1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. Ani.Anika

    Ani.Anika Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    7
    тетка ми имаше такво грутче на градата па излезе тумур и мораа да и ја отсранат ;( плус и примаше некои си хемотепапии и такви заебанции пошто и се понови од менструалната крв :worried: не сакам да те плашам да помислуваш на најлошото но најдобро што побрзо да си појдеш на преглед дури да му ја мислиш.
     
  2. Anna-Marija

    Anna-Marija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Jas da ve prasham neshto..Imam 12 godini sega vo mart mesec kje pravam 13 i sum sedmo oddelenie ..
    Od pred dve godini do sega pred edna nedela me bolea gradite majkami mi vikashe toa e normalno i deka mi rastat ..no sega vekje ne me bolat a inace dobiv menstruacija lani na 1vi mart ..
    Sega gradite vekje ne me bolat .. dali toa znaci deka vejkje nema da mi rastat..mene mi se sosema mali seuste..
    Dali povekje nema da mi rastat..? :(
     
  3. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Девојче, темава не е за ова што ти прашуваш, ако не си приметила тука се збори за нешто сосем друго, многу посериозно, најди соодветна тема за прашањево, поздрав
     
  4. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Кога веќе прашала зошто да не и се одговори. АннаМарија сеуште си мала, ако сега не те болат, ќе те болат понатаму, за неколку години и ќе ти пораснат. До 18 години на сите девојки им растат, на некои побрзо на некои побавно. Не се секирај и прифати си ги твоите гради колкави и да се. Ич да не се срамиш дали се мали или големи.
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    Вака, уште пролетта забележав мала грутка во долниот дел на градата, но не отидов на преглед. Сега грутката е поголема. Решив да одам на доктор бар да знам на шо сум. Колку чини прегледот кај доктор Крцковски, бидејќи процитав дека сите се задоволни од него. Ве молам за брз одговор, навистина сум исплашена...
     
  6. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Мене за преглед на ехо ми зема 1500 денари. Ама треба и да си закажеш.
     
  7. natce-4

    natce-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    здраво!имам 23 год пред 2 месеци добив остра болка во градите не можев ни да дишам..другата ден осетив безболна грутка на левата града. ме пратија на ехо на дојки докторот ми кажа дека имам тумур ... но чудно како пред недела дена си ги проверував градите немаше ништо а ми кажаа дека е големо 17мм и ми рече дека треба да порасни 2цм pa da se оперира и повторна контрола по 6 месеци,но ако расти да одам по брзо и некогаш ми изгледа помало некогаш поголемо...:(
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Каков тумор? Како ти кажале тумор? Ти објаснија подетално за што се работи?
     
  9. natce-4

    natce-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    фибром ништо само тоа или операција или пораѓај само што јас не сум мажена.и мојата комшивка имаше сличен проблем се породи и и исчезна
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Фиброаденом се отстранува со оперативен зафат ако има потреба, меѓутоа воошто не е страшно. Нема место за паника. прочитај наназад во постовите има такви искуства.
     
    На natce-4 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Имав и јас такво грутче фиброаденом пред 5 години, на резултатот пишуваше бенинген тумор и јас се утепав од плачење кога прочитав тумор/ Потоа разбрав дека тие тумори не се развиваат во рак, не се малигни. И моето беше мало, па направи 2цм и решија со оперативен зафат да мки го извадат. Не е ништо страшно, се прави со целосна анестезија, за три дена те пуштаат дома, за недела дена се вадат конците.
     
  12. natce-4

    natce-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    фала! а дали имаше болки додека растеше?
     
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Имав ама не постојано, затоа инсистирав да ми го извадат, ем големо беше непријатно за допир и секако од превенција.
     
  14. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас имам грудка на градата предпоставувам дека е како твојата бидејки ми рекоа дека додека не достигне 2 цм нема потреба да се вади , мн од тие грудчиња не се згоемуваат јас мојата ја имам 2 години и ја следам и одам на контроли наредната недела треба да одам на контрола не сум била скоро година и осекам дека ми е порасната знам дека и јас ке треба да ја вадам :(
     
  15. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    А мене ме интересира лузната исчезнува ли целосно и за колку време? Дали би можело да има компликации при операцијата и после неа?
     
  16. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мене лузната ми стои и ден денес, значи се наоѓа околу брадавицата и нее многу приметлива, ептен ако се загледаш. А за компликација мислам дека 99% не, сепак е едноставна операција од 20 мин.
     
  17. natce-4

    natce-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    јас неможам да ја проценам зошто се движи! и од секогаш си ги проверувам градите и незнам како не сум забележала а докторот ми рече дека ми е од порано!
     
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Mојата не беше подвижна. Имав и друга , ама таа се движеше и докторот рече дека тоа е хормонална промена што кај мене порано започнала, ме праша да не имам абортирано??? Не ми ја извади таа и си исчезна сама од себе.
     
  19. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    А ја мачкаш ли некаква крема, колку време ти стои лузната, ќе исчезне ли? Јас имам 17 години и имам проширен канал, докторот не ми препорачува операција затоа што сеуште сум млада и би можело да се повлече, но јас искрено сакам да го отстранам затоа што го осеќам и страв ми е да си ги фаќам градите, езиво ми е, премногу се исплашив и испаничив кога си го напипав :worried: па затоа ве распрашувам. А и докторот ништо посебно не ми кажа ако се прошири повеќе од незнам колку цм (заборавив) што ќе се случи само ми рече дека ќе треба да се отстрани.
     
  20. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Значи јас ставав само кантарионово масло, така ми рекоа, ама ништо лузната си остана, а се оперирав 2006 година.Сепак не е приметлива, резот е на самата линија околку брадавицата.