Група за поддршка

Дискусија во 'Психологија' започната од OhSarcasm, 16 ноември 2016.

 1. OhSarcasm

  OhSarcasm Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  180
  Пол:
  Женски
  Во Македонија постојат многу алкохоличари,коцкари,луѓе кои заглавиле со дрога и луѓе болни од тешки болести.Дали во Македонија има вакви групи,каде луѓето можат да разменат искуства и можеби полесно излезат од проблемите,и ако нема дали мислите дека би функционирало такво нешто со оглед на тоа дека на многу луѓе им е срам и страв да не ги осудуваат бидејќи сепак сме малечка земја и во секој град луѓето горе-долу се познаваат.Дали мислите дека е потребна анонимна група за поддршка?


  Ако има ваква тема,слободно канта. :D
   
 2. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  И тоа како е потребно да има вакви групи. А колку би биле посетувани не знам.
   
  На Ketchup, eloves и OhSarcasm им се допаѓа ова.
 3. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  22.259
  Темата таман е на место, уште некој посериозно да ја свати и стварно да се формираат вакви групи за советување и пружање помош и поддршка.
  Јас би се пријавила одма за да ги ислушам и да им помогнам некако, колку можам.
   
  На sj *O*, Victorian, purple..m и 3 други им се допаѓа ова.
 4. evangelina.ina

  evangelina.ina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  12.128
  Пол:
  Женски
  Постојат дневни клубови за лекувани алкохоличари каде доаѓаат пациентите.
  Со нив работи медицинска сестра која им дава лекови со кои не смеат да земаат и алкохол, им дели ужина, разговара со нив за нивните тегоби и проблеми.
  Психологот подлабоко ги анализира психолошките проблеми и заедно со психијатар тимски работат ..
  Се организираат екскурзии и дружби со клубовите од другите градови.
  Во мојот град човек потписник и основоположник на клубот е токму медицинската сестра.Многу благодарници официјално има добиено од државата за својата хуманист и несебична пожртвуваност во работата но и од самите пациенти и нивните семејства.
  Лекуваните алкохоличари имаат тука свое катче и не се маргинална група отфрлена од останатите луѓе.Впрочем со самото нивно доаѓање да се лекуваат си се заштитуваат од отказ на работно место и повторно им се обединува семејството кое е најчесто во хаос и распаѓање предизвикано од девијантното однесување на алкохоличарот .
   
  На Victorian, theowndemon и OhSarcasm им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.689
  Допаѓања:
  50.013
  Пол:
  Женски
  Да, и тоа како се потребни ваквите групи за да можат оние што некогаш биле алкохоличари, наркомани и сл. да се вклопат во општеството без страв како ќе бидат прифатени бидејќи често на нив се гледа како црни овци и често не се прифатени ни по лекувањето. Потребна им е огромна поддршка за да зачекорат нормално во нов живот а за тоа се многу важни ваквите групи. Сериозно треба да се обрне внимание на ова.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.859
  Допаѓања:
  112.942
  Ова е доста потребно и за време на рехабилитација и за време на ресоцијализација и адаптација.
  Искрено, познавам луѓе со зависности, луѓе кои побарале и посегнале по помош, ама ете за вакви групи за поддршка не знам, за жал.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.