1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. GirlsRule

    GirlsRule Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki,prv pat pisuvam.ama ne pomalku uplasena..na levata dojka so godini imama fibroadenom koj ne raste,no ovie denovi mi se pojavi bolka na dopir ,bev do ginekolog,nesto mi spomna za masno tkivo ili zlezda ...ne bil siguren poradi kvalitetot na ehoto...mi spomna nesto i kalcifikati....sto me uplasija otkakao procitav na net i sega sum vo nevidena panika....dali da odam na novo misleje,dali nekoj nesto znae da objasni...ve molam nekoj sovet....strasno mieeee....moze i lp...vi blagodaram
     
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.307
    Допаѓања:
    132.055
    Не на гинеколог, туку кај специјалист за дојки, радиолог.
    Пишувавме, може да е и од хормони, ама штом имаш и претходна историја, подобро појди си на уште едно мислење кај специјалист
     
    На GirlsRule му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.179
    Јас колку што знам, калцификати се добри, го ограничуваат растот на фиброаденомот. ..или не сум читала доволно на интернет. Ајде, мисли позитивно и оди на специјалистички преглед како што ти кажаа погоре.
     
    На GirlsRule му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Јас имам фиброаденоми на двете гради кои ги следам, сакам да те прашам дали за време на бременост би имала некои проблеми со фиброаденомите, дали пред да забременам би било добро да ги оперирам ?
     
  5. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Nema nikakov problem da ima, bas na protiv ne mora da gi vadis. Mene doktorot me prasuvase dali sum vo plan da zabremenuvam za brzo za da ne go operiram, tie pri bremenost se povlekuvale samite i bidejki kazav ne sum vo plan(ne sum ni mazena, imam 23 god) mi kaza dokolku sakas moze da go izvadis ali ako ne ti smeta nema potreba i zasega sum samo na redovni pregledi na 3 do 6 meseci. :)
     
    На >Nenna< му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.307
    Допаѓања:
    132.055
    Ти пиша и членката погоре. Не сметаат воопшто при бременоист. Дури мене ми рече докторот, после пораѓај со доењето се отпушувале каналите, се "разбивале" тие грутки. Еве кај мене после вториот пораѓај, син ми ептен малку цицаше, уствари само 1 месец цицање и молзење. И кога отидов на преглед после 4,5 месеци од пораѓај ми кажа дека се е добро и дури се намалиле фибриаденомите(грутките).

    Инаку за операција, мене ми рекоа нема потреба сега. Само редовни контроли на 3,6 или 12 месеци, како ќе утврди доктор после ехо прегледи.
    Но, според мене, зависи и од историјата на пациентот. Секако докторот одлучува дали мора операција.
    Сепак, од мое лично искуство и од совет од 2ца доктори, не сметаат воопшто при бременост.
     
  7. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев во пубертет имам правено три операции, но повторно ми се појавија имам на двете гради некои ситни мали фиброаденоми кои ги следам со години наназад и не растат таа големина се, освен еден имам 1.5 см и тој си стои таа големина со години наназад. Докторот не ми препорачува да ги оперирам бидејки не ми сметаат, освен што имам малку болки пред добивање 5 дена...сакав да ве прашам за искуство за време на бременост дали сите 9 месеци имавте болки во градите ?
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.307
    Допаѓања:
    132.055
    Ете, и јас имам читано дека пак можат да се појават после операција.
    Инаку во бременост не ме болеа цело време, на почеток на бременоста и повремено при крај.
     
    На Mara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Не најдов баш таква тема тука ќе пишам.
    На рутински преглед на ехо на гради, ми најдоа водена циста 3мм.
    Искуство некое со цисти на гради?
     
  10. mimi mimi

    mimi mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Вчера приметив грутка на левата града на долниот дел, ве молам упатете ме каде треба да правам прегледи (гинеколог или... )Имам 35 год. исплашена сум грутката е поприлично голема и на допир имам болка каде да се обратам
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Оди на матичен и ке ти даде упат за ехо на дојки.
     
  12. mimi mimi

    mimi mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Screenshot_2021-09-10-15-46-29-170_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-09-10-15-46-29-170_com.android.chrome.jpg ve molam dali ima nekoj praveno aspiratorna biopsija so tenka igla ISKUSTVA
     
  13. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
  14. the12345

    the12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Дали може некоја на која и' ваделе фиброаденома во Систина да ми каже колку пари отприлика коштало сè?

    Или пак во Ремедика?
     
  15. mimi mimi

    mimi mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Kade pravese biopsija? Te molam za iskustvo , jas imam zakazano za vo petok vo remedika mn mi e strav so kako ke bide
     
  16. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Sto e indikacija za biopsija? Vo koj slucaj se pravi?
     
  17. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Не се плаши, не е страшно. Со лесно!
     
  18. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.730
    Пол:
    Женски
    Во случај да се зголемува, тогаш се прави биопсија. Кај мене ги извадија па правеја биопсија затоа што секоја последните контроли се зголемуваа по неколку мм.
     
  19. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Кај мене исто е преопрака да се извади не се зголемува е 2цм. Може ли искуство со зафатот и периодот на рехабилитација?
     
  20. mimi mimi

    mimi mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Кај мене е 15 мм уште одма на биопсија ме праќа д-р да се провери што е