1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Ајде закажи ехо и да си бидеш мирна. Сега во пмс си? Ако си да почекаш да добиеш, па да видиш како ќе ти биде ситуација. Мене така ме советуваа првиот пат.
     
  2. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    ДА ВО ПМС СУМ! Затоа и си викам ај ништо не ми е си се тешам...Да почекам најубаво ќе биде ама не можам нема да заспијам
     
  3. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Devojki bev denes kaj maticnata,mi napravi pregled i mi rece deka mi e od pms,biderki celata grada mi bila grutcesta a taka se slucuva pred dobivanje mesecen ciklus.A bolata bila od prslukot.Ali za sekoj slucaj mi dade upat da idam da se proveram na torakalna i plus vo jane sandanski imalo eho za da ne cakm mnogu.
     
  4. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    и јас имав грутка на левата града,ми се појави во март,па изчезна,па пак се појави некаде во јуни,па направив ехо,таму ми вадеаа со игла од грутчето примероци, па на крај испадна дека насобрано сало,можело да се појави кај секого,без разлика да е подебел или ептен слаб :) не се секирајте тие кои имаат може и да е истово и кај мене што беше :nod:
     
  5. monkey30

    monkey30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Samo kolku za informacija devojki, Krckovski e vo Dijagnosticki centar, a tel tamu e 3223516, pa za kazuvajte si pregled, vikaat deka e najdobar vo Makedonija!
     
  6. Enchanted

    Enchanted Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    :D Поздрав и од мене до сите членови на сајтов,не мора да значи дека ако се има грутка на градите дека е нешто малигно или тумор.Зато се прави пред се мамографија па ехо по испитувањата ке се види за што се работи,се сложувам со тоа дека је масно ткиво или хормонско.за девојките е само ехото.Секоја една жена треба да си направи испитувања не е ништо страшно ниту болно пред се се работи за наше здравје.
     
  7. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Грутка се појавува од хормони..треба да се извади пред да бидеш бремена..пред тоа нема опасности
     
  8. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Може ли некој да ми каже дали има направено интервенција, отстранување на аденом од дојката? Мене ми најдоа мал аденом околу 6мм, со препорака само да се следи и после 6 месеци на контрола
     
  9. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Јас имам проширен канал незнам дали е како твоето или пак станува збор за нешто друго. Мислам дека на почеток беше 9мм и го следам на секои 6 месеци. Последниот пат кога бев се беше намалило на 7мм. и ми рекоа дека е добро и да одам за една година.

    А кај кој доктор одите на прегледи?
     
  10. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    ЛЕЛЕ ЛУЃЕ И ЈАС ИМАМ ИСТО ГРУТЧЕ, ИЛИ ЖЛЕЗДА ИЛИ НЕ ЗНАМ ШТО Е!!! БЕВ НА ЕХО И МИ КАЖАА ДА НЕ СЕ ПЛАШАМ ДЕКА НЕ БИЛО НИ МАЛИГЕН НИ БЕНИГЕН ТУМОР, ТУКУ НЕ ЗНАМ ТОЧНО ШТО АМА НЕ БИЛО ОПАСНО НИШТО И НЕ ТРЕБАЛО НИ ИНТЕРВЕНЦИЈА, НЕГО САМО ЌЕ ИЗЧЕЗНЕЛО, МИСЛАМ ДЕКА ОКОЛУ 6ММ БИЛО, АМА МЕНЕ НЕКАКО МИ Е СТРАВ ПОШТО МИ СЕ ПОЗНАВА ОНАКА И МЕ БОЛИ НА МОМЕНТИ И МИ ТРНЕ РАКАТА, МИ КАЖАА НА 4 МЕСЕЦИ НА КОНТРОЛА ДА ОТИДАМ И ДЕК ВООПШТО НЕ БИЛО СТРАШНО АМА МЕНЕ ЛИЧНО МНОГУ МИ Е СТРАВ, ИСКРЕНО
     
  11. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Пред две недели кога бев на преглед кај др.Кокорманов ми утврди дека топчето е аденом во големина од 6мм. Бев на преглед и после два дена ми дојде циклусот. Закажав преглед за наредната недела кај Крцковски ќе видиме што ќе каже тој.
     
  12. Mila99

    Mila99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    немој да се грижиш оди само редовно на контроли и следи го ако има потреба од итервенција ке ти кажат,обично ако големината е поголема од 20мм тогаш препорачуваат вадење,но не е секогаш тоа случај.
    Јас имам веќе 2 години фиброадено 16 мм во едната града и одам само редовно на контроли бев на 5 лекари и добив 5 мислења и решив ниту да правам биопсија ниту да го вадам се додека е мирно.

    позз
     
  13. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    дечки а има ли некој што му се познава на некој начин е видливо, или барем јас така си мислам....дека знам.... ама и боли онака повремено и ми трне раката.....ве молам ако има некој со сличниве симптоми или искуство нека пише совет....
     
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас имав фиброаденом пред 4 години и решија да ми го извадат, бидејќи не беше подвижен и беше голем 10 мм. Се оперирав на државна клиника, со целосна анестезија, лежев 4 дена додека да помине дренирањето и после ме пуштија дома. За недела дена ги вадат конците и после е се ок.
     
  15. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Кај мене не се приметува, да не бев на преглед немаше да знам дека го имам. Понекогаш ме боли левата рака, што викаш ми трне ама тоа може да е некоја мускулна болка. Пробај да пиеш аналгин и бедоксин во комбинациа може ќе помине од тоа.
     
  16. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Можеби дека кај мене е во погорниот дел, на почетокот на градата и за тоа, не дека нежто има оток ама малце може да се примети како жлездичка.......а твоето треба да хируршки да се отстрани прасенце?
     
  17. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Ме советуваа да одам на контрола после 6 месеци, ама како што кажав погоре наредната недела имам закажано кај Крцковски да видиме он што ќе каже, дали воопшто е аденом или нешто друго зошто кога бев на преглед после два дена добив.
     
  18. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41


    Ок, со среќа, се надевам дека се ќе биде како што треба :)
     
  19. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Епа девојки да ви кажам сите што имате било какво претчуство, некаква болка или едноставно потреба од преглед да се обратите кај Др.Крцковски зошто човекот е закон. Немојте да си го трошите попусто времето и парите за кај “надри доктори“. Од дијагноза (аденом) пред две недели, со вчерашниот преглед кај него немаше апсолутно ништо, освен проширени канали кои ги имаат 90% од девојките кои нераѓале.
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Имал некој цисти на дојка ???