1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Super milo mie jas se nadevam deka od varovata voda ke isceznat sami ako veke ne bidvit taka ke gi operiram zdravje
     
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.301
    Допаѓања:
    131.952
    Zdravo,
    Cekam da zakazam termin ama vo megjuvreme da prasam i za iskustvo

    Imam grutki na dvete gradi,odam redovno na kontroli.Pred 6mesecu(posle abortus) zabelezav belyzlava tecnost od gradata,odma otidov na lekar.Me gledase na eho i rece se e vo red i kontrola na 6meseci.Fakticki i kontrolata treba da mi e mesecov.
    E sega,poslednive 10dena osekam pocesto bolka na ednata grada i pod pazuva me bolese (sum imala i porano takvi bolki),ama ne bev vi moznost odma da idam na pregled.Denes pak osekam nekoja bolka i na ramoto gore od stranata na bolnata grada.(inaku denes mi e 14den od menstruacuja).
    Do sega koga sum idela na kontroli se bilo vo red,ama sega strav me fati.Ste imale li vakvo iskustvo ?!?!
     
  3. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски
    Ми се случувало да имам болки, посебно ми биле изразени пред менструација.
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Сакам да прашам дали знае некоја членка каде во Битола може да се направи ехо на гради на приватно?
     
  5. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Во Плодност..гледаше прилепчанец мн добар доктор радиолог прим.др.Александар Ристески. Контактирај ги дали уште е во работен однос..да не е случајно пензиониран.
    Едит: на веб страната го има кај персонал
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Здраво Петреска се надевам дека сеуште го посетуваш форумов и ке го прочиташ мојот коментар. Јас сум со ист проблем како тебе имам повеќе фиброаденоми на двете гради и имам правено три операции кај др.Крцковски (ме советуваше оние што беа над 2цм да ги вадиме, така и правевме, последната операција ми беше во 2009 год.) Бидејки после операциите по некое време повторно се појавуваа на истото место тогаш Крцковски ме советуваше само да ги следиме и од 2009 год па се до ден денес јас ги следам на секои 6 месеци најголемиот фиброаденом ми е 23мм. Сега имам 25 години и немам раѓањо. Ме интересира со исхранава дали сеуште ја применуваш и дали кај тебе има ефект да споделиш искуство.
     
    На Elenmit му/ѝ се допаѓа ова.
  7. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Dali vo bremenost nekogo mu se ima pojaveno fibroadenom jas jas sum bremena 16 nedeli pred dve nedeli ja zabelzezav na istat grada koj pred edna godina se operirav go trgnav fibroadenomot i sega pak dali ima problem vo bremenosta so doenjeto nesto mu kazav na ginekologot ne e nisto rece me vide na eho ke go sledime ama se plasam
     
  8. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Девојки само оваа тема ја видов како соодветна- дали сте имале вакво искуство- на градата , поточно на самата пупка, ми се појави едно како ситно топченце кое ми личи како израсток од самата града (нели некогаш местото е како рапаво и ова како да е дел од тоа) и на допир не ми е пријатно, ми се чини како да осеќам слаба болка. Денес го приметив, некакво мислење?
     
  9. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Девојки дали на некоја од вас и се има појавено бенигна липоматозна неоплазма под пазувите? Докторот ми рече од бричење и дезедоранси. Се намалува отокот со лекарства, а и ми го стискаше, боли многу. Сега е подобро..
     
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам.. Пред скоро месец на мајка ми и се појави како брунче на горниот дел на градата.. Сега и е само црвено но внатре си стои топче и е зголемено многу. Се плаши да оди на лекар да не и кажале нешто страшно.. Ме интересира дали операциите се страшни ако недај боже дојде до тоа дали потоа има последици..?
     
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас не знам, ама што и да е појдете посовреме на лекар, не е ништо страшно а барем ќе знаете за што станува збор бидејќи јас така две недели се измачував психички (погоре имав пишано за еден проблем), накрај од страв се охрабрив сама, појдов и фала му на Бога не беше ништо. Со среќа!
     
  12. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Ве молам препорачате ми добар доктор може и приватно за Ехо на гради??
     
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Да ја седнеш мајка ти и да ја натераш да оди на преглед.
    Се што е порано откриено многу полесно се лекува.
    Каков и зафат да треба не е страшен, чим расте нека ја ѕирне доктор.
    Може е обично масно ткиво, ама зашто да ве секира и да го мислиш. Нема никакви последици ако е масно ткиво.
    Се останато, има помали последици ако се открие порано.
     
  14. Желба

    Желба Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    3.992
    Пол:
    Женски
    На последново ехо ми пишуваше меѓу другото:
    leva axilla:nekolku granicni lgl, poedinecni i vi paket x 2.
    Дали и кај тебе беше ист описот и каква терапија ти дадоа? Ми кажаа и мене дека е од бричење и дезодоранси, но не ми дадоа никаква терапија, а грутчињава под пазува уште си стојат... Чудно ми беше баш без никаква терапија да бидам:|
     
  15. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски

    НЕ ,само ова што го пишав. Терапија примав јод, хидроген па црна маст со фолија намачкана и антибиотици. Денес немам ништо, ми помина за една две недели
     
    На Желба му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Желба

    Желба Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    3.992
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, баш на време пиша, утре сум повторно на ехо, ако има пак нешто, ќе прашам дали и јас да примам нешто.
     
  17. Ely012018

    Ely012018 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Нова сум овде .. и ме интересира.. утре имам биопсија на фиброброаденом во државна кај др Јакупи. Прочитав и ми рекоа дека не било во ред биопсија односно би можело да дојде до проблеми и "будење" на клетките кон малигнитет. Што мислите вие? Што мислите за докторот? Беше одбран по случаен избор.. поради тоа што не можев да добијам упот за докторката која ми беше препорачана. Да додадам дека ги имам фиброаденомите речиси 2 години имам 5 1 поголем др помали кои заедно прават 2см. Одев кај различни доктори но досега не имав направено нити биопсија ми е страв од целата постапка од резултатите... итн .. помош?!
     
  18. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски
    jas odev vo Sistina, a potoa kaj dr Calchevska vo 8mi septemvri. Doktorkata mi preporaca da ne pravam biopsija bash od tie pricini zatoa shto posle pri sekoj preglem ima moznost da izgleda somnitelno. Site mi preporacaa da ne pravam biopsija. Posle 4 godini morav da se operiram i posle operacijata gi odnesoja na ispituvanje.
     
  19. Ely012018

    Ely012018 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ништо денес бев на биопсија. Докторката воопшто не беше нежна работеше како на предмет. Ме болеше доста дури и одпосле кога заврши.. не знам што да очекувам резултати после 5 дена. го имам речиси 2 години видно сум исплашена од происходот на целава ситуација.... не знам
     
  20. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски
    Не се плаши не е страшно. Јас имав на двете гради и ги оперирав кај др Кондов. Дефинитвно е најдобар.