е толку лошо и од температури и се, што не можеш да се потпреш само на нив.
   
 3. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  2.674
  Од средата веќе имам температури и каслам. Грипов како наеднаш да ме наседна. Користев фервекс првите три дена па се префрлив на парацетамол... Чудно е како може да сум супер една минута а другата да ми е многу лошо се додека не испијам парацетамол и испотам. Мислев дека ќе ми помини па затоа не си заминав дома. Значи моментално сум Скопје, барав на нет но никаде неможам да најдам каде има приватни лаборатории за да направам анализа. Ако може да ми кажете ќе ви сум многу благодарна...
  Велат дека вирусов траел две недели, а верувајте немам веќе сила да го истрпам.
   
 4. eli-beti

  eli-beti Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  momentalno me zakaci virusot so povrakanje i proliv ,no isto taka jadam so sila ........nekogas imam i temperatura.sakam sovet sto i kako da se vratam vo nrmala inaku pijam :voltaren,paracetamol,cedevita,famosani streptoksazol,b complex.poz kazete sovet dali nekoj go pominal ova........................................
   
 5. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.188
  Допаѓања:
  50.045
  Пол:
  Женски
  Секоја година нов мутиран вирус на грип.
  Оваа година нема некој што не бил грипосан. Кашлицата е симптом заради која е и екстремно заразен.
  Се карактеризира со многу високи температури кои не се спуштаат после неколку дена.
  Одмарање, многу течности, чај, мед, лимон, витамин Ц, парацетамол.
  Читам по Скопје владее грип+ дијареја.
  Што да кажам - само нека минува и децата да ги одминува.