1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. natce-4

    natce-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    без разлика каде е грутката ??? зошто кај мене е накај мишката
     
  2. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Ах.. добро е кај тебе, кај мене е некаде меѓу градите малку погоре на кај клучната коска и некако се двоумам за операција, ептен ќе биде приметливо, сепак ќе продолжам да си одам на контроли па ќе видиме што ќе се случи. Фала и извини што те задржав (прочитав дека одиш да спиеш) :$ :*
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мојата грутка беше блиску до брадавицата од страна, затоа можеше така да се извади, сигурно постои некоја постапка и за вас, ќе си прашате. Јас ве информирав тоа што сум поминала. Се надевам дека помогнав. Добра ноќ :*
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Зафатот не мора да биде под целосна анестезија и да лежиш во болница. Може да биде со локална, трае околу пола саат и потоа си одиш дома. Воопшто не се осеќа ништо, не боли, а лузната, па се познава мал рез, ама ништо страшно.
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам дека не боли, да не се лажеме. Јас првиот ден барав инекции против болка, дури следниот поминав на кетонал апчиња.Сепак е операција, вадат дел од тебе. Анестезијата може да е локална, мене прво така ми рекоа на амбуланта, ама подобро да спијам додека сечат, отколку да сум свесна пола саат.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    и мене ми е десната дојка поголема од другата (ми кажа гинекологот дека тоа оти десната страна ми е поразвиена од левата) и така било кај сите т.е. едната страна да е поразвиена од другата.

    и пред менструација ми отекуваат градите ептен, и тие 2 топчиња болат ужасно, и мајка ми се плаши да ме однесе на лекар, оти и двете тетки го имале овој проблем, и се оперирани, ама и мајка ми го има само во поголема форма.

    мене не ми е страв да отидам и сама, но штом ке имам доволно финансии ке отидам да си закажам на его и мамографија ( се чека многу)
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ако си од Скопје, на клиника за радиологија се чека 2-3 месеци, со плаво картонче е 150 денари. Ако немаш 30 години, не прават мамографија, јас до сега не сум правела.
     
  8. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    и ја остранија цела града и пак и се појави?и плус хемотарапии ааааауууууууу ме пласис на мајка ми пред недела и ја извадија цела града па Чекаме резултати...и ти викас и после хемотарапија Чудно бе :worried: :worried:
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Не се лажеме, мене воопшто не ме болеше. Си отидов фино лепо, ми стави локална и воопшто ништо не осетив. И јас се зачудив колку не болеше, па дури ни после скоро да немав болки. И според мене за ваква процедура нема потреба да се лежи во болница, па целосна анестезија... Вака со локална многу полесно се поминува, Барем според моето искуство :)
    Едит: Дента ја правев операцијата, а вечерта си отидов на работа, ете колку не ме болело.
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Сигурно не било грутчето големо колку моето или било повеќе кон површината,јас знам дека цела недела се опоравував,ми ставија и дрен додека лежев во болница.Како и да е секој случај е различен.
     
  11. natce-4

    natce-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    да но каков тумур... и тетками исто имаше и неа и го извадија и одма ја пуштиле од болница... велат дека можи да е и наследно од женската страна а на бабами мајкаи имала рак на дојка ...:С
     
  12. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    и јас го имам тој проблем со грутче во левата града на пипање не се осеча многу како да не седи на едно место од двај можеш да го осетиш на пипање многу е малечко па што може да е а имам 20 години и планирам да одам на преглед кај овој доктор Kрчковски ме интересира во која болница е тоа и колку зема за преглед и ќе закажам зошто не можам да спијам мирно триста глупости си помислив ,којзнае што мие ауу што ќе се прави.........
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Без паника само, сигурно е фиброаденом. Ќе одиш на преглед, па ќе ти кажат најубаво. Со страв и паника ништо не правиш. Крцковски сега мислам дека е во Систина, малку е скап, ам не знам баш да ти кажам точно колку, нека одговори некоја девојка што знае со сигурност.
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Крцковски работи приватно, мораш да си закажеш па да идеш. Сега за локација незнам баш да ти објаснам, но многу на забутано место е. Јас првпат кога бев не можев едно цел саат да го најдам а и кој и да прашавме никој ништо не знаеше, среќа една жена што беше тргнала и она на преглед ни кажа. Близу трговски по таа улица кај рекорд има тинекс и малку подоле едно тунелче, ќе го поминеш тунелот, од другата страна на зградата е веднаш лево. Некоја скопјанка ако знае за каде ти зборувам нека ти објасни попрецизно. :)
     
  15. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    фала многу штрумфета од прилика си знам сега каде на почеток од тунелчето има една продавница а подолу е тинекс ,ако може број да ми дадеш од докторот поздрав...
     
  16. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Не не, подолу од тинекс има тунелче, кај тоа. А за број ќе ја прашам мајка ми и ќе ти пишам ЛП.
     
  17. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    пред една недела дечко ми ми забележа на десната града околу брадавицата тврдо...сега пак сама се проверив над брадавицата кога ке поминам со прстите имам тврда грутка или кој знае со :( :( мн ми е страв ... дали некој знае да ми каже нешто ве молам ке полудам ;( ;(
     
  18. buona

    buona Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    i jas go imam istiot problem i mene mi e strav da se soocam so realnosta.
     
  19. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Немој да паничиш посети си доктор, тој најдобро ќе ти каже што ти е, вака без никаква основа не донесувај заклучоци :)

    ЕДИТ: Многу грешите ако се плашите и не одите на доктор, со тоа ништо не правите освен да се влошат работите. Одете додека е рано приметено, така се поголеми и шансите да го излечите она што го имате. Денес скоро за се има лек.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Не се плаши можеби не е ништо страшно,но за твоја сигурност има само еден точен метод. Ние тука можеме да ти изнакажеме 300 претпоставки и да те извадиме од памет или да те утешиме и да си лежиш ти на тоа увце.
    За твое добро и за твоја сигурност најдобро посети гинеколог.