1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Група за поддршка

Дискусија во 'Психологија' започната од OhSarcasm, 16 ноември 2016.

 1. OhSarcasm

  OhSarcasm Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  181
  Пол:
  Женски
  Во Македонија постојат многу алкохоличари,коцкари,луѓе кои заглавиле со дрога и луѓе болни од тешки болести.Дали во Македонија има вакви групи,каде луѓето можат да разменат искуства и можеби полесно излезат од проблемите,и ако нема дали мислите дека би функционирало такво нешто со оглед на тоа дека на многу луѓе им е срам и страв да не ги осудуваат бидејќи сепак сме малечка земја и во секој град луѓето горе-долу се познаваат.Дали мислите дека е потребна анонимна група за поддршка?


  Ако има ваква тема,слободно канта. :D
   
 2. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  И тоа како е потребно да има вакви групи. А колку би биле посетувани не знам.
   
  На Ketchup, eloves и OhSarcasm им се допаѓа ова.
 3. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Темата таман е на место, уште некој посериозно да ја свати и стварно да се формираат вакви групи за советување и пружање помош и поддршка.
  Јас би се пријавила одма за да ги ислушам и да им помогнам некако, колку можам.
   
  На sj *O*, Victorian, purple..m и 3 други им се допаѓа ова.
 4. evangelina.ina

  evangelina.ina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  17.842
  Пол:
  Женски
  Постојат дневни клубови за лекувани алкохоличари каде доаѓаат пациентите.
  Со нив работи медицинска сестра која им дава лекови со кои не смеат да земаат и алкохол, им дели ужина, разговара со нив за нивните тегоби и проблеми.
  Психологот подлабоко ги анализира психолошките проблеми и заедно со психијатар тимски работат ..
  Се организираат екскурзии и дружби со клубовите од другите градови.
  Во мојот град човек потписник и основоположник на клубот е токму медицинската сестра.Многу благодарници официјално има добиено од државата за својата хуманист и несебична пожртвуваност во работата но и од самите пациенти и нивните семејства.
  Лекуваните алкохоличари имаат тука свое катче и не се маргинална група отфрлена од останатите луѓе.Впрочем со самото нивно доаѓање да се лекуваат си се заштитуваат од отказ на работно место и повторно им се обединува семејството кое е најчесто во хаос и распаѓање предизвикано од девијантното однесување на алкохоличарот .
   
  На Victorian, theowndemon и OhSarcasm им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.217
  Допаѓања:
  76.978
  Пол:
  Женски
  Да, и тоа како се потребни ваквите групи за да можат оние што некогаш биле алкохоличари, наркомани и сл. да се вклопат во општеството без страв како ќе бидат прифатени бидејќи често на нив се гледа како црни овци и често не се прифатени ни по лекувањето. Потребна им е огромна поддршка за да зачекорат нормално во нов живот а за тоа се многу важни ваквите групи. Сериозно треба да се обрне внимание на ова.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.659
  Допаѓања:
  156.094
  Пол:
  Женски
  Ова е доста потребно и за време на рехабилитација и за време на ресоцијализација и адаптација.
  Искрено, познавам луѓе со зависности, луѓе кои побарале и посегнале по помош, ама ете за вакви групи за поддршка не знам, за жал.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.